Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Младен Савов: Рядко съм имал съмнения, че ще се върна в България

| обновено на 17.11.21 в 08:08
Проф. дн Младен Савов
Снимка: Личен архив

Събранието на академиците избра за член-кореспонденти на БАН учени до 50-годишна възраст. Сред тях, в отделението по природоматематически науки, е проф. дн Младен Савов от Факултета по математика и информатика.

Проф. дн Младен Савов е изтъкнат член на математическата колегия и автор на съществени резултати в областта на съвременната стохастика.  Той е признат авторитет в своята област от международната научна общност.

Спектърът на неговите научни изследвания е широк: класически свойства на процесите на Леви, стохастични модели на дифузия и аномална дифузия, свойства на класове от несамоспрегнати Марковски полугрупи и процеси, модели на случайна промяна на частиците при Монте Карло симулации, стохастични модели на популации с раждане и умиране, комбинаторно-преброителни задачи, интерпретирани с помощта на гранични теореми от теория на вероятностите и стохастични диференциални уравнения и процеси на Леви, възникващи в задачи от финансовата математика.

Можем да обобщим, че в работите на проф. Савов се съчетават класически и съвременни задачи, овладяна техника от различни математически области и ярки нови идеи. Той е светъл пример за успешен млад човек - учен с високи научни постижения, който освен това е посветен на преподаването и работи с желание за привличане към научна работа на студентите.

Проф. дн Младен Савов е главен герой в “Нашият ден“

През целия си път в чужбина, когато заминах като докторант, много рядко съм имал съмнения, че ще се върна в България.

Винаги съм считал, че в България сме много приятели и предлага една много добра социална среда. Но ми се струва ,че трябва да “поемем щафетата“ от нашите предшественици – да утвърдим традициите в математиката, да помагаме за нейното развитие, особено в моменти, в които тя беше в трудни периоди. Считал съм това по-скоро като някакво задължение, което човек трябва да направи.

Донякъде решението беше рационално, защото, когато средата не е твърде конкурентна, човек има шанса малко по-бързо да се реализира. Да станеш видим в конкурентна среда е доста по-трудно.

Чуйте проф. Младен Савов в звуковия файл.


Снимка: личен архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Мanifest – думата на 2024 година според речника на Кеймбридж

Речникът на Кеймбридж обяви manifest за дума на годината за 2024 година. Глаголът manifest е част от английския език и означава да демонстрираш нещо, което е очевидно, чрез знаци или действия – според описанието му в речника на Кеймбридж. В наши дни обаче думата вече описва позитивното мислене, което сбъдва желания и убеждението, че можеш със..

публикувано на 28.01.25 в 16:15

Национална среща на ученическите съвети: Стъпка към промяна в образованието

В рубриката "Времето на редактора" ви разказваме за Третата национална среща на ученическите съвети, която ще се проведе в град Пловдив. Това събитие е част от дейностите на Националния ученически парламент – мрежа, обединяваща ученически съвети и парламенти от цяла България, с цел ефективен диалог с институциите. Националният ученически..

обновено на 28.01.25 в 13:39

Технологичното образование в България – какво липсва?

Днес темата за подготовката на кадри, които да отговарят на нуждите на съвременния бизнес, е по-актуална от всякога. Каква е ролята на държавата, общините и бизнеса в този процес? Как върви изграждането на иновативни училища и СТЕМ центрове, които да мотивират учениците да изучават дисциплини като мехатроника, роботика, изкуствен интелект и..

обновено на 28.01.25 в 12:39

Руслан Трад: Какво е бъдещето на Сирия след падането на режима на Асад

След толкова дългоочакваното падане на Башар ал Асад какво бъдеще очаква Сирия. Какви са перспективите пред страната на фона на продължаващата криза в Близкия изток и хаотичната ситуация в самата Сирия, където различните бунтовнически групировки в много случаи имат диаметрално противоположни искания – например Хаят Тахрир ал Шам и доминираните от..

публикувано на 27.01.25 в 16:45

Какъв е гласът на младите хора в България?

Пред какви трудностите са изправени младите в началото на творческия си път, какви са желанията им и препокриват ли се с реалността? Има ли връзка между отделните поколения и помагат ли си взаимно? Как участват в социалния, културния и политически живот и биват ли забелязани? Какви са бунтовете и тревогите им? Чувстват ли се свободни? Как новите..

публикувано на 27.01.25 в 16:11