Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каква е каузата на деветите Национални правосъдни награди

За девети път тази година на 3 декември се провежда Благотворителният бал на юристите, а част от него са и Наградите за правосъдие "Темида – цената на истината"

Националните награди за правосъдие се организират от Балканската медийна асоциация, с подкрепата и помощта на Международния адвокатски съюз, адвокатските колегии от цялата страна, Камарата на нотариусите, Българската съдийска асоциация, Професионалната асоциация на медиаторите, Асоциацията на жените адвокати, Асоциацията на синдиците в България.

На събитието, което няма аналог в световен мащаб, присъстват над 200 гости от българския и международния правен свят. Във вечерта на церемонията се награждават 10 заслужили юристи в категориите – Адвокат, Съдия, Прокурор, Нотариус, Кантора, Медиатор, Синдик, Дело, Млад юрист, Правосъдие зад граница, както и Гран При за цялостен принос в правосъдието.

Професионално жури тази година  е в състав съдията от Общия съд на ЕС Марияна Кънчева, проф. Огнян Герджиков, проф. Атанас Семов и адвокат Владимир Дончев.

Събитието е с благотворителен характер и има за основна цел набирането на средства за деца с увреждания, включително и за първата детска рехабилитационна площадка, чрез благотворителна томбола и търг с картини на популярни български художници.

Водещ на церемонията е авторът на „Законът и Темида“ по БНР Анелия Торошанова.

Гран при са получавали Еньо Комитов, професорите Александър Янков, Васил Мръчков, Огнян Герджиков, конституционните съдии Константин Пенчев и Атанас Семов, деканът на Юридическия факултет – СУ „Свети Климент Охридски“ Сашо Пенов, най-възрастният действащ адвокат Йордан Минчев `(92 г.), бившият министър на правосъдието и първи европейски съдия в съда на ЕО в Люксембург Теодор Чипев.

Голямата награда за правосъдие тази година отива при Трендафил Данаилов. Той е българският съдия по делото “Антонов”, благодарение на него обвиненията към българските граждани, които италианският съд свързва с атентата срещу папа Йоан Павел II, са смекчени. Отличието идва 40 години след като светът заговори за българска следа в покушението.

Нина Никол Хамилтън, председател на Балканска медийна асоциацияСъбитието няма спонсор. Човекът, който вече 9 години помага финансово за реализацията на тази кауза, е Зий Ребело. Той е достатъчно добър да поема част от разходите, за да може това събитие да е факт вече 9 години. Каузата отново е за децата с церебрална парализа.

Гости на предаването "Законът и Темида" са Нина Никол Хамилтън – юрист и председател на Балканска медийна асоциация и съорганизатор на събитието, и Зий Ребело – продуцент на предаването "Темида – цената на истината".

Чуйте повече от звуковите файлове.

Трендафил ДанаиловТрендафил Данаилов получава приза Гран При на тазгодишните Национални правосъдни награди. В предаването "Законът и Темида" съдията, който запази честта на България след атентата срещу папата, разказва: 

"Чувствам се щастлив, защото целият мой съзнателен живот е минал в магистратурата и в адвокатурата – цели 66 години имам трудов стаж. Стараех се да бъда полезен на обществото. Надявам се, че с тези усилия съм допринесъл с нещо за утвърждаване на правото в нашата страна. 

Да бъдеш съдия и адвокат са различни отговорности. Важното е да се върши работата с любов, с желание, съзнателно.

Важното е да бъдеш почтен, да спазваш законите в страната и да бъдеш коректен."

Снимки – личен архив на Нина Никол Хамилтън, Национални правосъдни награди, temida.tv



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44