Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукът на музиката в скулптурите „Щрайх“ на Тодор Тодоров

Снимка: sbhart.com

Галерия „Райко Алексиев“ представя юбилейна скулптурна изложба на скулптора Тодор Тодоров. В експозицията „Щрайх“ са събрани звучащи интерактивни произведения, а събитието е шестата изложба от програмата на София Хартиен Арт Фест за тази година. Изложбата е съпътствана от каталог – „Щрайх. Скулптурна колекция от Тодор Тодоров“. 

В дългия си 70-годишен опит скулпторът Тодор Тодоров е носител на 21 награди и е познат предимно с монументалните си произведения по света. Отличава се с нестандартен подход в кавалетната и монументалната скулптура. Създател е на световната теория за скулптурата и природните елементи - „Елементалната скулптура“. Тодор Тодоров е член на Съюза на българските художници от 1984 година и на 10 международни професионални организации в Европа и в Азия. А в настоящата изложба „Щрайх“ скулптурите са вдъхновени от музиката:


„През дългите години, в които съм ходил на концерти, съм забелязал, че в момента на изпълнение музиканта и инструментът се сливат в едно цяло. Тази симбиоза отразявам. Няма конкретни музиканти и инструменти, а чисто нова форма за уединение между двете. Моя любим композитор – Хендел включих в дипломната си работа, през годините все по-нови образи ме инспирираха. Комбинацията на скулптурите между стомана и дърво познавам от много години, но не бях използвал и изследвал нейните граници, но сега успях да си отправя такова предизвикателство. Избрах термина „щрайх“, защото става въпрос за струнни инструменти и това понятие ги обединява като терминология. Цялостният вид на експозицията е такъв, какъвто е, благодарение на съпругата ми Даниела Тодорова.“


Световната теория на Тодор Тодоров за елементалната скулптура разглежда именно взаимодействието на скулптурата с другите изкуства и с природата:

„Елементалната скулптура разглежда взаимоотношението между скулптурата и природните елементи. Това ми дойде като идея още като студент, моите колеги още от миналото са правили такива устойчиви скулптури на природните елементи. Технологиите по най-естествен начин вече навлизат във всички изкуства и аз използвам все повече компютър, тримерни програми за визуализиране на скулптурите. Уроци човек има да учи непрекъснато, за тези 70 години в творческия ми път са поредица уроци.“

Изкуствоведът Борис Данаилов казва, че в творбите на Тодор Тодоров имат огън, светлина, вода, камък, метал, но има и статика, и динамика, движение и покой, малки и големи форми, фигурално и абстрактно, лекота и тежест, равновесност и неочаквани баланси. 

Повече чуйте в разговора с Тодор Тодоров.

Снимки: sbhart.com, Антония Първанова, Мария Дамянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Артинсталация на мястото на мавзолея обединява миналото и бъдещето

Започна поставянето на временната инсталация на художника Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи, и бъдещето, което вече е било" в Градската градина в София от 15 април. Очаква се програма от тематични събития да бъде представена на мястото през целия период, в който проектът ще пребивава в градската среда. Според плана..

обновено на 19.04.24 в 10:34

Лекции по теми на съвременността през призмата на архитектурата

Цикъл публични лекции на тема "Архитектура, медии, критика" на фондация "Ново архитектурно наследство" с подкрепата на Гьоте-институт, България, поставят фокус върху наболели проблеми на архитектурната среда, в която живеем. Две от лекциите са вече факт, предстоят още две.  Третата е на тема: "Make Architecture Great Again! | Паметници, паркове,..

публикувано на 19.04.24 в 08:45

"Анна непоправимата" – театрален разказ за Анна Политковская

Премиерният спектакъл "Анна непоправимата" очаква първата си среща с публика тази вечер. Пиесата е на италианския драматург Стефано Масини и е посветена на руската журналистка и защитник на човешките права Анна Политковская. На 7 октомври 2006 година Политковская е застреляна в асансьора на сградата, където живее в Москва. Предполага се,..

публикувано на 19.04.24 в 08:35

Феникс Върбанов с изложба в галерия "Стубел"

За първи път Феникс Върбанов представя изкуството си в галерия "Стубел". Живеещият в Париж художник определя себе си като космополит и често казва, че е дар от Бога да бъде посредник между три култури. Българската, китайската и френската култура са дълбоко вкоренени в същността на този артист – с родители прочутия Марин Върбанов и майка Сун Хуай Куей...

публикувано на 18.04.24 в 18:00

Або представя втората си книга с разкази

За първата си книга "Поводи за връщане" Або беше написал: "Имал съм късмета да живея на четири континента и да обиколя над 40 държави, преди да стана на 27 години. Живял съм в Пекин, Арекипа, Финикс, Манчестър, Лондон, Самоков, София – в разбъркан ред. Обичам да се запознавам с нови култури, да научавам езиците им и да чета литературата им в оригинал...

публикувано на 18.04.24 в 16:35