Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиопроектът “История на изкуството за деца“: Шанс за познания, които не могат да се получат в училище

Ирина Вълчанова получава наградата за радиопроект от програмния директор Даниела Късовска.
Снимка: БНР

Връчиха наградите  “Сирак Скитник“ за 2022 година на тържествена церемония в Първо студио на БНР в Деня на българското радио 25 януари.

Колективната награда за радиопроект получи поредицата "История на изкуството за деца" на програма "Христо Ботев", отличена за професионализъм и оригинални идеи. Поредицата представя най-важните и интересна факти от световната история на изкуството, заедно с основната мрежа от идеи и понятия, необходими за разбирането му, като компенсира сериозния недостиг от знания в тази област в училищните програми. 

Десетминутните серии са във формата на "радиофилм", който се "случва" пред очите на слушателите с разиграване на подходяща фабула и включването на много звукови ефекти и музика от съответната епоха. Затова поредицата се радва на силен интерес на малките и вече порасналите слушатели. "Този проект е едно от най-големите предизвикателства и една от най-свидните ни рожби," каза при получаването на наградата Ирина Вълчанова и сподели плановете на екипа: "Навлизаме в 18 век – имаме още много работа!"

За радиопроекта разказва в “Нашият ден“ Ирина Вълчанова:

“Смятам, че това е един шанс за децата да си получат познанията, каквито не могат да ги получат в училище.

Според мен в училище изобщо не присъства история на изкуството или това става доста откъслечно. По принцип начинът на преподаване там е организиран така, че са скъсани връзките между отделните държави в един и същи период, ако говорим за история, защото няма как да откъснем историята от история на изкуството.

Учи се например за дадено явление в Италия, а какво се случва по същото време в земите на днешна Германия или Франция е абсолютно неясно. Така се губи възможността да свързваш явления, изобщо да мислиш, тъй като това ти създава начина на мислене.“

“История на изкуството за деца“

В рамките на един епизод проследяваме различни явления в изкуството в различни географски точки по света в едно и също време, така че да се натрупа познанието за даден период, да можем да начертаем картата на света спрямо история на изкуството, за да се изясни през какви етапи минава то.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изцелението на бесноватия

За фалшивата вяра и за суеверията в Църквата

Излекуването на бесноватия момък от евангелското че­тиво за днешната 10-а неделя след Петдесетница става по молба на баща му. Чудното излекуване на бесноватото момче прави силно впечатление на всички присъстващи. Христовите ученици, помолени от бащата да помогнат на сина му, не успяват да го сторят. На въпроса им: "Защо не можахме ние да го..

публикувано на 01.09.24 в 09:15
Росица Банова

Избрано: Росица Банова – китайски ученици, български корени и световни успехи

През месец август, предаването "Нашият ден" предоставя възможност на своите слушатели да си припомнят някои от най-запомнящите се интервюта, излъчени през годината. Сред тях се отличава разговорът със световноизвестната пианистка Росица Банова. В това специално интервю, Банова разкрива детайли от своята житейска и професионална история, представяйки..

публикувано на 30.08.24 в 12:04

Миграция на душата: Защо Ейми Ан Сабела избра живота в България пред този в САЩ?

В рубриката "Мигранти с таланти" днес ви разказваме историята на Ейми Ан Сабела  – американка от Ню Йорк, която мечтае да стане българска баба. Родена и израснала в Ню Йорк, Ейми Ан Сабела прекарва голяма част от живота си там, но събитията на 11-и септември я принуждават да преосмисли приоритетите си в живота. "Разбрах, че животът може да се промени..

обновено на 30.08.24 в 11:45

Светлозар Желев: "Аполония" е светлина, тя е фар в тъмнината

През 2024 година се отбелязват 40 години от началото на празниците на изкуствата "Аполония", които за първи път се състояха през 1984 година в живописния град Созопол. Фестивалът, създаден с цел да покаже постиженията на българските творци и да подкрепи новите идеи и експериментални проекти в различни изкуства, се е утвърдил като значимо културно..

публикувано на 30.08.24 в 09:02
Панайот Денев

Излезе трети том от поредицата "125 години Българска телеграфна агенция"

Един от акцентите на тазгодишната "Аполония" в Созопол е представянето на третата част от книгата  за БТА "Събития от архивите" – 1898-2023.  Миналата година пак на Празниците на изкуствата бяха представени първите две части от поредицата "125 години Българска телеграфна агенция". Те вече са депозирани в Конгресната библиотека във Вашингтон...

публикувано на 29.08.24 в 12:45