Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пандемията и хората – остана ли човек човекът

Д-р Илина Начева: Емпатията и склонността да разбираме и помагаме сa си тук

Различни изследвания показват, че има и доста позитивни ефекти от пандемията – повишена кохезия на ниво малка група, повишена сплотеност в семейна среда, много позитивни трансформации на традиционните модели на родителство се наблюдават.“- казва в предаването “Нашият ден“ на БНР гл.ас. д-р Илина Начева, социален психолог от ИИНЧ-БАН, Департамент „Психология“

Ситуацията просто е различна и е интересна с тези свои ефекти, които внася. Емпатията и склонността да разбираме и помагаме си е тук. Може би единствено в ситуация, в която хората са много противопоставени по отношение на това как трябва да продължава живота оттук нататък, тя намалява. В такива ситуации способността за емпатия е много възпрепятствана.

Страх, недоверие и разделение

Има работещи и неработещи начини за справяне с новата ситуация. Относно доверието много често се цитират едни изследвания, свързани с европейските ценности. Те съпоставят нивата на доверие в България с нивата на доверие към различни институции в други държави в ЕС. При нас доверието е доста ниско.

Доверието е нещо пряко свързано с опита. Нямаме добри примери за управление на кризи у нас от страна на институциите. Много често опитите за справяне с последиците от кризите са свързани с едно усещане за неадекватни мерки и несправедливо разпределени ресурси. Доверие има там, където имаме сигурност и усещане за предвидимост. Отразяването на кризата се прави с много обилна и противоречаща си информация.

Фалшиви новини и нива на стрес

Ситуацията с кризата поставя някои нови въпроси за функционирането на медиите и отразяването на всички гледни точки. Може да има нови етични ракурси към тази тема. Имаше случаи, в които откровено конспиративни хипотези получиха твърде широка трибуна.

В пандемичната ситуация, която направи света много по-дигитален, медиите се оказаха в пряка конкуренция със социалните мрежи и поради това се получи това смесване на много и твърде различна по качество информация.

Зад предумишленото разпространяване на невярна информация могат да седят най-различни интереси. Антиваксърските послания са такъв пример.

Чуйте Илина Начева в звуковия файл.

Снимка: личен архив, pixabay

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ману Чао

Кландестино

Clandestino – "Нелегален", е албум и песен на Ману Чао, певеца на "трета ръка" хората по света. В предаването става дума за въпросите на емиграцията, за новоизлязлата книга у нас на Ибрахима Балде и Амец Арсалюс – "Мингян", в превод от баскски на Мария Пачкова, за филма "Децата на Дунав" със сценарист Петър Георгиев, за романа на Емануил Видински –..

публикувано на 27.01.25 в 13:10

Cyrcl: Интелигентна алтернатива за градски транспорт

В рубриката "Зелените новатори на България" този път се срещаме със Симона Йончева и Енрико Маринов – двама от създателите на първата българска компания за споделени механични и електрически велосипеди Cyrcl. Тяхната визия е насочена към създаването на по-чист, по-здравословен и по-устойчив начин на живот в града. Компанията, основана от..

обновено на 27.01.25 в 11:42

"Начертай карта на България" – Инициатива за 140 години от Съединението

Една от най-вдъхновяващите инициативи тази година е състезанието "Начертай карта на България", организирано от фондация "Активна историческа карта". Събитието е посветено на 140-годишнината от Съединението на България и има за цел да насърчи учениците да изследват богатата история и география на страната ни чрез картография. Състезанието е..

обновено на 27.01.25 в 10:32

СУ предлага магистърска програма, сертифицирана от Международната агенция за атомна енергия

С доц. Пламен Петков от Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" разговаряме в "Нашият ден" за магистърската програма "Ядрени технологии, мениджмънт и иновации" , която в началото на годината получи сертификат от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ). Двугодишната магистърска програма Nuclear Technologies, Management, and..

публикувано на 27.01.25 в 10:24

Събитие в Дома на Европа отдава почит на проф. Йехуда Бауер

Датата 27 януари е обявена от ООН за Международен възпоменателен ден на жертвите на Холокоста. Българският дипломатически институт към министъра на външните работи на Република България, съвместно с МНвР, Историческия факултет и Философския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира днес събитие, посветено на проф...

публикувано на 27.01.25 в 09:36