Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премълчаната история на българския Мандела

Илия Минев
Снимка: fakel.bg

Фашист ли е бил Илия Минев, или мъченик на тоталитарния режим? Всъщност сравнението му с тъмнокожия борец срещу апартейда не е „политически коректно“. Приликата е, че българинът е политическия затворник с най-продължителен престой зад решетките по време на комунистическия режим – общо 33 години, които са повече от излежаните 27 от Нелсън Мандела. Разликата е, че Минев e заклет и невероятно издръжлив български антикомунист и националист, а Нелсън е заклет и невероятно издръжлив марксист, не и ленинец. Минев прекарва 1860 дни в карцера и 460 дни в гладни стачки.

След политическите промени у нас Минев не само не осребрява „заслугите“ си на „активен борец срещу комунизма“, но не е допуснат до сформираната официална опозиция и остава в изолация и забвение повече от 10 години до смъртта си.

В НРБ името на Илия Минев става известно от радио „Свободна Европа“, когато през 1988 г., малко преди падането на комунистическия режим. той основава и оглавява Независимото дружество за защита правата на човека.

Роден е на 5 декември 1917 г. в Саранбей, днес Септември. Баща му е заможен земевладелец и го изпраща да учи във Френския католически колеж в Пловдив, а след това да следва в Тулуза. Там завършва инженерната специалност „Индустриална химия“.

Националистът антикомунист умира в мизерия в старчески дом в Пазарджик. Това се случва на 6 януари 2000 г., когато е на 82-годишна възраст.

Година преди смъртта му, през януари 1999 г., осем партии и движения внасят предложение да бъде награден с орден „Мадарски конник“ за заслуги към България. 

На 11 декември 2000 г. президентът Стоянов награждава посмъртно с Указ № 442 Илия Минев за „изключителните му заслуги и мъжество, проявени в последователната му борба срещу комунистическия режим” с най-високото българско държавно отличие – орден „Стара планина” първа степен, отличие по-високо от ордена „Мадарски конник”.

Политически светец ли е Илия Минев и последователен правозащитник, мъченик на комунистическата ДС или паралелно с това е идеологически грешник, дамгосан с основание за фашист, антисемит и поддръжник на Хитлер? През соца той категорично се обявява срещу „Възродителния процес“ и работи с редица турци, противници на политиките на социалистическия режим.

На тези сложни въпроси за сложния житейски път на Илия Минев търсят отговори историкът проф. Никола Алтънков, д-р Тошо Пейков, публицистката Даниела Горчева и бившият емигрант Петър Бояджиев, който живее във Франция.

Снимка: fakel.bg


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Държавата за децата – добър 3.59

Няма нищо по-ценно за едно семейство от децата. Би трябвало и за държавата да е така. Ако сега, уважаеми читатели/слушатели, ви попитам –  Така ли е , едва ли положителните отговори ще преобладават. Защото действията и политиките на държавата ни, които трябва да осигурят нормална среда за отглеждане и възпитание на децата ни, категорично не са..

публикувано на 30.04.24 в 17:17

Д-р Стайко Стайков – живот, отдаден на науката

В Националния политехнически музей гостува документалната изложба "Д-р Стайко Стайков – живот, отдаден на науката", посветена на основоположника на българската метеорология, климатология и сеизмология на нивото на европейската наука. Тя е подготвена от екипа на Исторически музей - Стрелча, с директорката на музея Леда Петкова. Експозицията може да бъде..

публикувано на 30.04.24 в 15:40

Науката като част от културата на града

Вълнуващи срещи с Космоса, науката и технологиите, работилници, демонстрации и богата училищна програма – наближава 14-ото издание на Софийския фестивал на науката (9 и 12 май) . Любов Костова от фондация "Красива наука" представя акцентите във вълнуващата програма на научния фестивал, който е част от Културния календар на Столична община...

публикувано на 30.04.24 в 11:35

Нова магистърска програма по астробиология в СУ

СУ "Св. Климент Охридски" открива  нова интердисциплинарна магистърска програма по астробилогия . За целите и възможностите, които предлага специалността, в "Нашият ден" говори гл. ас. д-р Петър Евтимов от Биологическия факултет на Софийския университет. В началото на разговора д-р Евтимов пояснява същността на астробиологията като наука:..

публикувано на 29.04.24 в 12:50

Добрите училищни практики за 2024 година

За трета година фондация "Заедно в час" и платформата "преподаваме.bg" събраха в София учители, директори, представители на образователни институции и граждански организации за финалното събитие и награждаване на отличените добри практики от кампанията "Добрите практики на фокус". Повече от 500 бяха гостите и лекторите   които се включиха в..

публикувано на 29.04.24 в 08:25