Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Младен Савов: Рядко съм имал съмнения, че ще се върна в България

| обновено на 17.11.21 в 08:08
Проф. дн Младен Савов
Снимка: Личен архив

Събранието на академиците избра за член-кореспонденти на БАН учени до 50-годишна възраст. Сред тях, в отделението по природоматематически науки, е проф. дн Младен Савов от Факултета по математика и информатика.

Проф. дн Младен Савов е изтъкнат член на математическата колегия и автор на съществени резултати в областта на съвременната стохастика.  Той е признат авторитет в своята област от международната научна общност.

Спектърът на неговите научни изследвания е широк: класически свойства на процесите на Леви, стохастични модели на дифузия и аномална дифузия, свойства на класове от несамоспрегнати Марковски полугрупи и процеси, модели на случайна промяна на частиците при Монте Карло симулации, стохастични модели на популации с раждане и умиране, комбинаторно-преброителни задачи, интерпретирани с помощта на гранични теореми от теория на вероятностите и стохастични диференциални уравнения и процеси на Леви, възникващи в задачи от финансовата математика.

Можем да обобщим, че в работите на проф. Савов се съчетават класически и съвременни задачи, овладяна техника от различни математически области и ярки нови идеи. Той е светъл пример за успешен млад човек - учен с високи научни постижения, който освен това е посветен на преподаването и работи с желание за привличане към научна работа на студентите.

Проф. дн Младен Савов е главен герой в “Нашият ден“

През целия си път в чужбина, когато заминах като докторант, много рядко съм имал съмнения, че ще се върна в България.

Винаги съм считал, че в България сме много приятели и предлага една много добра социална среда. Но ми се струва ,че трябва да “поемем щафетата“ от нашите предшественици – да утвърдим традициите в математиката, да помагаме за нейното развитие, особено в моменти, в които тя беше в трудни периоди. Считал съм това по-скоро като някакво задължение, което човек трябва да направи.

Донякъде решението беше рационално, защото, когато средата не е твърде конкурентна, човек има шанса малко по-бързо да се реализира. Да станеш видим в конкурентна среда е доста по-трудно.

Чуйте проф. Младен Савов в звуковия файл.


Снимка: личен архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Аптеките на миналото: Пътешествие из историята на Пловдив

През август в ефира на предаването "Нашият ден" припомняме някои от най-ярките интервюта и разговори. В рубриката "Разговорът" ви предложихме да слушате отново разказа за старите аптеки на Пловдив, прозвучал в ефира на предаването миналия септември. Интересният материал с госпожа Татяна Йорданова от Архитектурно-исторически резерват..

публикувано на 19.08.24 в 13:29

Габрово отбелязва 147 години от Шипченската епопея с богата програма

В Габрово започват честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Събитията са под патронажа на президента на Република България и се организират от областната администрация – Габрово, със съдействието на Национален парк-музей "Шипка-Бузлуджа" Програмата включва разнообразни събития,..

обновено на 19.08.24 в 13:03

Екстремни изживявания и добри дела. Поглед към живота на един оператор

Влади Веков е телевизионен и филмов оператор по професия, работещ в Българската национална телевизия, но любовта му към планината, спорта и хората разширява кръгозора му и го подтиква да се занимава с различни дейности, които му позволяват да изразява себе си. В ефира на предаването "Нашият ден" той споделя своята дълбока връзка с природата и как тя..

обновено на 19.08.24 в 11:43

Духовната храна и ние

В днешното евангелско четиво на пръв поглед основно място заема чудесното нахранване на няколко хиляди души с две риби и пет хляба. Нека се замислим кое е накарало хилядното множество да последва Спасителя в пустинята, изоставило ежедневните си тегоби. Силата на словото със своята истинност така захласва народа, че той забравя времето и телесните си..

публикувано на 18.08.24 в 09:10

45 години от откриването на Международната детска асамблея "Знаме на мира"

На 16 август 1979 г. в София е открита първата Международна детска асамблея "Знаме на мира" с  девиз "Единство, творчество, красота" и основен принцип: "Всеки може да бъде творец в Асамблеята на мира". Асамблеята продължава до 25 август 1979 г . Организирана е по инициатива на председателя на Комитета за култура Людмила Живкова, а неин..

публикувано на 16.08.24 в 12:18