Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За колекциите и мисията на Държавния културен институт към министъра на външните работи

Снежана Йовева в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Божидар Любенов

Един оригинален музей на открито е разположен в парковото пространство на Министерството на външните работи в София. Скулптурната експозицията официално е представена на 25 май 2005 година. Изложени са произведения от колекциите на Националната художествена галерия, Софийската градска художествена галерия, Археологическия музей и съвременни български автори.

Създаването на скулптурния парк е по инициатива на Соломон Паси, министър на външните работи от 2001 до 2005 година. Изборът на творби се осъществява с творческата концепция на академик Светлин Русев. Според него рядко на едно място могат да се съберат толкова интересни и силни експонати. Този проект се осъществява и с активното съдействие на белгийския меценат Юго Вутен, който подкрепя и финансово инициативата. Като предприемач и колекционер и голям приятел на България, той създава музеи близо до Брюксел, в които приютява най-богатата частна колекция извън България, съставена от произведения на изкуството от български автори.

Възникването на скулптурния парк е и един от поводите да се създаде и Държавният културен институт, за да бъде продължено съществуването и обогатяването на тази колекция от скулптурни творби от известни български автори, като се полагат грижи за популяризирането и развитието на парка. Институтът подпомага и изпълнението на национални и международни културни проекти и програми, както и дейността на българските дипломатически мисии в чужбина, с цел разширяване на двустранните и многостранни връзки и сътрудничество в областта на културата. Участва в програми за обучение в сферата на културната дипломация. Поддържа, допълва и презентира художествения фонд на Министерството на външните работи, състоящ се от картини – предимно живописни платна – в по-голямата си част изложени в залите и фоайетата на министерството, а също и в повечето български посолства в чужбина.

През 2009 година започва своята дейност и художествената галерия „Мисията“. Допълва дейностите на Държавния културен институт, за да се развиват по-активно отношенията и с чуждите мисии у нас в областта на културното сътрудничество, като организира тематични събития – изложби, литературни четения и срещи с автори, конференции, презентации, благотворителни събития, работилници за деца. По повод Месеца на будителите – месец ноември – галерията е домакин на изложбата „Пътят на св. св. Кирил и Методий“.

Повече за целите и мисията на ДКИ, за новите попълнения в колекцията от художествени творби и към какви проекти е насочената неговата дейност днес – разказва Снежана Йовева, директор на Държавния културен институт към министъра на външните работи.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30

Инициатива насърчава деца в неравностойно положение да посещават театрални постановки

"60 от сърце" е благотворителната инициатива на младата продуцентска компания The Balkan Theatre Factory. На всяка нейна постановка се пазят 60 места, които се предоставят на деца от домове или деца в неравностойно положение или деца на бежанци. Първият спектакъл на компанията е "Островът на съкровищата", пиратско комедийно приключение за деца и..

публикувано на 24.04.24 в 10:10