Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кръчмите, моловете и спасението – какво казаха анализаторите през 2021 г.

Снимка: Уикипедия

В последното си издание за 2021 г. предаването “Нашият ден“ връща към няколко важни теми, коментирани през годината.

2021 г. започна с опит за прогноза заедно с философа Борис Грозданов:

“Най-важното нещо при една прогноза е нейното формулиране, нещата, за които се отнася и разбира се, дали ще се окаже вярна.

Формулирането и задаването на въпроса, хипотезата е не просто 50% от нещата, а може би дори 75%.

Да внимаваме много повече във въпросите, които задаваме и прогнозите, които изграждаме – как ги подреждаме и накъде ги насочваме и едва след това да хвърлим усилия в тяхната проверка, за да се разберем дали са се оказали верни и адекватни."

Чуйте Борис Грозданов в звуковия файл.

Таксиметровият шофьор Детелин Данаилов разказа в “Нашият ден“ какво се случва, когато радиото в колата му застива на програма “Христо Ботев“.

“Историята е малко странна и нелепа. Наложи се да карам една друга кола, която не е моята. В нея радиото не работи както трябва и хваща само радио “Христо Ботев“.

Слушах приказката по радиото и самият край на приказката и осъзнах, че понякога не разбираме колко сме жестоки. Не поглеждаме човека до себе си просто го подминаваме, защото така е по-лесно, по-трудно е да помогнеш. Човек има нужда да чува такива неща.“

През годината в “Нашият ден“ се засегна и темата за ролята на кръчмите от политолога Евгений Дайнов:

“Тъй като хората формират общности, трябва да имат места, в които да общуват, да се гледат, да споделят мисли за общността и да поддържат общностния дух.“

Чуйте Евгений Дайнов в звуковия файл.


Проф. Правда СпасоваИ моловете бяха засегнати като тема в “Нашият ден“ от философа проф. Правда Спасова:

“Още преди години молът се превръщаше в основен топос, сега е хабитус за младите.“

Чуйте проф. Правда Спасова в звуковия файл.


Социологът Алексей Пампоров засегна през годината в темата за спасението.

“Разумът е нещото, което ще ни спаси. В последните десетина години прокуратурата не влиза във своите функции, не изпълнява онова, което трябва да изпълнява, съобразно Наказателния кодекс. Не преследва речта на омразата, не преследва дясната радикализация, която е основата на чист расизъм, на хомофобия, неща, които са абсолютно недопустими за ЕС.“

Чуйте Алексей Пампоров в звуковия файл.

Философът Станимир Панайотов осветли темата за антиутопиите.

“Живеем в сравнително антиутопично време. Това означава да живеем в едно задръстване на въображението, в порядък, в който не можем да мислим за бъдещето.“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Васил Киров

Бъдещето на работната сила: между "машините ще ни заменят" и "няма хора"

В предаването "Време за наука" гостува проф. Васил Киров от Института по философия и социология към БАН, за да разгледа един от най-важните въпроси на нашето време: какво е бъдещето на работната сила в контекста на дигитализацията и автоматизацията? Дискусията се проведе под темата "Между машините ще ни заменят и няма хора", а професорът предостави..

обновено на 07.01.25 в 13:46

Мравките – Малките хирурзи в природата

В  рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества извършват сложни хирургически операции, напомнящи на медицината при хората. Кереков започна с подчертаване на важността на медицината за човечеството, като я определи като едно от най-големите..

публикувано на 07.01.25 в 13:08
Иван Хиновски

Енергетиката у нас има нужда от нова стратегия и приоритет на малките общности

Навръх Ивановден, в рубриката "Разговорът" в "Нашият ден", енергийният експерт Иван Хиновски разказа за своите впечатления от пътуванията си в Таити, Австралия и Океания, както и за срещите си с българи там. Той сподели детайли за начина на живот в тези региони и разкри любопитни факти за енергийните източници в Океания. Благодарение на своите..

обновено на 07.01.25 в 13:05

Как ще се подкрепя българската общност в чужбина през новата година?

В ефира на "Нашият ден" в рубриката "Темата на деня" бяха обсъдени перспективите за подкрепа, приобщаване и запазване на българското самосъзнание сред многобройната българска общност по света. Събеседници по темата бяха Райна Манджукова , изпълнителен директор на Държавната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), и Северино Кожухаров, главен..

обновено на 07.01.25 в 12:09
Алис Русева

Празнична еуфория и завръщане към ежедневието

Обещания, надежди, мечти и пожелания – декемврийските празници и посрещането на Новата година често са белязани от крайни противоречиви състояния и емоции. Семействата се събират, трапезите са в центъра на срещите, традициите повеляват. Преди официалните почивни дни напрежението и стресът бележат кулминация заради приключването със стари или отлагани..

публикувано на 07.01.25 в 12:08