Екипът на „Български изпълнители“ среща слушателите на 10 декември с великолепна певица и изключително атрактивна и чаровна личност. Името ѝ е Мариана Пенчева. 17 януари е датата, на която през 1966 година в Пловдив се ражда световноизвестното мецосопрано.
Започва музикалното си образование в класа по оперно пеене на Иванка Михайлова в музикалното училище в родния си град. Продължава обучението си при проф. Мати Пинкас и проф. Мила Дюлгерова в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София. Специализира в Консерваторията във Верона и в Академия „Борис Христов“ в Рим, където работи с Александрина Милчева.
Като студентка в трети курс дебютира на професионална оперна сцена в Плевен в ролята на Улрика от „Бал с маски“ на Верди. В края на последната година от следването си в Музикалната академия получава стипендия, за да замине да учи в Италия. Именно там Мариана Пенчева прави своя международен дебют. През 1993 г. за пръв път пее на сцената на Миланската скала в операта „Весталката“ на Спонтини с диригент Рикардо Мути. Под неговото ръководство следват участия във Вердиевите опери „Риголето“, „Набуко“, „Силата на съдбата“ и „Бал с маски“, както и „Хофманови разкази“ на Жак Офенбах, и „Мадам Бътерфлай“ на Пучини.
От началото на 90-те години на миналия век Мариана Пенчева триумфира на престижни оперни сцени – от тези в почти цяла Италия и голяма част от Европа, до Америка, Азия и Австралия. „Една хубава, истинска кариера изисква огромна всеотдайност. За да се получи най-доброто, ти трябва да дадеш всичко от себе си“ – казва певицата.
В предаването ще прозвучат фрагменти от опери на Верди, Росини, Респиги, Бизе и Сен-Санс.
В съботната вечер ще си припомним гласовете на Карло Бергонци и Рената Тебалди. La divina Renata я наричаха милионите фенове по света заради уникалните вокални качества – рядко срещано по сила и красота лирико-драматично сопрано. Безукорна техника, която ѝ помага с лекота да преодолява най-виртуозните епизоди, гъвкавост, фантастични отблясъци, мекота и..
Фолклора – отдавна забравен мит или важен елемент в съвремието ни. Колко младите се интересуват от традицията миналото и родът и до колко това движи бъдещето. Това обсъждаме в разговора ни с народния певец и хореограф Ивайло Маджаров. Преподаването на малки и големи в основаната от него школа за фолклорни вдъхновения "Олга Борисова" описва като своя..
Американската легенда на джаз тромбона гостува в предаването "Джазисимо" след серия клубни концерти в София заедно с български джаз музиканти, с които той поддържа топли отношения от две десетилетия – Атанас Попов, Антони Дончев, Георги Дончев, Димитър Льолев, Михаил Иванов-Мишо, Васил Спасов и други. През 2018 г. Конрад Хъруиг е специален гост на..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше музикални теми и песни от филми, свързани основно с европейското кино. Сред филмите, чиято музика бе интерпретирана от Мира и нейния джаз квартет (Мирослав Турийски, Веселин Веселинов Еко, Христо..
Песента "Копче-топче" пристига директно в радиоефира от творческата работилница на инж. Васил Ботев и певицата Людмила Лазарова в навечерието на Светлите празници. Процесът на създаването на песента и историята на инж. Васил Ботев започва в разгара на лятото в предаването "Terra Култура". Тогава пожелания за творчески успех отправя и Мими Колева..
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg