Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здравно образование и грамотност – има ли и доколко

Снимка: Pixabay

Как до децата достига здравната информация и успяваме ли да им я поднасяме „изчистена“ от страховете и предразсъдъците на възрастните?

Темата коментира в “Нашият ден“ Радосвета Стаменкова, изпълнителен директор на Българска асоциация по семейно планиране и сексуално здраве:

“Здравното образование все още не се случва както трябва. В последните години с колегите ми мислим по-скоро в посоката “здравна грамотност“. Свидетели сме чрез медиите на хора, които употребяват “Белина“, за да се предпазват от коронавирус, в същото време считат, че ваксината ще ги увреди.

Здравната грамотност не е дефицит само при младите, тя е дефицит и при възрастните.

Разковничето е да се говори на децата, вкъщи и в училище. Да им се обясни как трябва да се държат и защо да правят това.

Не е дефицит само информацията за предпазване от полово предавани инфекции, дефицит е и това как да си мием ръцете, как да кашляме, защо се спазва дистанция и т.н.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Темата коментира в “Нашият ден“ Анина Чилева, психолог и експерт по обществено здраве в Националния център за обществено здраве и анализи:

“Здравната информация, когато е само информация, не достига адекватно нито до по-младите, нито до възрастните. Тя трябва да бъде придружена с други условия, в които да се възприеме и дискутира.

Здравето не е информация, то е емоция и ценност, то е разбиране за самия себе си. За да осъзнаеш колко е важно здравето, е необходимо да разбереш колко си важен ти самия, а това се случва в среда, която подкрепя младия човек. Управлението на риска е ключово за бъдещия живот на човека, за цялостното му развитие.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Приятели на морето – Бургас" създадоха карта с 28 от най-атрактивните обекти за гмуркане

Водолази от сдружението "Приятели на морето – Бургас" създадоха първата подробна карта с 28 от най-атрактивните обекти за гмуркане, разположени в акваторията от Несебър до Резово. Предаването "Нашият ден" среща своите слушателите с д-р Стефан Миринчев от сдружението, който разказва повече за проекта. Целта е да се подпомогне опознаването на..

публикувано на 21.04.25 в 10:25

В Светлата седмица: Вяра, надежда и изкупление

Православни и католици отбелязват първия ден от Светлата седмица.  Периодът до следващата неделя е наречен така заради светлината на Великден, който тази година съвпадна за двете деноминации на християнството. Осмият ден, с който завършват великденските празници, е свързан с идеята за блажената вечност и преобразения свят, в който няма залез...

публикувано на 21.04.25 в 10:09

Възкресение Христово - победа над смъртта

"Христос възкръсна от мъртвите, като чрез Своята смърт победи смъртта и на ония, които бяха в гробовете живот подари.” Това са словата от Пасхалния тропар, който огласява всички храмове в нощта на Христовото възкресение. Те разкриват неговата същност, благодарение на която ние човеците придобихме живот вечен. От светлината на Неговото..

публикувано на 20.04.25 в 12:21
Епископ Румен Станев, Ана-Мария Кръстева и пастир Данаил Игнатов

Възкресение Христово при католиците и протестантите

И двете деноминации празнуват Възкресение Христово, което е централно събитие в християнската вяра. Това е денят, в който се отбелязва възкресението на Господ Иисус Христос след неговото разпятие и кръстна смърт.  За смисъла на празника. С какво се отличават богослуженията им? Различна ли е символика на боядисаните яйца? Какви са традициите и..

публикувано на 19.04.25 в 12:59
Проф. Росен Коларов

Лице назаем…

Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на гости в студиото е проф. Росен Коларов, специалист по лицево-челюстна хирургия. И не само: професионален фотограф-художник, бил е ръководител на болница и на агенция, създател и деец на българската..

обновено на 19.04.25 в 10:59