В епизод 432 „Трамвай по желание“ среща своята публика с Жаклин Вагенщайн, основател и директор на кинофестивала "Синелибри".
49 филма и 37 специални събития радват зрителите на "Синелибри" 2021. Седмото издание на кино-литературния фестивал е под мотото "Божествена комедия" по случай 700-годишнината от смъртта на Данте Алигиери. Както обикновено, и тазгодищното издание предвижда два конкурса: за пълнометражен игрален филм и за късометражен филм. От тук тръгва и символиката в концепцията. Модулът с филми, включени в конкурса за пълнометражен игрален филм, е озаглавен "Плеяда" и обхваща 7 филма със „звезден статус“, колкото са Плеядите в древногръцката митология, а късометражните филми са диференцирани в модула Седемте джуджета. А под звуците на седемте струни на Лирата на Аполон, символизираща основните човешки добродетели, дефилират цели седем световни премиери.
Това не е всичко в метафорите със седмиците. Лентите извън официалния конкурс са разпределени в седем модула – като например Седмото небе, Седмото изкуство, Седемте морета, Седем чудеса, Лирата на Аполон, Плеяда, Седемте джуджета. Всеки модул се състои от седем филма. Ключовата цифра седем демонстрира за пореден път оригиналното мислене на организаторите на фестивала.
Любопитно е, че самата Жаки Вагенщайн този път се включва в своя фестивал с авторската късометражна лента „Оксиморон на вечността“, посветена на големия разказвач Хорхе Луис Борхес.
Официалната визия на фестивала е дело на талантливата художничка и визуален артист Мария Налбантова.
Във връзка с усложнената здравна обстановка, фестивалът за втори път има паралелно дигитално издание, на което домакин е платформата Neterra TV.
Чуйте предаването от звуковия файл.Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg