Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Страсти на сцената на зала „България“

Репетиция за концерта
Снимка: Василка Балевска

Гости на Софийската филхармония на 11 ноември в столичната зала „България“ са двама от прочутите творци от съвременния музикален свят. Под диригентството на Краус-Петер Флор ще прозвучат симфония № 49 „Страстта“ във фа минор от Йозеф Хайдн и цикълът „Песни за мъртвите деца“ на Густав Малер по стихове на Фридрих Рюкерт. Солист е баритонът Бенджамин Апъл. В звуковия файл чуйте какво сподели той пред Светлана Димитрова. В превода помага Ангелина Александрова.





Клаус Петер ФлорКлаус Петер Флор е роден в Лайпциг. Първо свири на цигулка, а след това се насочва към дирижирането и работи с Ролф Ройтер, Рафаел Кубелик и Курт Зандерлинг.

През 1984 става генерален музикален директор на Берлинския Konzerthausorchester, започва редовните си контакти и с други големи немски оркестри като Лайпцигския Gewandhaus и Дрезденската филхармония. През 1988 дебютира с Берлинската филхармония, където отново е канен. Творческият му път е свързан и с Лондонския филхармоничен оркестър, Симфоничния оркестър на Далас, оркестър „Тонхале“в Цюрих и Малайзийскифилхармоничен оркестър, където е музикален директор от 2008 до 2014. По покана на Рикардо Шайи е бил главен гост-диригент на Симфоничния оркестър на Милано „Джузепе Верди“ (2003-2008) и е назначен там за музикален директор от сезон 2017/2018, с мисия да разширява западноевропейския репертоар на оркестъра. През 2018/2019 е гост-диригент на оркестър Het Gelders (Нидерландия).

Кариерата на Флор е свързана и с няколко опери къщи – „Капитол“ в Тулуза, „Ла Моне“ в Брюксел, Немската опера в Берлин, както и оперите в Хюстън, Мюнхен, Дрезден, Хамбург, Кьолн.

На сцената в София Клаус Петер Флор за първи път се срещна със своя сънародник баритонът Бенджамин Апъл.

Бенджамин АпълБенджамин Апъл е роден през 1982 г. и първите си стъпки на сцената прави като хорист в прочутия „Хор на врабчетата“ на Регенсбургската катедрала. За последните няколко години това е един от най-награждаваните млади певци. През 2016 получава наградата за млад артист от сп. „Грамофон“ за концертните му рецитали и оперни образи по мнението на публиката и критиката. Той е сред избраните „Артисти от новото поколение“ на BBC (2014-2016), „Изгряващ артист“ на Уигмор хол и „Изгряваща звезда“ на ECHO (2015-2016). През 2016 е избран артист за звукозапис на SONY Classical. Отличен е с престижната награда „Дитрих Фишер-Дискау“ (за най-добър певец на песни) на Académie du Disque Lyrique (2017/2018).

Бенджамин Апъл е последният ученик на прочутия баритон Дитрих Фишер-Дискау.

Дискографията му е обширна и освен цялостно изпълнение на песни от Менделсон и Брамс е осъществил интеграл и на солови кантати от фамилията Бах.

Наскоро е подписал договор и с френска звукозаписна компания „Алфа класикс“ за седем албума. Започват със „Зимен път“ на Шуберт от февруари следващата година, следва концептуален албум „Забраненият плод“ с песни от Ренесанса до Марлене Дитрих. Следващият запис ще го срещне с Гьорги Куртаг, с когото е работил и преди. Съпровождан от 96-годишният унгарски композитор той ще запише песни на Шуберт. Останалите албуми са също толкова интересни, но ще се работят постепенно.

Снимки: sofiaphilharmonic.com, Uwe Arens / Sony Classical, dallassymphony.org



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Димитър Йосифов навършва 90 години

Димитър Йосифов, първият български естраден певец, навършва 90 години точно на 13 февруари. В "Нашият ден" разговаряме с легендата на българската естрадна музика – на фона на 75-то издание на Фестивала на италианската песен в Сан Ремо и малко преди да отпразнуваме деня на любовта и виното. Димитър Йосифов е човекът, изпял емблематични..

публикувано на 13.02.25 в 08:59

Love story: любовни дуети и филмова музика в зала "България"

На 14 февруари зала "България" изкушава публиката с любов, вино и кино. В 19.30 часа Костадин Георгиев-Калки и Мартина Табакова, заедно с "Кварто квартет" и гости от легендарната група "Медикус" ще представят Love story  – световни любовни дуети и мелодии от филми и мюзикъли. Концертът е музикален прочит на вечната тема за любовта с романтични..

публикувано на 13.02.25 в 08:45

Концерт за деня на Прешерн

На 5 февруари 2025 г., заместник декана по учебната дейност на Люблянския университет, проф. Миха Рогина, заедно със своите ученици: Хана Жваген, Андрей Петрески, Манца Розмарич, Кристина Кланчар, Луна Вавуракис и София Чорней (Sonus Ventis) свириха в камерна зала България. Концерта беше организиран от Посолството на Словения, по случай деня..

публикувано на 13.02.25 в 08:10
Христо Йоцов

Христо Йоцов ще празнува рождения си ден на сцената с Плевенската филхармония

С два концерта на 14 и 17 февруари в зала " Катя Попова " в Плевен и в зала " България " в София, Плевенската филхармония ще представи концерти с авторски творби на Христо Йоцов, на границата между класиката и джаз музиката.   Ще прозвучат три изключително любопитни и красиви произведения, две от които са премиери. Концертът е под..

публикувано на 12.02.25 в 09:00

Историческо постижение: най-престижният световен оперен конкурс – за първи път в България

Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е като Олимпиадата за света на спорта. Няма по-голям и по-престижен форум за среща на изгряващите оперни таланти от цялата планета и най-утвърдените мениджъри, директори на оперни театри,..

публикувано на 10.02.25 в 16:46