Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви са „Онтологемите на странното“ на Радослав Мъглов

Радослав Мъглов представя експозицията „Онтологеми на странното“ в столичната галерия „Аросита“. Изложбата задава въпроси за освобождаването от табута по отношение на телесното. Чрез работите си Мъглов доказва, че различността се превръща в норма, вместо да класифицира странното, ужасяващото като изключение от нормата. Видовете материя са безформени, неопределими. Те не приличат на нищо конвенционално и се противопоставят на процеса на асимилиране през каквото и да е понятие или с каквато и да е абстракция. Чрез съжденията си, той се стреми да аргументира необходимостта от премахване на категоризация:

„Опитвам да предложа различен поглед към нещо, което обикновено се смята като отблъскващо, в крайна сметка работите също не могат да бъдат определени и като нещо конкретно, те са естетическа интерпретация на телесното. Тези неопределими форми приканват да бъдат изследвани и реализирани, не да категоризира зрителя по конвенционалния метод и да отхвърля. Част от творбите бяха в Дюселдорф. Определено мненията и там бяха амбивалентни спрямо нещата. Хората, с които дискутирах там не мисля, че са в по-различна степен подготвени за подобна дискусия от хората тук. Конкретно при тези работи има няколко подхода – в някои от рисунките се пресъздават едни псевдонаучни достоверности, имат заявката за такава, имаме органични форми нарисувани, с описания като стандартна илюстрация, отношението към медията е конвенционално, но в цялото вещо виждаме органични форми, неопределими.“

Ангелина Грозева и Радослав Мъглов
Изложбата „Онтологеми на странното“ на Радослав Мъглов, можете да разгледате до 3 януари 2022 г. в столичната галерия „Аросита“.

Повече за изложбата чуйте в разговора с художника.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Не е както трябва…

"Не е както трябва" е Манифест за промяна на живота на хората с увреждания и грижещите се за тях. В пространството на галерия Depoo се откри едноименна съпътстваща изложба към този голям проект, създадена по автентични разкази и интервюта, представящи трудностите и притесненията, с които хората с увреждания ежедневно се сблъскват. Там се представят..

публикувано на 24.04.24 в 08:05

Дни на португалското класическо кино

Започнаха Дните на португалското класическо кино.  Програмата е съставена от Българската национална филмотека и Португалската филмотека – Музей на киното.  Ще бъдат показани 6 португалски филма от 40-те до 80-те години на миналия век. Класическите заглавия са дигитално реставрирани с помощта на най-новите технологии, с които разполага..

публикувано на 23.04.24 в 17:00

Обявяват "Рицар на книгата" в Световния ден на книгата и авторското право

Днес ще бъде връчена престижната награда "Рицар на книгата". Асоциация "Българска книга" организира церемонията всяка година на Световния ден на книгата и авторското право 23 април. Това е кулминацията на ежегодната кампания "Походът на книгите", която за 13-а поредна година има за цел да превърне четенето сред подрастващите в полезен и неразделим от..

публикувано на 23.04.24 в 16:24

Ралица Генчева чете благотворително в Световния ден на книгата и авторското право

Днес (23 април) в Световния ден на книгата и авторското право Ралица Генчева ще чете свои произведения. 20% от приходите от всички продадени книги ще бъдат насочени за каузата на Борко и Джони – две момчета, които се борят с аутизъм. Тя ще представи и някои от своите книги, сред които "Азбука на любовта", "Нагоре към себе си", "Този път, за да ме..

публикувано на 23.04.24 в 15:35

Четенето като изобилие от животи, събития и чудеса

В Световния ден на книгата думата получават читателите. В "Нашият ден" за книгите, четенето и своя литературен светоглед говорят Мирена Динева , ученичка в 12 клас в ГПЧЕ "Ромен Ролан", град Стара Загора, и Сотир Узунов от град Царево. Динева разказва: "От малка съм запалена по литературата, тъй като моята майка е учителка. Още когато не..

публикувано на 23.04.24 в 10:43