Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Обратната страна на света“ според Кос Атанас

Снимка: изд. Библиотека България

В творчеството си всеки автор е способен да бъде себе си и да пресъздава това, което вижда от „Обратната страна на света“. Кос Атанас например открива там стаи – домове на клоуни, куртизанки и сънища, на една малка буржоазка, но и на един шут, открива демони и дракони, късни и ранни шарки и разбира се, обич – разпиляна, а може би и събрана във времето, пространството и логиката.

„Това е един въображаем свят, един идеализиран свят, в който нещата се случват така, както би ни се искало да се случват. В никакъв случай обаче не е изолиран и поставен в рамка. Просто е онзи невидим свят, за който може би си мечтаем“, каза в „Артефир“ Атанас Мадемджиев, авторът зад псевдонима Кос Атанас. Дебютната му стихосбирка носи именно това заглавие – „Обратната страна на света“, и ще бъде представена на 22 февруари в Българския културен институт в Лондон.

„Не изопачавам реалността, по-скоро се опитвам да я заобля и да ѝ придам контурите, с които бих искал да изглежда в очите на другите“, допълва още Атанас. Той споделя, че най-доброто, което може да му се случи като автор, е читателите му да се припознаят в картината на света, която той обрисува с думи.

Поезията на Кос Атанас подсказва, че детето в него все още е живо и пази същността му от света. Според автора душата на човек е неприкосновена и макар животът да ни нанася вътрешни и външни белези, тя не се променя. Тя е онази светлина, която ни води по пътя и която ни помага да устоим на всичко.

„Оттенъците ѝ и обвивката, с която я обвиваме от време на време – било то тъжна, било то радостна, са обвивка под обвивката, но самата светлина в нас не се променя“, твърди Мадемджиев.

Стихосбирката му е посветена на дъщеря му, която не бърза да порасне, а напротив – цени чистотата на детското в себе си. Нещо, което се оказва, че правят и стаите вътре в нас.

„Стаите са нашият предишен живот, нашите спомени за онова, което ни се е случило. Според мен тези спомени са разделени на стаи, стаички, коридори, някои по-големи зали, други – съвсем малки, прашни, забравени, и пътешествието във и около тези стаи изразява нашия житейски път“, споделя Атанас Мадемджиев. Той е на мнение, че единственото, което се изисква от нас, е да посегнем към тези стаи и вратите им ще се отворят. Макар някои да не са много приветливи и често да ни се иска да заключим за постоянно онова, което се крие в тях, винаги е по-хубаво да изберем да се разходим из спомените си, да се сгреем с тях и да се уповаваме в тях. Винаги е по-добре да срещаме себе си и да не забравяме. Тези стаи отварят и допълнителни пътища пред нас, които просто трябва да имаме смелостта да извървим.

Причината „Обратната страна на света“ да диша и живее като книга е нейният рецензент – сладкодумната разказвачка и журналист Мария Касимова-Моасе. На 22 февруари, непосредствено след представянето на книгата в Лондон, тя ще разкаже и своите „Свободно падащи истории“.

Атанас Мадемджиев разказва повече.

Снимки – изд. Библиотека България


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калина Станева, Станислав Дончев и Теодора Стоилова-Дончева

Теодора и Станислав Дончеви – едно киносемейство в Международния ден на киното

Среща ги работата. Телевизия, документалистика, кино... Тя е културолог, изследовател към БАН, както и сценарист на най-новия български игрален филм "Преди да забравя", който тръгва по кината в началото на януари. Той е режисьор и продуцент познат на публиката от множество телевизионни сериали и филми като "Писма от Антарктида", "Дъвка за балончета"..

публикувано на 28.12.24 в 13:48
Изложба „Тихи речи“ на Полин Бодри и Ренате Лоренц в галерия „Структура“

"Тихи речи" в галерия "Структура"

Новината, че галерия "Структура" приключва своята дейност, развълнува артистичната общност не само в София. Седемте години активна работа, с качествени и концептуално издържани изложби, с международни проекти и програми задаваха високо ниво и перспектива за съвременното българско изкуство. Може да се каже, че през тези години галерия "Структура"..

публикувано на 28.12.24 в 12:35
Борис Христов

Неподозираният Борис

В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от неговото рождение. Борис Христов е роден на 18 май 1914 г. в Пловдив, в семейството на македонския българин Кирил Совичанов, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация и на..

публикувано на 28.12.24 в 08:35
Стефан Димитров

Стефан Димитров: За любовта и добрите същества

До всяко добро същество да застане поне още едно, с душа и сърце – това си пожелаваме заедно с именика Стефан Димитров в днешния празничен "Артефир". Композиторът вярва, че без любов в живота – към жена или изкуство – не може. Димитров споделя с горчивина, че се сблъсква с все по-бездушни хора, подобни на изкуствен интелект. "Разликата..

публикувано на 27.12.24 в 15:50

Стефан Вълдобрев празнува имения си ден с концерт

Стефан Вълдобрев, композитор, актьор, музикант, певец и режисьор се включва в "Артефир" часове преди концерта, с който отбелязва имения си ден. На сцената, разбира се, ще бъдат "Обичайните заподозрени" (Иван Лечев, Стоян Янкулов, Мирослав Иванов, Веселин Веселинов-Еко). Мястото на концерта този път е клубът City Stage в подлеза на НДК – от..

публикувано на 27.12.24 в 14:45