Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Празнуваме Антоновден

| обновено на 17.01.22 в 08:39
Снимка: архив

Православната църква почита паметта на Св. Антоний Велики.  В народния календар Антоновден се празнува за предпазване от болести. Имен ден имат Антон, Андон, Дончо, Антония, Антоанета, Донка.

Честваният днес преподобни Антоний Велики е един от основоположниците на пустинножителното монашество. Роден в средата на трети век, в Среден Египет, произхожда от благочестиво и заможно семейство.
Още от малък той е склонен към уединение и съзерцание. На 20 години остава сирак с голямо наследство и по-малка сестра, за която трябва да се грижи.
Чул в храма Христовите думи: "Ако искаш да бъдеш съвършен, иди продай имота си и раздай на сиромаси; и ще имаш съкровище на небето; па дойди и върви след Мене", той изпълнява тази заръка, като раздава богатството си.
Оставя малка част, която дава на девически дом, за да бъде отгледана там сестра му, след което се отдава на строг подвижнически живот.
Преминава през множество изкушения, напомнящи му света, който е изоставил, като ги побеждава, намира душевен покой.
За свой наставник го обявяват отшелниците, живеещи наоколо, избрали неговия път. Божият угодник ги наставлява с поучителни беседи.
Грижи се за богоугодния живот на своите събратя и за мира в църквата. За светия си живот е удостоен с дар на чудотворство и прозорливост. Като използва този дар, той винаги приканва излекуваните да благодарят на Бога.
В продължение на 85-те си години пустинни подвизи светителят два пъти посещава Александрия, призован от дълга на ревнител на вярата и благочестието.
През 311 г. отива, за да вдъхне духовни сили на вярващите при последното гонение срещу християните.
Вторият път отива по молба на св. Атанасий, когото Църквата чества утре, през 335 г., за да му помогне в борбата с нестихналата арианска ерес. Докато е в града, обръща множество езичници в християнството. Преподобни Антоний преживява до дълбока старост и умира блажено на днешната ден през 356 г.
Последното му желание е да бъде погребан тайно. Независимо, че няма училищно образование, св. Антоний е високо надарен от Бога с интелектуални заложби и за него важат думите: "Не се грижете как или що ще говорите; защото в оня час ще ви бъде внушено какво да кажете". Духовните дарове, получени от Св. Дух, той щедро отдава на Църквата.
Ето и две наставления на преп. Антоний:
Един човек казал: „Моли се за мене“. Старецът му отговорил: „Нито аз, нито Бог ще се съжали над теб, ако ти сам не се погрижиш за себе си и не се молиш на Бога“. 
Друг го попитал: “Отче, какво да правя? Дай съвет и на мен!“ Той му казал: „Ето какво ще правиш! Винаги мисли смирено за себе си имай смирение и не бъди егоист. Второ: забрави старите неща, каквото станало, станало. Недей да дълбаеш в тях, да ги връщаш и отново да ги съживяваш. Минали са, стари са, изповядал си се. Добре, допуснал си грешки, но животът продължава.”. 
Тези думи звучат актуално и днес.
Чуйте коментара на Ана-Мария Кръстева в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39