Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пандемията и хората – остана ли човек човекът

Д-р Илина Начева: Емпатията и склонността да разбираме и помагаме сa си тук

Различни изследвания показват, че има и доста позитивни ефекти от пандемията – повишена кохезия на ниво малка група, повишена сплотеност в семейна среда, много позитивни трансформации на традиционните модели на родителство се наблюдават.“- казва в предаването “Нашият ден“ на БНР гл.ас. д-р Илина Начева, социален психолог от ИИНЧ-БАН, Департамент „Психология“

Ситуацията просто е различна и е интересна с тези свои ефекти, които внася. Емпатията и склонността да разбираме и помагаме си е тук. Може би единствено в ситуация, в която хората са много противопоставени по отношение на това как трябва да продължава живота оттук нататък, тя намалява. В такива ситуации способността за емпатия е много възпрепятствана.

Страх, недоверие и разделение

Има работещи и неработещи начини за справяне с новата ситуация. Относно доверието много често се цитират едни изследвания, свързани с европейските ценности. Те съпоставят нивата на доверие в България с нивата на доверие към различни институции в други държави в ЕС. При нас доверието е доста ниско.

Доверието е нещо пряко свързано с опита. Нямаме добри примери за управление на кризи у нас от страна на институциите. Много често опитите за справяне с последиците от кризите са свързани с едно усещане за неадекватни мерки и несправедливо разпределени ресурси. Доверие има там, където имаме сигурност и усещане за предвидимост. Отразяването на кризата се прави с много обилна и противоречаща си информация.

Фалшиви новини и нива на стрес

Ситуацията с кризата поставя някои нови въпроси за функционирането на медиите и отразяването на всички гледни точки. Може да има нови етични ракурси към тази тема. Имаше случаи, в които откровено конспиративни хипотези получиха твърде широка трибуна.

В пандемичната ситуация, която направи света много по-дигитален, медиите се оказаха в пряка конкуренция със социалните мрежи и поради това се получи това смесване на много и твърде различна по качество информация.

Зад предумишленото разпространяване на невярна информация могат да седят най-различни интереси. Антиваксърските послания са такъв пример.

Чуйте Илина Начева в звуковия файл.

Снимка: личен архив, pixabay

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12