Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Празнуваме Антоновден

| обновено на 17.01.22 в 08:39
Снимка: архив

Православната църква почита паметта на Св. Антоний Велики.  В народния календар Антоновден се празнува за предпазване от болести. Имен ден имат Антон, Андон, Дончо, Антония, Антоанета, Донка.

Честваният днес преподобни Антоний Велики е един от основоположниците на пустинножителното монашество. Роден в средата на трети век, в Среден Египет, произхожда от благочестиво и заможно семейство.
Още от малък той е склонен към уединение и съзерцание. На 20 години остава сирак с голямо наследство и по-малка сестра, за която трябва да се грижи.
Чул в храма Христовите думи: "Ако искаш да бъдеш съвършен, иди продай имота си и раздай на сиромаси; и ще имаш съкровище на небето; па дойди и върви след Мене", той изпълнява тази заръка, като раздава богатството си.
Оставя малка част, която дава на девически дом, за да бъде отгледана там сестра му, след което се отдава на строг подвижнически живот.
Преминава през множество изкушения, напомнящи му света, който е изоставил, като ги побеждава, намира душевен покой.
За свой наставник го обявяват отшелниците, живеещи наоколо, избрали неговия път. Божият угодник ги наставлява с поучителни беседи.
Грижи се за богоугодния живот на своите събратя и за мира в църквата. За светия си живот е удостоен с дар на чудотворство и прозорливост. Като използва този дар, той винаги приканва излекуваните да благодарят на Бога.
В продължение на 85-те си години пустинни подвизи светителят два пъти посещава Александрия, призован от дълга на ревнител на вярата и благочестието.
През 311 г. отива, за да вдъхне духовни сили на вярващите при последното гонение срещу християните.
Вторият път отива по молба на св. Атанасий, когото Църквата чества утре, през 335 г., за да му помогне в борбата с нестихналата арианска ерес. Докато е в града, обръща множество езичници в християнството. Преподобни Антоний преживява до дълбока старост и умира блажено на днешната ден през 356 г.
Последното му желание е да бъде погребан тайно. Независимо, че няма училищно образование, св. Антоний е високо надарен от Бога с интелектуални заложби и за него важат думите: "Не се грижете как или що ще говорите; защото в оня час ще ви бъде внушено какво да кажете". Духовните дарове, получени от Св. Дух, той щедро отдава на Църквата.
Ето и две наставления на преп. Антоний:
Един човек казал: „Моли се за мене“. Старецът му отговорил: „Нито аз, нито Бог ще се съжали над теб, ако ти сам не се погрижиш за себе си и не се молиш на Бога“. 
Друг го попитал: “Отче, какво да правя? Дай съвет и на мен!“ Той му казал: „Ето какво ще правиш! Винаги мисли смирено за себе си имай смирение и не бъди егоист. Второ: забрави старите неща, каквото станало, станало. Недей да дълбаеш в тях, да ги връщаш и отново да ги съживяваш. Минали са, стари са, изповядал си се. Добре, допуснал си грешки, но животът продължава.”. 
Тези думи звучат актуално и днес.
Чуйте коментара на Ана-Мария Кръстева в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дарислав Николов: ИИ има сериозно място в медицината, но няма как да замести емпатията

Как навлизат Изкуственият интелект и новите технологии в медицината и дали ще спечелят битката за човешкото здраве?  В последните години наблюдаваме значителен напредък в медицината благодарение на изкуствения интелект (ИИ) и новите технологии. В предаването "Време за наука" младият лекар Дарислав Николов сподели своите виждания и опит относно..

обновено на 23.07.24 в 12:38
Нина Цанева и Деница Симеонова

Деница Симеонова: За възможностите на женското лидерство в Европа

Деница Симеонова е предприемач с дългогодишен международен опит в технологичния сектор. Като народен представител и бивш председател на Комисията по въпросите на Европейския съюз, Симеонова се фокусира върху политики в подкрепа на малкия и средния бизнес в България. Повод за разговор в "Нашият ден" е предстоящото Лятно училище по женско..

публикувано на 23.07.24 в 12:25

Илияна Йотова: Нужен е координиран подход, за да покажем значението на българистиката

Преди по-малко от месец се проведе международният форум за кирилицата "Азбука. Език. Идентичност", инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова. Двудневната конференция бе организирана с подкрепата на Министерството на образованието и науката, продължавайки традицията на международния форум за кирилицата "…И ний сме дали нещо на света" от 2022 г...

обновено на 23.07.24 в 11:30
Константин Иречек

Константин Иречек, или какво не знаем за него?

На 24 юли се навършват 170 години от рождението на Константин Иречек, младият чешки учен, написал първата академична история на страната ни и допринесъл за изграждането на следосвобожденска България. Повечето от нас свързват името му най-вече с романа на Алеко Константинов "Бай Ганьо", чийто герой е той, а напоследък и с някои цитати от неговия..

публикувано на 23.07.24 в 09:16

Проф. Любомир Топалов – за Америка, през Япония и Виетнам

Проф. Любомир Топалов е преподавател в Университета в Бостън в САЩ. Бил е и 10 години преподавател по политология и международни отношения в Университета "Мейджи“ в Токио. Автор е на книгата "Политическа икономия на популизма“. Пътят на един радиоводещ в БНР до преподавател в Америка и Япония. Краткият престой по неволя във Виетнам. Защо земята..

публикувано на 22.07.24 в 12:20