Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пандемията и хората – остана ли човек човекът

Д-р Илина Начева: Емпатията и склонността да разбираме и помагаме сa си тук

Различни изследвания показват, че има и доста позитивни ефекти от пандемията – повишена кохезия на ниво малка група, повишена сплотеност в семейна среда, много позитивни трансформации на традиционните модели на родителство се наблюдават.“- казва в предаването “Нашият ден“ на БНР гл.ас. д-р Илина Начева, социален психолог от ИИНЧ-БАН, Департамент „Психология“

Ситуацията просто е различна и е интересна с тези свои ефекти, които внася. Емпатията и склонността да разбираме и помагаме си е тук. Може би единствено в ситуация, в която хората са много противопоставени по отношение на това как трябва да продължава живота оттук нататък, тя намалява. В такива ситуации способността за емпатия е много възпрепятствана.

Страх, недоверие и разделение

Има работещи и неработещи начини за справяне с новата ситуация. Относно доверието много често се цитират едни изследвания, свързани с европейските ценности. Те съпоставят нивата на доверие в България с нивата на доверие към различни институции в други държави в ЕС. При нас доверието е доста ниско.

Доверието е нещо пряко свързано с опита. Нямаме добри примери за управление на кризи у нас от страна на институциите. Много често опитите за справяне с последиците от кризите са свързани с едно усещане за неадекватни мерки и несправедливо разпределени ресурси. Доверие има там, където имаме сигурност и усещане за предвидимост. Отразяването на кризата се прави с много обилна и противоречаща си информация.

Фалшиви новини и нива на стрес

Ситуацията с кризата поставя някои нови въпроси за функционирането на медиите и отразяването на всички гледни точки. Може да има нови етични ракурси към тази тема. Имаше случаи, в които откровено конспиративни хипотези получиха твърде широка трибуна.

В пандемичната ситуация, която направи света много по-дигитален, медиите се оказаха в пряка конкуренция със социалните мрежи и поради това се получи това смесване на много и твърде различна по качество информация.

Зад предумишленото разпространяване на невярна информация могат да седят най-различни интереси. Антиваксърските послания са такъв пример.

Чуйте Илина Начева в звуковия файл.

Снимка: личен архив, pixabay

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15

"Започни млад": Вдъхновение за млади предприемачи

Насърчаването на младите хора с предприемачески дух да останат и да се развиват в България е от изключително значение за бъдещето на страната ни. За да задържим младите таланти в България, са необходими целенасочени усилия и промяна в нагласите и примера, който те получават. Пламен Попов, учредител и член на управителния съвет на Фондация..

обновено на 28.06.24 в 14:43
Съдът на Европейския съюз в Люксембург

Казуси от съдебната практика на Съда на ЕС

Юридическото предаване "Законът и Темида" даде начало на своята нова рубрика "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз", която се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Рубриката на програма "Христо Ботев" можете да слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа. В това издание на рубриката съдия Марияна..

публикувано на 28.06.24 в 12:40

Фестивал на сръчните ръце в село Бусинци за втори път

Днешните "Епизоди от живота" се посвещават на трънското село Бусинци, защото от днес до неделя  (от 28 до 30 юни ) там ще се проведе второто издание на "Фестивала на сръчните ръце". Събитието е посветено на вече забравени ръчни занаяти и традиции в България и Трънския регион. В трите дни на Фестивала ще има множество демонстрации на над 15..

обновено на 28.06.24 в 10:08