Нарича се „Романтика за напреднали“ и първото ѝ представяне пред публика беше преди Рождество в Казанлък, където допреди две години живееше авторката. Женя Димова е позната на внимателните читатели със своите седем издадени досега книги, сред които поезия, един роман „Ела и съдините“, както и сборника с разкази „Сезонът на видимостта“. Получавала е национални награди и е публикувала в периодични литературни издания. През последните две години тя избра да се премести да живее в с. Голямо Дряново край Казанлък, където сега е председател на местното читалище „Зора – 1902“.
В литературните ни среди Женя Димова е уважавана като талантлив автор с ярко изразен свой почерк, но и като неординерна личност. В най-новата си книга тя затвърждава това мнение и показва поетична зрялост. „Романтика за напреднали“ е разделена на няколко цикъла, в които стихотворенията деликатно пренасят от външния свят към вътрешния. В тях Женя Димова отваря „прозорци“ към различни гледки, както се нарича единият цикъл – не само природни, но и гледките навътре в душата. Тя надзърта в раните и се старае да ги лекува, за да изведе човека от мрака на бездната, в която е попаднал. Това са стихове, които въздействат като пречистваща вода. Това е изключително силна стихосбирка, каквато не се появява често в литературния ни пейзаж.
Ето и едно стихотворение от „Романтика за напреднали“:
Онова, което изглежда че блести,
при изгрев и залез в небето,
когато присвиеш очи и се замислиш
за съдбата на думи като Сега и Завинаги,
може да е свилената нишка на любовта,
захваната за сърцето ти.
Другият ѝ край се ветрее в пространството,
но от цялата ѝ дължина
вероятно няма да остане и следа
след още един повей на времето.
Просто часовете са
пропуснатите ни мисли,
на които позволяваме да се заиграват
с ласката на листата, с одумването на дънерите
в гората на живота ни –
страшна и приказна едновременно.
Чуйте Женя Димова.
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg