„Забравената Коледа“ е новата детска книжка на писателя Стефан Стоянов. Между страниците той представя една истинска история, която може и да не се е случила. Илюстрациите са на Здравко Денев. Главният герой е Йохан се сблъсква с различни приключения и доказва своята старателност да закъснява и любопитство в шведското градче – Бьорклиден, където Коледата отдавна е забравена, а защо – разказва авторът Стефан Стоянов.
Главният герой Йохан всъщност се изправя пред много изпитания в немското градче – Брьоклинген. Едно от предизвикателствата пред Йохан е, че той не иска много да ходи на училище:
„Малкият Йохан не е от тези момчета, които успяват да стоят на едно място и да скучаят. Той успява сам да си забърка някакви проблеми, докато решава други. Такова му е детството, но може би на всички е такова. Аз не познавам дете, което не е старателно да не закъснява за училище, човек дори да закъснее за училище, няма да закъснее за уроците на живота. Йохан, докато успява да закъснее, ровейки на един таван, попада на една находка – преспапие с коледен мотив, което той не знае какво е всъщност. Може би единственият, който си спомня какво е това, е дядо му – Олаф. Така започват проблемите на Йохан, но накрая се връща Коледата благодарение на това. Бащата на Йохан в илюстрациите много напомня на моя баща. Всеки герой, илюстриран от Денев, си има реален образ в реалния живот. Няма нищо случайно в тези илюстрации. С голямо удоволствие се пише за деца днес.“
Стефан Стоянов казва, че „Забравената Коледа“ е била замислена като пиеса първоначално, но постепенно се е превърнала в проза. Казва, че винаги се старае историите му и драматизациите му да са подходящи и за малки, и за големи.
Повече чуйте от Стефан Стоянов в звуковия файл.
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg