Блоговете са информационен остров, който, въпреки многобройните нови начини на изразяване, успява все така силно да се заяви в тази иначе достатъчно високогласна и дори шумна епоха на социални мрежи.
Да пишеш блог изисква време, последователност, усилия, грамотност и много мислене. Той се движи на принципа на дневника и е предпочитан начин за самоизява, която обаче предоставя полезен материал на читателите.
Блоговете се списват бавно и се четат бавно. Ако в социалните мрежи комуникацията е лековата, бърза и преходна, то в блоговете тя е задълбочена и устойчива във времето. Следователно и много по-привлекателна за тези, които искат да дискутират и обговарят различни теми.
Днес корпоративните блогове живеят с още по-голяма сила в онлайн пространството. А личните, които успяват да устоят на натиска на социалните мрежи, се превръщат във влиятелен и важен за цялото общество комуникационен архив. Алтернативна медия, в която хората могат да споделят своите мисли, разсъждения и анализи по значими въпроси, своите впечатления и истории. Пример за подобен тип личен блог, превърнал се в медиен проект, е „Майко Мила“.
„В България имаме доста ключови блогъри, които се занимават с активизъм, политика и демокрация, обработват публични данни и дават интересна информация. Такива са например Боян Юруков и Божидар Божанов“, сподели в „Какво се случва“ Жюстин Томс, консултант по онлайн медии и маркетинг, лектор, дългогодишен преподавател в НБУ и SoftUni Digital, активист в Уикипедия и разбира се – блогър. Тя ясно заявява: „Блоговете умряха! Да живеят блоговете“ с новата си книга, която носи именно това заглавие.
„В книгата има наръчник за тези, които още докато я четат, ще получат порив да стартират свой блог. Това не изисква никакви средства, изисква само малко технически познания, но всичко е обяснено в интернет. Така че ще се радвам да видим нови блогове на хоризонта“, обясни Жюстин, която работи по книгата близо три години. А сега подготвя и новата такава за естественото продължение на блоговете – подкастите.
Макар с днешна дата социалните мрежи да се явяват като наркотик за съвременния човек, а блоговете – като лечение с доказана терапевтична функция, те трябва да се приемат като инструменти, които се допълват, а не се отричат, смята Жюстин Томс.
И все пак в света на интернет, точно в центъра на монитора пред нас, където искрено и лично за важните теми ни разказват хора, които са осъзнали автентичността на общуването в собствена медия, блоговете си остават по-доброто средство за промяна. Това средство днес изживява нови фази в развитието си. Какви – можете да чуете от Жюстин Томс в звуковия файл.
От 50-те стотинки помощ за Виетнам, през войната на Русия в Украйна до новия/стар президент на САЩ, както и за европейските политико-икономически скандали и нашенските "селски междуособици" – аналитични коментари на Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg и Радослав Диков – фейлетонист. Журналистът Васил Велев – за добрата стара Англия и..
Дори да харесваме училището си, преподавателите, съучениците и някои от предметите да са ни любими краят на ваканцията все довежда тъга. Психолозите обръщат специално внимание на стреса след ваканция – темата в този епизод на подкаста "Импулсът в мен". Според здравните специалисти е нормално да се изпитва известна степен на..
На 20 януари православните християни честват паметта на преп. Евтимий Велики и св. Евтимий, патриарх Търновски. Българската църква особено тържествено отбелязва деня, посветен на св. Евтимий, последният патриарх преди падането на България под турско робство. Повече за празника в "Нашият ден" разказва Ана-Мария Кръстева...
В рубриката "Зелените новатори на България" ви запознаваме с Атанас Енев , съосновател на иновативната компания Biomyc, която разработва екологични опаковъчни решения от гъбен материал и картон. Тези опаковки предлагат висока ефективност, стандартизация и възможност за адаптация към различни продукти, независимо от формата и размера им. Основната..
Самуил Петканов, създател и автор на сатиричния сайт "Не! Новините", коментира в "Мрежата", съвсем не на шега, бъдещето на почти умрелите (според него) традиционни медии и не само. Защо "бъдеще“, защо "умрели" и защо има доза оптимизъм "Оптимизмът идва от носталгията по традиционните медии – радиото, телевизията, печата, и дори към онзи..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg