Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Севар Иванов, Стайко Мурджев и театърът като учебник за човешката природа

Снимка: Иван Дончев

Театърът се случва там, където светлината и тъмнината танцуват своя танц. На ръба на смъртта, точно преди прераждането. Или както казва Стайко Мурджев, режисьорът на „Портретът на Дориан Грей“ – постановката на Благоевградския драматичен театър „Никола Вапцаров“, която ще се играе в театър „Азарян“ на 7 март от 19 часа:

 „Театърът и всяко едно представление, направено с ум и душа, са по-близо до прераждането и възкръсването.“

Причината е много проста, може би точно това я прави и толкова велика – есенцията на истинския театър е невидимото за очите.

Всеки, който прекрачи прага на театралния салон, влиза един, а излиза друг. Учи се на живот от най-добрия учебник за човешката природа – театърът. Започва да си задава въпроси – за добрия и лошия в него, за трансформацията на личността, за битките на душата и егото, за „Аз“, „Ти“ и „Ние“, за идеята да бъдеш част от обществото, в което така или иначе си включен. И за съвършенството започва да се пита – но не как да го постигне, а как да балансира около него.

Според Севар Иванов – актьорът, влязъл в образа на Дориан Грей, съвършенството не е свързано с външния свят на човека, а с това да развиваш себе си и да правиш всичко възможно да допринасяш за доброто на другите и на теб самия.

По думи на режисьора на представлението днес е най-подходящото време да си припомним романа на Оскар Уайлд. Да си припомним и как героите в него се уповават на един фатален принцип, а именно – че външната красота гарантира вътрешно съвършенство. Спомним ли си това, още по-силно ще закънти в нас фактът, че външният свят всъщност е огледало на вътрешния. И за да ни бъде добре отвън, ще трябва първо да се погрижим да ни е изрядно вътре, в душата.

 „Важно е всеки от нас да осъзнае дали живее смислено“, споделя Севар Иванов в „Какво се случва“. И допълва:

„Всеки е Дориан Грей за някого. Всеки е и Базил Хауърд – художникът, както и лорд Хенри Уотън за някого. Всеки може да си отговори сам за себе си кои са неговите герои.“

Севар е и заместник-директор на театъра в Благоевград. Съчетава административната работа с полета на творческата душа. Играе на сцената, но и координира случващото се на нея. Затова в звуковия файл можете да чуете подробности и за една друга постановка на Благоевградския драматичен театър „Никола Вапцаров“ – „Тартюф“, различният прочит на режисьора Дамян Тенев.

В звуковия файл ще чуете още:

· за отрезвяването, до което достигаме при срещата ни със смъртта – тази на душата, но и тази на разума;
· за лошото, от което бягаме, но и от което се храним;
· за съвременния Дориан Грей и за тартюфовците днес;
· за пандемията от социалните мрежи, в която живеем много повече от три години;
· и най-вече за театъра като учебник за човешката природа.

Снимки – Благоевградски драматичен театър „Никола Вапцаров“, фотограф Иван Дончев



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Три книги от млади български автори четем това лято

Сянка, лед и добра книга – рецептата срещу летните горещини. Какво четем през лятото в "Артефир" – Симеон Аспарухов и Ива Спиридонова от "Библиотека България" представят три нови заглавия на млади български автори.   Романът "Тунел към изгрева" Лъчезар Ангелов е дълго подготвяна книга. Издателите открояват изключителното авторово боравене с..

публикувано на 14.07.24 в 09:10

Международният младежки фестивал "Музите" завладя Созопол

Созопол е домакин на 18-ото издание на Международния младежки фестивал "Музите" от 5 до 16 юли 2024 г. Екипът на "Домът на музите" има възможността да предава директно от Созопол и да бъде част от този вълнуващ младежки фестивал, който събира на една сцена над 1000 участници на възраст от 5 до 35 години от 12 държави, сред които Молдова,..

публикувано на 13.07.24 в 17:10

Хасковският Каунь е мястото!

Ако пишете кратка хумористична проза или стихотворения и се чудите кой би оценил таланта ви, Хасковският Каунь е мястото. Но не отлагайте много!  До 15 август можете да изпратите до три творби, съобразени с единственото ограничение, което организаторите стриктно спазват – без политически или расистки шеги .  И още – във връзка с 25-годишнината..

публикувано на 12.07.24 в 17:21
Богдана Костуркова и Емил Янев

Отчетът на "Кукерикон"

В епизод 550 "Трамвай по желание" представя на своята публика отчета на "Кукерикон" за сезон 2023/24 на Сатиричния театър "Алеко Константинов". Популярният символ на Сатирата започва своя разказ с една нестандартна проява – участието на театъра в онлайн фестивала OPEN STAGE EUROPE. Там театърът представя две свои заглавия, а именно "Една задръстена..

публикувано на 12.07.24 в 16:45

"Пейзажът в скулптурата" – където следите на човека изчезват

До 29 юли в галерия "София Прес" може да  бъде видяна една уникална експозиция – проектът "Пейзажът в скулптурата" на Света Атанасова. "Пейзажът в скулптурата" е реализиран в галерийното пространство като награда за участието на авторката в Националната изложба-конкурс за живопис и скулптура "Млади български художници" на СБХ. В..

публикувано на 12.07.24 в 16:11