Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Маринов: Няма такова нещо като самоунищожаващ се вирус

Снимка: Pixabay

Никой освен Китай не прави нищо срещу разпространението на вируса. Много малко други държави правят нещо сериозно, за да се спре разпространението. Постоянно ни се говори как ще спре разпространението на вируса – казва в “Нашият ден“ Георги Маринов, молекулярен и еволюционен биолог от Департамента по генетика в Университета в Станфорд.

Пълно унищожаване на вируса – възможно ли е?

"Единственият вирус, който е унищожен в човешката популация, е едрата шарка. Не е унищожен изведнъж в цялото човечество, но е бил напълно унищожен в края на 70-те години.

В много държави в Европа не е имало никаква едра шарка още в края на ХIХ и началото на ХХ в. Това се прави лека-полека и държава по държава. Ясно е, че в Африка, в Афганистан и такива държави ще се забави много по-дълго. Това не означава, че целият свят трябва да вдигне ръце и да се откаже от борбата с вируса. Това просто е пълна абдикация.

Много тъжно е да се види как много хора, които се водят епидемиолози, ни учат как трябва да се научим да живеем с вируса, което е безумие. С този вирус не може да се живее. Това означава съкращаване на продължителността на живота наполовина, ако нямахме ваксини. И може би около 60-65 г. с ваксина. В момента продължителността на живота е над 80 години в много държави на Запад, в България не е, но би могла да бъде.

Качеството на живот би могло също да бъде много ужасно, като настъпват увреждания. Вие може да оцелеете, но да си загубите бъбречната функция и да трябва да сте на диализа. Това не е особено качествен живот.

Вариантът Делта има страшно много разновидности, тъй като имаше такова гигантско заразяване по целия свят, че той се разклони на множество разновидности. Много от тях са внасяни в Япония. Дори ако една от тях е натрупала мутации, това, което се получава, е, че тази версия изчезва. Няма такова нещо като самоунищожаващ се вирус, това е безумие."

Омикрон

"В момента върви кампания, която да убеди хората, че Омикрон ще бъде лека версия и всичко ще е наред на базата на едно интервю с д-р от Южна Африка.

Слушах интервю с лекар от интензивно отделение в Йоханесбург, която горчиво се оплакваше от това, че в момента са затрупани с деца на възраст под 5 години, които са на вентилатори, на кислород и т.н., което изобщо не се връзва с идеята ни, че Омикрон е станал по-лек."

Повече за варианта Омикрон можете да чуете от д-р Георги Маринов в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещата ни с Христос

На 2 февруари от древност се празнува Сретение Господне, т. е. срещата на праведният Симеон с Богомладенеца в храма. В същото време днешният евангелски текст разказва за изцеряването дъщерята на една хананейка от Господ Иисус Христос. В неделята на хананейката и в деня на Сретение Господне с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в православния..

публикувано на 02.02.25 в 09:45

Емилия Милчева: Не беше позволено преходът да бъде осмислен

Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща" не трябва да говорим обаче? И не са ли тези "отминали неща" дълбоко вкоренени в живота ни? Наистина ли ДС и неговите октоподни пипала са отрязани днес, 35 години по-късно, та да спрем да говорим?..

публикувано на 02.02.25 в 09:45
Мелания Тръмп на инаугурацията на президента Доналд Тръмп

Изкуството да си първа дама: символи и послания

Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва да е умерена и овладяна – нито прекалено емоционална, нито прекалено студена и строга. Стилна е, но не и екстравагантна, елегантна е, но не и скучна, модерна, но не и жертва на модата. Зад нея стои..

публикувано на 02.02.25 в 09:05
Доц. Ивайло Найденов, Ана-Мария Кръстева и Робърт Джераси

Виното в религиозните традиции на юдеи и християни

В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..

публикувано на 01.02.25 в 14:25
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00