Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

10 декември – Световен ден на футбола

Борислав Борисов: Преди да мислим за продаване на играчи, да мислим за тяхното изграждане

Снимка: БНР

По инициатива на ООН 10 декември се отбелязва като Световен ден на футбола. За официална родина на футбола се смята Англия.

Корените на футбола отвеждат далеч в историята – преди повече от 2000 години. Игри, свързани с ритането на кръгли предмети, са били доста практикувани в Китай, Япония, сред индианците в Южна Америка, в древна Гърция, Рим, Египет, при племена на келтите, ескимосите, както и сред славянските народи.

Темата коментира в “Нашият ден“ Борислав Борисов, спортен журналист.

“Това, което винаги ме е привличало в играта, е усещането, че това не е само спорт, а мироглед и начин на поведение, на отношение между хората и спортистите."

Футболът се променя

"Онези ценности, които през 80-те и 90-те години бяха нещо нормално, сега изглеждат странно дори на моменти архаично, защото и светът се е променил. Футболът се превърна много повече в бизнес. Моралните ценности, които играта имаше, изчезнаха, онези футболисти, които играеха с превързани глави до последна капка кръв – сега на мода са гелът, прическата и т.н."

Борислав Борисов

Уреждането на мачове

"Няма идеален свят. Във всеки свят, в който има много пари, ще има хора, които ще се изкушат по друг начин да се случват нещата. Но най-голямото лекарство за това явление с уреждането на мачове е превръщането на футбола в огромен бизнес. Ако бизнесът струва 8 млрд. на година, кой ще си позволи да рискува да развали този бизнес, от който печелят всички, за някакви си хиляди. Когато имате един работещ огромен бизнес, какъвто би могъл да бъде футболът, тогава уреждането на мачове избледнява.

Неслучайно като явление уреждането на мачове върви в по-ниските дивизии, в тези дивизии, в които образно казано бизнесът не е толкова размит."

Ситуацията в България

"България имаше огромни таланти в 80-те, 90-те години на миналия век. Но, когато тези таланти излязоха в чужбина, се оказа, че от тях може да се печели. Големият проблем е, че хората, които се занимават с български футбол, поне в моите очи, приеха създаването на таланти за нещо лесно, обичайно, което така или иначе се случва.

И съответно решиха, че продажбата на тези играчи е начин да се върви напред. Трябваше да се помисли много повече за изграждането на тези играчи, които ще бъдат продадени. Понеже нишката се скъса в един момент, сега възстановяването и е много сложен процес и смятам, че това е най-големият проблем.

Да възстановим нишката на създаването на играчите, така както е било. Просто не е нормално, французите 1993 г., когато ги бием, да направят една обиколка из цяла Източна Европа, за да видят какво правят добре тук хората, да копират модела със спортното училище, да си го пренесат при себе си, а ние след това да го унищожим.

Имам своите пристрастия и към Димитър Бербатов, просто защото той по естествен начин би трябвало да промени нещата, но, ако настоящото ръководство успее да го направи, още по-добре. Нещо трябва да се случи, защото изоставаме до степен, която никой не си е представял."

Чуйте Боби Борисов в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Поведението на ГЕРБ е абсолютно безотговорно

Какво ни казаха политическите играчи с действията си по време на политическа криза коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Любомир Аламанов, комуникационен експерт. Нетрадиционното предложение на ПП/ДБ "Това беше пример за една много добра политическа комуникация – честна и открита, която успя да постигне няколко цели. На..

публикувано на 21.07.24 в 08:25

"Семейно радио" с морски поздрав от Двореца навръх Илинден

С директно излъчване от Държавен културен институт Културен център "Двореца" в Балчик продължава българското турне на "Семейно радио" с изнесено студио от градове и села. В търсене на семейния дух и родовата памет в ежедневието и празничните мигове навръх Илинден ви срещаме с: директорката на най-посещавания туристически обект в България и домакин на..

публикувано на 20.07.24 в 15:40

Илиян Василев: Пеевски предлага Атлантизъм с висока степен на корупция

"Битката за бъдещето" коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Илиян Василев, бивш дипломат, създател и водещ на предаването "Алтернативата" Чие бъдеще "Очевидно за бъдещето на децата ни, на внуците ни, а през това бъдеще, битката е за Европа и света. Всеки се бори за своята версия. Моделът, по който бяхме управлявани до този..

публикувано на 20.07.24 в 08:25

Росена Добрева: За толерантността и спасяването на българските евреи

16-годишната  Росена Добрева  от Средно училище "П. Яворов" Стралджа спечели  Международния филмов и литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена" . Конкурсът се организира от Центъра за еврейско-българско сътрудничество АЛЕФ. За човечността, толерантността и героизма на българите в спасяването на..

публикувано на 20.07.24 в 10:30
Рисунка на Дейв-Стивън Ерон

България в очите на едно семейство, живеещо в Париж

България в очите на едно семейство, живеещо в Париж – разговор в "Нашият ден" с Ан-Мишел (14 г.), Дейв-Стивън(11 г.) и тяхната майка Пламена Ерон . Пламена е българка, която заминава за Париж, заради френския език, и остава там, защото създава семейство. Ан-Мишел свири на пиано от 5-годишна, а от миналата година свири на орган в..

публикувано на 19.07.24 в 12:57