Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Компютърът помага на хиляди хора с увреждания за пълноценна реализация

Снимка: pixabay.com

Персоналният компютър може да помогне много на милиони хора с различни двигателни, сензорни, ментални увреждания да имат по-добро развитие, образование, по-добри шансове за професионална реализация и въобще – за по-добър живот.

Нови технологии намаляват бариерите, които тези хора срещат в ежедневния си живот – например, дават им възможност да говорят, ако не могат да  говорят, да пишат, да четат.

Все по-широко навлиза употребата на различни устройства за управление на компютър за хората със специални потребности. Например тези, които нямат или не могат да използват ръцете си – могат да контролират компютъра с уста чрез захапване. Мишката може също да бъде използвана чрез движения на главата.

А преди две години 49-годишна жена, отхвърлена навремето от образователната система, успява да завърши 12-и клас, благодарение на контрола на компютъра с поглед.  

Незрящите хора имат възможност да виждат съдържанието на екрана на компютъра си чрез специални програми за преобразуването на визуалното съдържание в аудио съдържание.

Десислав Димов, председател на фондация „Хоризонти“ – организация, която помага на хората със зрителни увреждания в тяхното образование и професионална реализация, заедно със своите колеги, улесняват достъпа на незрящите до компютъра чрез различни свои проекти.

В деня на информационната среща по проекта „В помощ на дигиталното приобщаване на хората със зрителни увреждания“, финансиран със средства на фонд „Активни граждани“, Десислав Димов разказва за същността на идеята си и ползата от реализирането ѝ за живота на незрящите. 

Снимки: Pixabay


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35