Кои са най-важните теми, които ни вълнуваха през миналата 2021 година, може най-лесно да разберем чрез езика. Промяната в речника ни е главоломна и тя следва както световните събития, така и процесите, които са от ключово значение конкретно за България.
В кампанията „Думи на годината с Как се пише?“ за първи път в открито и широкомащабно можеше да се гласува за доминиращите и знакови за България думи и изрази на 2021 година.
„Много бяха темите, които ни вълнуваха. Преживяваме интензивен период като общество и е трудно да се спрем само на една дума, затова ще обявим първите три, за които гласуват хората“, казва д-р Павлина Върбанова, създател на платформата за грамотност „Как се пише?“.
„А когато се вгледаме в това, можем да потърсим повече допирни точки между нас в момент, в който социалната дистанция започва да дава своето негативно отражение в много области“, смята Доротея Николова, учител по български език и литература и журналист. Така ще можем да водим по-смислени, целенасочени и аргументирани дискусии, надяват се още организаторите на инициативата.
Актуалните езикови употреби показват тенденциите в обществения разговор, убедени са организаторите на инициативата. Думите на годината ще ни помогнат да изчистим фоновия шум и да се замислим значими ли са били темите, които са ни занимавали, качествен ли е бил диалогът в медиите и социалните мрежи.
10-те предложения са определени от журито на инициативата – д-р Павлина Върбанова, доц. Георги Лозанов, Веселина Седларска, Константин Вълков и Доротея Николова. То разгледа 30-те най-популярни предложения на участниците в първия етап.
Думите, върху които се спря журито са: антиваксър, бустерна доза, ваксина, зелен сертификат, избори, изчегъртвам, преценям, промяна, Харвард, чекмедже.
Третият етап на изследването, в който всеки от нас може да гласува за три от тези думи, започва от днес. Очаквайте резултатите от проучването на 20 януари.
За проучването разказаха в “Нашият ден“ Павлина Върбанова и Доротея Николова.
“Начинът, по който говорим, е най-бързият път към важните теми. Оказа се, че 2021-ва година има много теми и не можем толкова лесно да изберем една, че даже и три, както се стремим в това проучване.
От думите, които хората предложиха, журито се спря на 10, от които всеки от нас до сряда вечерта може да гласува и да избере.
Първата тема, която много рязко се откроява при избора на хората е борбата с пандемията, четирите думи, които говорят за това са – анитваксър, бустерна доза, ваксина и зелен сертификат.
Другата тема е политическата – там също имаме четири-пет думи: избори, изчегъртване, промяна, Харвард и чекмедже.
И една малко по-особена дума сме включили в тази анкета, това е думата преценям. Тя е част от един израз, който придоби много голяма популярност в социалните мрежи.“
Повече за мотивите за избор на десетте думи и целта на изследването чуйте от разговора в звуковия файл.
Как ще изглежда България след 20 години, ако гледаме само българска телевизия, коментира в предаването "Мрежата" журналистът Капка Тодорова, кореспондент на "Клуб Z" в Берлин. (По повод фейлетона ѝ "Пътуване в бъдещето") " Всичко във връзка с войната в Украйна или енергетиката, или международната и вътрешната политика, което медиите в България..
Прожекторът днес е насочен към един много интересен д окументален филм "Съдбата на скитника" . Това е първи документален филм за режисьорката Ана Китанова, с който тя спечели наградата за дебют на Националния фестивал на кино "Васил Гендов" . 55-минутната лента разказва историята на човек, който е вече на 75 години и въпреки това не се..
Мерките срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма. Това е темата на международния обучителен семинар, който се провежда в зала "Изток“ на НС на 26 и 27 май по Европейския проект "LIGHT" . Партньори по проекта са Италианската конфедерация на либералните професии, Европейският съвет на свободните професии в Белгия, Италианската конфедерация..
Ако при актуализацията на бюджета не се увеличат парите за работещите в сценичните изкуства от есента актьорите в цялата страна излизат на протест, съобщи председателят на Съюза на артистите у нас Христо Мутафчиев. Той е разговарял с министъра на културата Атанас Атанасов и е поискал стартовата заплата в сектора да стане 1500 лева. Сценичните..
Децата с аутизъм са различни , затова и с тях трябва да се работи по различен начин. При голяма част от тях се наблюдават характерни сензорно моторни нарушения – например обща неловкост, некоординирана походка, проблеми при извършването на фини целенасочени движения, непоносимост към звукови и други стимули от средата . Ето защо е важно тези..
На 26 май е роден един от най-обичаните български актьори – Григор Вачков. Днес той щеше да навърши 90 години. "Роден съм в село Трънчовица и..
Ако при актуализацията на бюджета не се увеличат парите за работещите в сценичните изкуства от есента актьорите в цялата страна излизат на протест,..
"Здравка Евтимова е невероятен автор! В нейните разкази и романи странна магия прегръща героите ѝ. В словата ѝ има поезия и грапавина. Докато прелистваш..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg