Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Образователната система на прага на 2022 година

Д-р Росица Врабевска: Важното е какви членове на обществото създаваме

| обновено на 04.01.22 в 15:46
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Какви предизвикателства стоят пред образователната система на прага на 2022 година? Какви бяха проблемите през изминалата и как ще се отразят те в бъдеще?

Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Росица Врабевска, управител на частен образователен комплекс, член на Комисията за иновативни училища към МОН.

“Въпросът е какви деца и какви хора излизат от нашата образователна система. Какво правим ние, така че децата, които завършат училище, да бъдат адекватни членове на обществото.

Образователната система е сложна и бавна за реформи. Не може да очакваме нещо да се случи бързо в рамките дори на пет години, защото трябва всяка новост да бъде пробирана и добре обмислена предварително. Да има пилотни програми, в които тя да е включена. Не можем да очакваме нещо да се случи бързо."


Връзка между средно и висше образование

"Един от проблемите в нашето общество е липсата на връзка между средно и висше образование. Това, което правим, е, виждайки нещата, които имат нужда от промяна, да дадем алтернатива. Нужни са повече екипна работа и повече възможности за учебна дейност."

Критерият

"Когато става въпрос за критерий, за оценка, това зависи от много фактори и трябва да бъде обсъдено от доста широк кръг организации, които да имат възможност за обратна връзка относно критериите за оценяване.

В нашето училище поставяме друг акцент на оценяването, така че учениците наистина да бъдат мотивирани, да не учат само за шестица в края на срока."

Изпитните формати

"Личното ми мнение, ако говорим за външното ни оценяване в края на седми клас, е, че за мен това не е най-добрият начин да бъдат оценени учениците и от това да зависи тяхното по-нататъшно развитие. Тестовете са важни, но доколко тяхната тежест трябва да бъде такава, това е друг въпрос. При нас приемът на ученици е базиран на тестове, които ние сме разработили.

Най-важното е да научим децата да мислят, да дефинират проблеми и да търсят решения на различните хипотези, да правят експерименти и най-важното е да работят в екип."

Изследването PISA

"Само 2% от българските ученици покриват най-високото ниво в това изследване. Почти половината от 15-годишните са на ниво на възпроизвеждане на знания."

Чуйте д-р Росица Врабевска в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Молдова. Може би

Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16

Конкурс за тъп разказ: Можем ли да направим глупавото забавно?

В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...

публикувано на 20.12.24 в 10:36