Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адвокат Здравка Калайджиева: Има тенденция да се разпалва омраза към различните

В Наказателния кодекс липсват сексуалната ориентация и половата идентичност като признаци, на основата на които се извършват престъпления от омраза

Нападение над ЛГБТИ+ общностния център Rainbow Hub
Снимка: Фондация „Билитис“

В събота общностният център на гей и транс хора в София Rainbow Hub беше атакуван от политическа сила, нейни представители и даже кандидат-президент. Освен че лица от тази политическа сила или техни симпатизанти са вилняли в пространството на Rainbow Hub, имаше и пострадали - две момичета. ЦИК свали имунитета на въпросния политик кандидат - президент.
Нападение над ЛГБТИ+ общностния център Rainbow Hub   Снимка: Фондация „Билитис“


Пред Съдебната палата в София на 1 ноември се проведе протест по случай фашисткото нападение над ЛГБТИ+ общностния център Rainbow Hub.

"Това, което се случи беше един голям шок за нас, защото за първи път ни се случва да има група от хора, които да нахлуват в общностното пространство на Rainbow Hub", каза за БНР Мануела Попова, комуникационен мениджър във Фондация "Билитис". По думите ѝ трябва да има последствия за хората, които са извършили нападението и да бъдат преследвани с цялата сила на закона.


"Това е фашистко нападение по трансфобски и хомофобски подбуди, така че според мен е по-важно закона да назовава нещата с истинските имена", допълни Попова.

Случайно избрани граждани заявиха за "Хоризонт":

"Не може в политиката да влизат хора неуравновесени, без възпитание и култура".

"В 21 век, в държава членка на Европейския съюз е срамно".




На въпрос има ли връзка между решението на Конституционния съд за понятието "пол" и нападението в офиса на Rainbow Hub, адвокат Здравка Калайджиева, правозащитник, съдия в Европейския съд по правата на човека от 2008 до 2015 година коментира за БНР:

"Може да се направи връзка заради това, че мнозина възприеха това решение като доказателство за твърда подкрепа на институциите към така наречените национални традиции. Превърнаха това решение в повод да се изкажат враждебно за третия пол, за Джендърите, за Истанбулската конвенция. Това говорене не съответства на съдържанието на решението, но то се усилва в предизборните периоди и ние стигнахме до там физическото насилие и нападението да се превърнат в част от предизборната кампания и манипулацията на избирателите".

Здравка Калайджиева   Снимка: БНТ

По думите ѝ има тенденция да се разпалва омраза към различните:

"И тя се проявява не само спрямо гей-хората и срещу бежанците, а и към хората с увреждания и срещу всеки, който е различен включително и всеки, който мисли различно. В този смисъл конституционната ценност за толерантността, равния достъп до права и свободи не залегна в решението на Конституционния съд", допълни в предаването "Хоризонт до обед" Здравка Калайджиева.

Тя подчерта, че Наказателният кодекс в България не обявява за престъпление действия, извършени с хомофобски и трансфобски мотиви, предизвикани от омраза към хората с различна сексуалност или транс-сексусалност. България е една от малкото държави-членки на ЕС, в които престъпленията от омраза въз основа на сексуалната ориентация на жертвата, половата идентичност или изражението на пола не са признати в закона и не се преследват ефективно. По тази причина много организации на ЛГБТ хора, и по-специално организацията Билитис, иницираха петиция с искане за  промени в Наказателния кодекс, които да гарантират, че подобни престъпления няма да се разглеждат единствено като хулигански прояви, а като дълбоко мотивирани от омраза спрямо различната сексуална ориентация. 

"Обществената опасност в разпалването на омразата като мотив за престъпление е много по-висока от хулиганството, колкото и тежко да е то".

Цялата тема можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06