Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Бабинден

| обновено на 21.01.22 в 09:05
Снимка: БГНЕС-архив

Бабинден е български празник, отбелязван на 8 януари (или на 21 януари по стар стил) в чест на бабата акушерка в селото. Празникът е свързан със семейните обичаи. По произход е езически.

Бабинден е един от големите народни женски празници, посветен на „бабите“ – жените, които помагат при раждане, и на младите булки и невести, които са раждали.

Днес Бабинден губи доста от обредните си обичаи, но се празнува от по-възрастните и е свързан с много смях и веселие.

Още преди изгрев слънце майките с деца от една до тригодишна възраст отиват на чешмата да налеят прясна вода. В котлето с водата пускат стрък босилек или здравец. Вземат калъп сапун и една нова кърпа и се отправят към дома на бабата да ѝ „полеят“.

Обредното поливане на бабата акушерка се извършва под плодно дърво в градината, върху дръвника или отпред на стълбите. Всяка жена подава на бабата сапуна, полива ѝ вода да се измие и я дарява с пешкира, който е донесла. След това бабата избърсва мокрите си ръце в полите на невестите – да са плодовити и лесно да раждат.

След поливането жените даряват бабата с ризи, чорапи, платно, които премятат на дясното ѝ рамо.

На Бабинден в Ново село

В село Брестник Бабинден се празнува от незапомнени времена.

За празника в селото разказва в “Нашият ден“ Стоянка Муслеж, секретар на читалището.

“От незапомнени времена в Брестник се празнува Бабинден. Това е традиционен празник в селото, който почита родилката, бабата и родилната помощ, но заради пандемията втора година не можем го отбележим. 

Самият ден се провежда по следния начин:

Жените от селото се обличат в различни герои от филми и политици или пресъздават персонажи на герои от книги. Играли сме Белчо и Сивушка с дървено рало, беше много атрактивно.

Така облечени жените се извеждат в центъра на селото до чешмата под звуците на оркестър, който свири. Самият ритуал се извършва пред чешмата, като израждането е с кукла. Присъства и лекарят на селото. Има софра с вино, сарми и пита хляб. Около софрата се играе хоро. На хорото се хващат само жени, мъже не се допускат. Вечерта пък мъже и жени се събират на раздумка.

С този ритуал показваме нашето уважение към родилната помощ и бабата, която е играла много важна роля в миналото в помощ на родилките.

Чуйте повече в звуковия файл.


За ролята на акушерката разказва в “Нашият ден“ Виктория Николова, акушерка с богат опит, натрупан в една от големите болници с най-утвърдени традиции в Естония:

“В Естония акушерките са поставени в центъра на майчиното здравеопазване. Те са основните обгрижващи лица за нормалните раждания и нискорисковите бременности."

Ролята на акушерката

"Работим в болницата като акушерки и подготвяме жените за нормалното раждане и това, което ги очаква. Проследяваме бременността, за да се уверим, че всичко е наред. Ако има нужда от консултация със специалист, ги насочваме къде и с кого да се консултират и на какво трябва да се обърне внимание.“

Избора на професията “акушерка“

“Винаги ми се е струвало, че това е една много интересна професия и ме е привличала тази област. Когато родих детето си, вече бях сигурна, че искам да работя това.“

Жените, които не искат да раждат в болница

“Бих ги посъветвала добре да проучат какви опции предлагат различните болници и екипи и да не се притесняват да изговарят желанията си с тях.“

Пандемията

“Имаме установени правила за работа в новата ситуация. Тестваме с антигенни тестове всички жени и техните партньори, когато идват за раждането. Ограничили сме и достъпа на придружителите по време на консултациите.“

Чуйте повече в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Връзката между вярата и благодарността

Случвало ли ви се е някой ваш познат или приятел да ви сподели, че отива в храма, за да благодари на Бога за едно или друго благодеяние, което е получил или за радостта и щастието, които са го сполетели? Много рядко, нали? В днешното евангелско четиво за 10-те прокажени става дума точно за това как ние хората не сме свикнали да благодарим на..

публикувано на 19.01.25 в 11:13
Лалка Димитрова

Отвъд граничната бразда, ключовият маршрут, или как се дислоцират проблемите

На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и оценка на дейността по отношение на противодействието на незаконната миграция, на трафика на наркотици и като цяло, на съвместните действия по противодействие на организираната престъпност. Поводът за..

публикувано на 19.01.25 в 09:10
Георги Марчев

Проверителите на факти не премахват съдържание от социалните мрежи

В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения, защо проверителите на факти не са цензори и какво представлява работата им. "Проверителят на факти работи журналистическа работа. Не в нейната цялост, но тук специализацията е в откриването на факти..

публикувано на 19.01.25 в 08:50

Понятието "biodeutsch" не може да бъде заметено под килима

Понятието " biodeutsch" ( биогермански)  бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно? Кампанията "Антидума" в Германия съществува от 1991 година и оттогава разглежда термини и изрази, които, по мнението на експертите, нарушават принципите на човешкото достойнство или имат негативен..

публикувано на 18.01.25 в 09:00

Импулсът в мен: Гняв

Тийнейджърският гняв – същинска електроцентрала. Това е темата на тийнейджърския подкаст "Импулсът в мен". Споделяме какво мислим и разглеждаме съветите на психолозите: Сещайте се, че никой не е съвършен, дори и вие. Понякога намалявайте малко претенциите и признавайте грешките си. Опознайте чувствата си. Когато се ядосате,..

публикувано на 17.01.25 в 16:13