“Фокусът е върху парламентарните избори, защото там всъщност бяха най-големите изненади. Като имаме предварителни данни от паралелното броене, което коментирам в момента – ПП е първа сила, а ГЕРБ за втори път е втора сила, което само по себе си е новина – каза в предаването “Нашият ден“ на БНР Яница Петкова, социолог от агенция „Галъп интернешънъл“
Резултатът доста ни изненада с оглед на това, че в деня на изборите голяма част от обществото не беше решило дали да гласува и не беше решила за кого. Много от хората решиха в последния момент, в изборния ден. А много от твърдите ядра, от традиционните поддръжници на партии като БСП и ГЕРБ, се въздържаха и не отидоха да гласуват. Това оказа огромно влияние.
Имаме и един нов играч “Възраждане“, който този път успя да премине бариерата. Ще предстоят много интересни преговори за кабинет в следващите няколко седмици - очакваме да видим.
Очакваме по-скоро да се запази това, което прогнозирахме. Надявам се този път ЦИК да не брои три дни резултатите. Очакваме да дойдат гласове и от чужбина, които малко или много ще натежат.
Знаем кои са партии, които по-скоро биха получили тези гласове. Това са ПП, ИТН, ДБ и ДПС. За “Възраждане“ също би могло, самият факт, че тази партия премина бариерата е успех за тях. На изборите на 4 април и на тези през юли те бяха много близо, около 3%.
На последните избори за тях са гласували 82 хил. души. На тези, когато избирателната активност е доста по-ниска, около 122 хил. души са гласували за тях, което е значително увеличение.
Избирателната активност
Ако върнем само няколко дни назад, сякаш цялата кампания се проведе във фокуса на президентските избори. Самите партии се криеха зад кандидатите, които са издигнали като независими.
Част от гласоподавателите решиха да не гласуват, но по-голямата част от тях решиха, че по-важна е промяна по отношение на участниците в Народното събрание.
37-38% е изключително ниска активност. На последните избори си говорихме, че сме ударили дъното по отношение на участие на парламентарни избори, а сега гласуваха дори още по-малко хора.
Очакваше се, че тъй като това са и избори за президент, че ще се вдигне активността, но тези очаквания не се изпълниха. Около 2,5 млн. гласували българи са твърде малко.
Чуйте Яница Петкова в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg