Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

“Фитнес инженерство“ и здраве – как да се съхраним

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

“Фитнес инженерство“ или за това колко важна е личната мотивация разказва в “Нашият ден“ личният треньор Димитър Михайлов:

“Когато човек е в режим на оцеляване, тъй като пандемията е една война срещу вирус, който не виждаме. Логично е да дадем стъпка назад от това как изглеждаме и дали сме в перфектното тегло, когато има редица по-важни неща, за които трябва да мислим.

“Фитнес инженер“ е шега, която тръгна от мои приятели. По образование съм софтуерен инженер, но фитнесът като цяло, добруването на хората, тяхното физическо здраве винаги е бил голям мой интерес. Винаги съм търсил отговор на въпроса – какво кара хората да се променят към по-добро.

Да се грижим за здравето си е учение, както да поддържаме хигиенни навици и да се грижим за облеклото си. Това също е навик, който трябва да изградим.

По тази причина е от значение да проследим как работи въпросният вътрешен двигател в контекста на нашия живот.“

Преди грандиозните планове

“Преди да си поставим големи цели за здравето, е важно да си отговорим на два големи въпроса – какво искаме да постигнем и дали ние искаме да го постигнем.


Дали го искаме просто, защото искаме да приличаме на човека х, или искаме да тежим, колкото сме тежали преди х години. Това не са непременно цели, чието постигане ще ни направи по-щастливи от преди товаВторото е е да имаме много ясна представа с какво време и ресурси разполагаме.“

Какво трябва да променим

“Има редица проучвания и интересни наблюдения, че независимо какво ще кажем сега, независимо какво науката и какви технологии ще постигне човечеството 20-25% от хората няма да направят нищо със здравето си по редица фактори. Това не е защото са мързеливи, ограничени или други подобни неща, напротив, голяма част от хората, когато стане дума за тяхното здраве, виждат една голяма канара, която трябва да прескочат или заобиколят.“

Промяната

“Грижата за здравето е въпрос на културна промяна, но и на изготвянето на един план за действие, който е 100% верен за нас. Последните две години направиха така, че огромно количество хора да възприемат колко важно е тяхното здраве.“

Чуйте повече в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15