„Още ли не са открили отсъствието ми?" – с този въпрос, който всъщност е име на негово стихотворение, литературоведът Йордан Ефтимов отбеляза своята 50-а годишнина. Въпросът се превръща в заглавие на сборник, в който 51 стихотворения на автора се коментират от 51 съвременни български философи, историци, писатели, журналисти, художници, изкуствоведи и литературоведи.
„Книгата е много пъстра, с много различни стилове и подходи. Хората, които избрах да коментират моите стихотворения, са или близки мои приятели, или съм срещал през годините и сме работили заедно под някаква форма. Някои направиха истински литературоведски анализи, други създадоха собствени текстове – като Михаил Вешим и Явор Гърдев, който написа свое стихотворение в отговор на моето." – казва Йордан Ефтимов.
„Някои пък са се упражнявали да пишат остроумно и философски и развиват своя посока. В книгата има деликатно биографизиране. В юбилея има някакъв парадокс, той уж е утвърждаване на някого, а от друга страна, е и неговото загробване и вкарване в редиците на пенсионерите."
Чуйте още от звуковия файл.
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В новогодишните празнични дни излезе класацията на 100-те най-креативни автори на хайку в Европа. В тазгодишния списък присъстват имената на деветима българи, което е своеобразен рекорд. Стоянка Боянова, Радостина Драгостинова, Людмила Христова, Надежда Костадинова, Цанка Шишкова, Мая Данева, Илияна Стоянова, Минко Танев и Владислав Христов са..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от рождението на Ивайло Иванов", на която взимат участие видни учени литературоведи. Сборникът съдържа шест дяла, като освен статии, в него има и интервюта, архивни материали и спомени. Ето и думите..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg