Италианската художничка Валентина Шарра представя филма си „Разводът“ в артинсталация в Гьоте институт с идеята и с въпроса за преосмислянето на времето. Филмът е съставен от 11 части, представящи различни концепции и хипотези, които Шарра анализира в търсенето си на дефиниция на времето. Филмът среща публиката с добре познатите постулати – продължителност, мигновеност, необратимост, старост, минало, настояще, бъдеще, сън и наяве. В търсенето си Шарра предлага необикновено пътуване през времето и пространството – отвежда ви в природата, по поречието на каменната река на Витоша и в дълбините на морето, в застиналите мигове на горски пожар, среща ви с възрастни и деца, обикновени хора, физици и мечтателни образи на италианското кино:
„Научно обяснено разбирането и приемането на теорията на времето, развитието на времето. Аз мисля, че всеки знае за теорията на вероятностите на Айнщайн, и за неговите изследвания за времето, това е в историята. Ние трябва да променяме нашата концепция за времето спрямо начина ни на живот, да изчистим концепцията за абсолютното време, равно еднакво за всеки, защото всеки отброява времето, всяка секунда, всеки час по различен начин, но наистина трябва да се върнем назад към първоначалната концепция за времето, за да го преосмислим. Работих по проекта в Академия Солитюд, която е уникално място в Европа и дори аз бих казала по света, защото там са събрани хора, които са артисти, философи, научни работници, историци, журналисти, всички работят заедно. И тази интердисциплинарност е много рядко срещана на друго място. Искам да подчертая, че е толкова важно за изкуството и за времето, и за човека, в определен момент да изследва, не просто да създава. И за това за мен беше страхотно време и невероятна възможност, когато бях там. Избрах тази тема, защото мисля, че в периода на пандемията един от най-важните въпроси, който си задаваме е нашето разбиране за времето. Аз започнах да изследвам моето разбиране за времето в този период, моите постижения с времето. Идеята дойде от този локдаун. И заглавието „Разводът“, дойде благодарение на страхотния ми екип – благодаря им – Стефка Цанева, Иво Паунов, развихме наистина интересна инсталация, която иска да промотира Разводът, раздялата с нашата представа за абсолютното време, разделянето с идеята, че времето е равно за всички.“
„Разводът“ ще има своята премиера в Гьоте институт под формата на видеоинсталация, която ще се открие на 3 февруари.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg