Как до децата достига здравната информация и успяваме ли да им я поднасяме „изчистена“ от страховете и предразсъдъците на възрастните?
Темата коментира в “Нашият ден“ Радосвета Стаменкова, изпълнителен директор на Българска асоциация по семейно планиране и сексуално здраве:
“Здравното образование все още не се случва както трябва. В последните години с колегите ми мислим по-скоро в посоката “здравна грамотност“. Свидетели сме чрез медиите на хора, които употребяват “Белина“, за да се предпазват от коронавирус, в същото време считат, че ваксината ще ги увреди.
Здравната грамотност не е дефицит само при младите, тя е дефицит и при възрастните.
Разковничето е да се говори на децата, вкъщи и в училище. Да им се обясни как трябва да се държат и защо да правят това.
Не е дефицит само информацията за предпазване от полово предавани инфекции, дефицит е и това как да си мием ръцете, как да кашляме, защо се спазва дистанция и т.н.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Темата коментира в “Нашият ден“ Анина Чилева, психолог и експерт по обществено здраве в Националния център за обществено здраве и анализи:
“Здравната информация, когато е само информация, не достига адекватно нито до по-младите, нито до възрастните. Тя трябва да бъде придружена с други условия, в които да се възприеме и дискутира.
Здравето не е информация, то е емоция и ценност, то е разбиране за самия себе си. За да осъзнаеш колко е важно здравето, е необходимо да разбереш колко си важен ти самия, а това се случва в среда, която подкрепя младия човек. Управлението на риска е ключово за бъдещия живот на човека, за цялостното му развитие.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Какво се случва с енергетиката в държава, която спестява пари на ТЕЦ-овете си, или какво е бъдещето на енергетиката от миналото? Защо има енергийна трансформация ? “Ясно е, че и в България, и в ЕС тя настъпва първоначално вследствие на идеята за Европейския зелен пакт, целите, които то си поставя до 2050 г., а от друга страна, на..
В последно време сме свидетели на това как държавата постепенно се оттегля от подкрепата – такава, каквато я даваше до момента – за украинците, избягали от войната у нас. Многото доброволчески организации обаче, които се ангажираха с помощ за тези хора, продължават своята работа. Така беше и по време на Covid кризата. Така, за съжаление,..
“Социалните мрежи, троловете, пропагандата и тролските ферми със сигурност са неща, които съществуват, но те влияят в едни или други социално-икономически условия. Те не са се появили отникъде и инсталирани в нашето общество“, казва в “Нашият ден“ социологът Стефан Георгиев : “ Има разделения, които са отвъд пропагандата, която битува в..
На 26 май е роден един от най-обичаните български актьори – Григор Вачков. Днес той щеше да навърши 90 години. "Роден съм в село Трънчовица и ако трябва отново да се родя, пак там искам да стане това…“ Това е признанието на обичания от цяла България артист за родното му място. Той е български театрален и киноактьор, носител на..
От "живите библиотеки“ до живото наследство от бабини времена – как читалището в едно малко градче поддържа интереса към културните традиции от региона ? Читалището в град Момин проход отдавна си е спечелило авторитета на една от най-дейните културни институции в община Костенец. Членовете на екипа му предпочитат да търсят решения за..
Националната програма "Христо Ботев" се развива и утвърждава като най-голямата и основна българска медия за култура, образование, класическа и други..
Поетесата Елка Няголова е тазгодишния лауреат на Съюза на българските писатели (СБП) за поезия. Новата ѝ поетична книга "Парапет за душата" спечели не само..
Запознаване Родена през май. На единайсти. В София. Веднъж на трамвайната спирка я срещна Дон Кихот. Към обществото няма заслуги, освен една –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg