Една от Божиите заповеди нарежда да не пожелаваме нищо, принадлежащо на ближния ни – ни вола, ни осела, ни жената му, ни роба му...
Така тогава се е охранявало свещеното право на собственост, но на предците не им е хрумвало, че жената, или робът, или дори волът може би биха имали други мераци дали и кому да принадлежат.
За ПРАВАТА НИ в исторически, философски, актуален и като проекция в бъдещето ракурс – разговор с историка на правото професор Иван Билярски, с ексминистъра на вътрешните работи – адвоката и политика Емануил Йорданов, с философа и специалист по биоправо доцент Стоян Ставру, с писателя и журналиста Зорница Гъркова.
Професор Иван Билярски на запознава със зората на правото, с фундамента му, който е религиозен и почива на свещени забрани.
Емануил Йорданов ни говори за своята практика като политик, адвокат и министър – за особеностите на нашия манталитет, често избягващ темата за задълженията, но фиксиран върху законните ни, но и мними понякога права.
Доцент Стоян Ставру ни запознава с понятието „биоправо“, стига до идеята, че то ще отмре вероятно с евентуалното трансформиране на биологичня живот в нещо друго, обяснява за правата на животните и растенията, както и за правните перспективи пред евтаназията.
Зорница Гъркова разказва за книгата на английските пътешественички на Балканите Мери Монтегю и Елизабет Крейвън през XVIII век и за правата на жените в исторически план.
Чуйте предаването от звуковия файл.
Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..
Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..
В навечерието на 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Милена Шаркова от фондация "Емил Шарков" и с Венцеслав Рангелов – спортен деятел, филантроп и съосновател на фондация "Национали 94". Шаркова и Рангелов да двама души с големи сърца, които за поредна година организираха благотворителни събития в подкрепа на децата на загиналите..
В рубриката "Епизоди от живота" предлагаме идея за слушателите, които са решили да празнуват Нова година в уюта на дома, но все още не са избрали десерта за празничната трапеза. В България една от най-обичаните традиции в новогодишната нощ е приготвянето на баница с късмети. Този обреден десерт символизира надеждата за щастие и успехи през новата..
Вечерта на Нова година не е нужно да премине на масата пред телевизора. За да не ни е скучно, може да изготвим собствена забавна програма. За тържеството ще ви трябват дребни подаръчета, като забавни малки предмети, бонбони и вкусотийки. Помислете също колко човека ще се съберете, ще има ли деца и на каква възраст, какво ще е свободното..
Истории за семейните връзки, приятелството и утехата, която носи природата, побрани в стихове. Общо 59 на брой. Всяко едно от тях е нишка в гоблена на..
В рубриката "Епизоди от живота" предлагаме идея за слушателите, които са решили да празнуват Нова година в уюта на дома, но все още не са избрали десерта..
По традиция програмата за култура и образование на БНР излъчва директно Новогодишния концерт на Виенската филхармония – едно от най-популярните музикални..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg