Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епизод 439

Социален експеримент

Снимка: Калина Станева

Епизод 439 „Трамвай по желание“ среща своята публика с един от най-талантливите представители на съвременната българска драматургия и проза Елена Алексиева.

Конкретен повод за гостуването на Елена е фактът, че наскоро тя получи поредното си признание – Националната литературна награда „Йордан Радичков“ за сборника от разкази „Прекъсването на самсара“.

Поприщата на Елена Алексиева са неизбродими. Завършила е английска гимназия, после Международни икономически отношения в УНСС, прави докторат по семиотика в НБУ, работи като преводач на най-високо ниво.

Постоянна спирка в целия този цикъл си остават думите – стихове, разкази, новели, романи, театрална драматургия.

Критици отбелязват, че докато мнозина от писателите правят роман от малка случка, то при Елена е обратното – от материал за роман прави виртуозна къса история.

Ето какво говори за Елена и литературната статистика.

Нейни романи, разкази и пиеси са превеждани на френски, английски, руски, испански, полски, унгарски, сръбски език. Пиесите ѝ са поставяни на сцените на Народения театър „Иван Вазов“, Театър 199, Театър „София“ и Пловдивския драматичен театър „Н.О. Масалитинов“. Носителка е на „Икар“ (2015) за пиесата „Мадам Мишима“, а с пиесата си „Терапевтът“ печели приза за съвременна българска драматургия „Аскеер“ (2013).

Носител е и на Наградата на Обществото на независимите театрални критици през 2014 година за постановката „Глас“. Наградата „Хеликон“ (2006) е знак за висока оценка на сборника с разкази „Читателска група 31“. Романът ѝ „Свети Вълк“ е удостоен с една от най-престижните български литературни награди – Националната литературна награда за български роман на годината „13 века България“ - 2019.

Като преводач Елена Алексиева си служи еднакво виртуозно и с английския, и с българския език, за да превежда симултанно на световни бизнесмени, и да довежда до родния читател сложната и многопластова фраза на Уилям Фокнър.

Въпросът на Фокнър към човечеството е: „Кога ще бъдем взривени“.

Елена Алексиева трябва да преведе и него…





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Есента на ловеца" – филм за привидно изчезналата емпатия

Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..

публикувано на 20.02.25 в 13:05
Паулина Мичева

"Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо и изкуството да се разказват вечни истории

За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо  в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..

публикувано на 20.02.25 в 10:15
Творба на К. Калъчева

"Полилеят на подпалвача" – обща изложба живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев

В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..

публикувано на 20.02.25 в 09:15

Изложба "Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието"

"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието".  Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..

публикувано на 20.02.25 в 09:10

В Радомир историкът Симеон Мильов представя най-новата си книга

В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..

публикувано на 20.02.25 в 09:03