Въпреки негативните отзиви на енергийни специалисти миналата седмица парламентът прие мораториум върху цените на тока и газа до 31 март, следващата година, специално за масовия потребител.
Доста експерти предупреждават, че това може да доведе до „избухването“ на цените през пролетта, че не е най-разумното нещо, заговори се дори за режим на тока.
В почивните дни премиерът Кирил Петков също взе отношение по темата, но по негова преценка – мораториумът в момента е най-правилната мярка. Той е стигнал до това заключение, след като в съботната вечер преди няколко дни е провел съвещание със специалисти по енергетиката.
И все пак и той призова тази непазарна мярка да бъде за съвсем кратък период.
Подобно становище застъпи и депутатът от Демократична България Мартин Димитров в ефира на предаването „Нашият ден“ по БНР.
Според него периодът, в който цените на тока, парното и газа ще бъдат задържани на сегашните нива, трябва да бъде използван не само за сериозни анализи за състоянието на българската енергетика, но и за чисто конкретни начини за преодоляване на енергийната криза.
Едно от нещата, които новата власт трябва да направи, е да ускори преговорите с Азербайджан за закупуване на по-евтин азерски газ, другото е да се форсира енергийния коридор с Гърция, като през цялото време да върви процедурата за нотификация от Европейската комисия за диференциран данък ДДС за енергийните продукти. Само с всички тези мерки може да се преодолее кризата в енергетиката, смята г-н Димитров.
Чуйте Мартин Димитров в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg