Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вито Валентинов: Вълнува ме конфликтът

Снимка: vittovalentinov.com

Вито Валентинов е роден през 1977 г. в София, където живее и работи. Създава предимно инсталации, често с участие на публиката. Учил е Стенопис в Националната художествена академия, София, (1997-1999), след което завършва академията за изкуства AKI, (1999-2004) и Холандския институт за изкуства DAI в Холандия, (2004-2006).

Валентинов има множество участия в изложби в галерии, музеи и фестивали, сред които Biennale de Kunstvlaai 2006, Амстердам, Холандия; Sofia Design Week 2012, София; Contempo - International Art Festival 2014, Варна; TEDxBG 2014, София; Space SSEE Gallery, Дейжон, Южна Корея; Резидентска програма CEC Artslink в Ню Йорк и Синсинати, САЩ; ИСИ - Институт за съвременно изкуство, София; САМСИ - Софийски Арсенал - Музей за Съвременно Изкуство, София; СГХГ - Софийска Градска Художествена Галерия, София; Галерия Сариев, Пловдив; Vienna Contemporary 2015 - Focus Bulgaria, Виена, Австрия; Гьоте Институт, София и The New New - Art Science Tech Festival, Солун, Гърция.


Вита Валентинов е главен герой в “Нашият ден“:

“Всичките ми работи са създадени ситуации, в които има някакъв тип конфликт. Създавам системи, независимо дали работата ми е видео, инсталация, скулптора или работа с участието на публиката.

Работя с отделни елементи, които не са автономни единици, те са поставени в някакъв тип взаимоотношения.

Възприемам се като драматург, който в една затворена система, затворена ситуация, работи с тези елементи, като създавам някакви взаимоотношения, които могат да бъдат най-различни.

Вълнуват ме връзките, които могат да бъдат наречени конфликт. Връзките между нещата са много интересни. В работата ми има конфликт, но не такъв, какъвто виждаме в новините.“

Предстоящата изложба

“Тя ще бъде от много малки скулптори, инсталации и серия от рисунки. От няколко месеца събирам малки предмети. Няма да ги променям това са намерени предмети от улицата, от битака, от железарии, от кухнята вкъщи – всякакви неща, които ме провокират.

Искам да ги извадя от тяхната всекидневна функция и да ги поставя с други предмети в някаква ситуация, която да създаде интересни взаимоотношения, нещо, което не сме виждали досега или поне аз не съм виждал.“

В студиото

“В различните месеци могат да се видят различни неща в моето студио. Това, което не се вижда е или вече някъде другаде в галерия, или в частен дом, или е прибрано в мазе и шкафове.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Снимки: vittovalentinov.com


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Девет българи сред стоте най-добри хайку поети в Европа

В новогодишните празнични дни излезе класацията на 100-те най-креативни автори на хайку в Европа. В тазгодишния списък присъстват имената на деветима българи, което е своеобразен рекорд. Стоянка Боянова, Радостина Драгостинова, Людмила Христова, Надежда Костадинова, Цанка Шишкова, Мая Данева, Илияна Стоянова, Минко Танев и Владислав Христов са..

публикувано на 10.01.25 в 09:05
Ивайло Иванов

Сборник в памет на поета Ивайло Иванов

Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от рождението на Ивайло Иванов", на която взимат участие видни учени литературоведи. Сборникът съдържа шест дяла, като освен статии, в него има и интервюта, архивни материали и спомени. Ето и думите..

публикувано на 10.01.25 в 08:15

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40

Поезията на 90-те оживява във филми

Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..

публикувано на 09.01.25 в 15:47
Димитър Коруджиев

Памет за Димитър Коруджиев

Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст.  "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика.  Пред БТА писателят Деян Енев казва за..

публикувано на 09.01.25 в 15:35