Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пандемията и хората – остана ли човек човекът

Д-р Илина Начева: Емпатията и склонността да разбираме и помагаме сa си тук

Различни изследвания показват, че има и доста позитивни ефекти от пандемията – повишена кохезия на ниво малка група, повишена сплотеност в семейна среда, много позитивни трансформации на традиционните модели на родителство се наблюдават.“- казва в предаването “Нашият ден“ на БНР гл.ас. д-р Илина Начева, социален психолог от ИИНЧ-БАН, Департамент „Психология“

Ситуацията просто е различна и е интересна с тези свои ефекти, които внася. Емпатията и склонността да разбираме и помагаме си е тук. Може би единствено в ситуация, в която хората са много противопоставени по отношение на това как трябва да продължава живота оттук нататък, тя намалява. В такива ситуации способността за емпатия е много възпрепятствана.

Страх, недоверие и разделение

Има работещи и неработещи начини за справяне с новата ситуация. Относно доверието много често се цитират едни изследвания, свързани с европейските ценности. Те съпоставят нивата на доверие в България с нивата на доверие към различни институции в други държави в ЕС. При нас доверието е доста ниско.

Доверието е нещо пряко свързано с опита. Нямаме добри примери за управление на кризи у нас от страна на институциите. Много често опитите за справяне с последиците от кризите са свързани с едно усещане за неадекватни мерки и несправедливо разпределени ресурси. Доверие има там, където имаме сигурност и усещане за предвидимост. Отразяването на кризата се прави с много обилна и противоречаща си информация.

Фалшиви новини и нива на стрес

Ситуацията с кризата поставя някои нови въпроси за функционирането на медиите и отразяването на всички гледни точки. Може да има нови етични ракурси към тази тема. Имаше случаи, в които откровено конспиративни хипотези получиха твърде широка трибуна.

В пандемичната ситуация, която направи света много по-дигитален, медиите се оказаха в пряка конкуренция със социалните мрежи и поради това се получи това смесване на много и твърде различна по качество информация.

Зад предумишленото разпространяване на невярна информация могат да седят най-различни интереси. Антиваксърските послания са такъв пример.

Чуйте Илина Начева в звуковия файл.

Снимка: личен архив, pixabay

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Алек, Катя и Кристина Цанови с водещата Мария Мира Христова

Едно музикално семейство и мигът заедно

В навечерието на Светлите празници вратите към душите си, към музиката и дома си, отваря музикалното семейство Цанови. Повод за ефирната среща дава очарователната Кристина Цанова – оркестрант в групата на първи цигулки в Софийската филхармония. Заедно с нея в студиото са: майка ѝ Катя Цанова, оркестрант в групата на първи цигулки в Академичен..

публикувано на 23.12.24 в 14:50

Емануела Иванова от TimeHeroes: Доброто става все по-заразно

В рубриката "Разговорът" разговаряме с Емануела Иванова – директор на платформата за доброволчество TimeHeroes. Тя сподели вдъхновяващи новини за коледните мисии и благотворителните инициативи през изминалата година. Ето какво разказа тя в ефира на „Нашият ден“: "Макар платформата да не изглежда толкова динамична отвън, извън нея се случват..

обновено на 23.12.24 в 11:13

Емилия Ангелова: В България почвите са плодородни, но са застрашени

Проектът на TerraLife Solutions е вдъхновяващ пример за това как иновациите могат да дадат решения на глобални проблеми като деградацията на почвите и климатичните промени. Внедряването на подобни практики не само ще подпомогне устойчивото развитие на земеделието, но и ще подобри качеството на храната и живота в дългосрочен план. Тази статия..

публикувано на 23.12.24 в 10:12
Д-р Богдан Пенев, Ана-Мария Кръстева и доц. Тодор Велчев (отляво на дясно)

Паралел между празнуването на предстоящия рожден ден на Христос между католици и протестанти

Твърди се, че има старо пророчество, което гласи, че когато всички християни посрещнат Рождество Христово на една и съща дата, злото ще изчезне от света. Ние няма как да приемем това твърдение на 100 процента, но пък от друга страна звучи убедително и дава надежда. В момента около 2,6 милиарда са християните на Земята. 2,3 млрд. от тях се готвят..

публикувано на 23.12.24 в 09:38
Онируполи, Драма

Празнична Гърция с дъх на канела и цитруси

Традиционно много българи избират да прекарат коледните и новогодишни празници в Гърция , а тя ги очаква с мирис на канела и цитруси. Редакторът Наталия Маева разказва в "Нашият ден" как протичат празничните дни в южната ни съседка и какви обичаи спазват гърците на Рождество и Нова година.   В Гърция семействата са големи, по..

публикувано на 23.12.24 в 08:53