Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

100 години Съюз на артистите в България

Документалният филм „100 години по-късно", посветен на 100-годишнината от създаването на Съюза на артистите в България, бе представен публично в края на миналата година. Филмът събира мненията на различни поколения творци и изследователи като проф. Николай Йорданов, доц. Асен Терзиев, Цветана Манева, Любомир Бъчваров, Любомир Савов – председател на Гилдията на музикалните артисти, Галина Савова – председател на Гилдията на творците от кукленото изкуство, Венцислава Асенова – председател на Дружеството на САБ в Столичния куклен театър, председателя на САБ – Христо Мутафчиев, както и младите актьори Боян Арсов, Елена Василева, Християна Стоименова, които обобщават изминалите 100 години за организацията, а заедно с това разкриват и някои любопитни подробности от историята, останали неизвестни в годините, твърди продуцентът на филма – журналистката Анна Ангелова:

„Интересно е как се е променял и смисъла на думи като „съюз“, „заедно“. Да обединяваш артисти не е лесна работа. Това, което споменаха всички артисти, е, че това, което обединява всички, е любовта към изкуството. Това ги обединява. Да, може да звучи клиширано. Но любовта е в основата и единственият начин да надскочиш себе си, да надскочиш личните си интереси, да се отдадеш на професионалната мисия са любовта и надеждата, че нещо по-добро предстои. Кадрите показват как сме се променили всички ние с времето, този филм задава въпроси към самите нас. Дали ще видим реч на Любомир Кабакчиев, който е бил председател на Съюза, или пък ще чуем реч на Тодор Живков в Народния театър, всеки зрител може да се обогати – освен да обогати личните си знания, да направи своите паралели какво в историята се повтаря и какво не.“

Интересен факт е, че големите международни театрални организации като Международната федерация на актьорите ФИА, на която Съюзът на артистите е член, Международният театрален институт, Международната асоциация на театралните критици – всички тези организации се появяват след Втората световна война и се оказва, че Съюзът на артистите е създаден по-рано. Актрисата Цветана Манева, която е била председател на организацията през 1986/87 г., споделя във филма, че основната задача на Съюза на артистите трябва да бъде стимулиране на всички, които вършат работата си по театрите, да отдават енергия, която да генерира сили, стремеж за опониране. Във филма са представени кадри от Българската национална телевизия и Българската национална филмотека.

Повече чуйте в звуковия файл.

Снимки – САБ




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40