Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Валери Иванов, преподавател по капоейра:

Бойното изкуство не се преподава, то ти се случва

Валери Иванов
Снимка: facebook/valeri.ivanov

Капоейрата e бразилско бойно изкуство. Първоначално практикувана от черните роби в Бразилия, днес капоейра е разпространена по целия свят. В африканските култури танц и борба трудно могат да бъдат разделени едни от други. От там и многото танцови и акробатични елементи в капоейрата.

Легендата разказва, че на робите в Бразилия е било забранено да се бият по между си, за да не се контузват (господарите си пазели „стоката“). За да разрешават конфликтите си по физически начин, боят бил превърнат във формата на танц. Думата „capoeira“ означава „висока трева“.

Капоейра или танцът на войната, 1835, Йохан Мориц Ругендас

Валери Иванов е един от първите преподаватели по капоейра в България, ето какво разказва той за бойното изкуство в “Нашият ден“:

“Няма как да преподаваш бойното изкуство, то е нещо като усещане, което с процеса започва да ти се случва.

Много хора свързват бойното изкуство с това, с което се занимават децата. Вероятно на децата им е най-близко. Правилно е бойните изкуства да се наричат военни. Нещата, свързани с войната, няма как да практикуваш всеки ден. Единственият начин да го практикуваш е то да бъде направено на игра. Хората, които успяват да запазят играта в себе си, успяват да харесат и бойните изкуства и да станат част от живота им.

Човек винаги изживява себе си по нов начин, ако е отворен. Колкото повече се затваряме, толкова повече остаряваме. Затваряме се основно заради това, че мислим себе си по някакъв начин за установени и за трайно постигнали нещо. Във философията на бойните изкуства е да се научиш да губиш.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Снимка: facebook/valeri.ivanov, Уикипедия


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ДАФНИ с девета поредна изложба

В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението.  "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..

обновено на 04.12.24 в 11:36

Игри, симулации и знания: Ескейп стая за млади лидери в борбата с климатичните промени

Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..

обновено на 04.12.24 в 10:28

За сечта и строителството в горските територии

Могат ли промени в законодателството по отношение на сечта и на строителството в горските територии да превърнат 17% от горите на България в просеки и пътища? В "Нашият ден" чуваме мнението на Тома Белев , горски експерт, представител на инициативата "Зелени закони” и съпредседател на "Зелено движение". На телефонната линия на..

публикувано на 04.12.24 в 09:26

"Грийнпийс" - България набира участници за обучение за създаване на енергийни общности

"Грийнпийс" – България* заедно с "Energy cities"** организират "енергийно еспресо" – специализирано обучение за създаване на енергийни общности – онлайн курс, насочен към общински специалисти от цялата страна, ангажирани в сферите: градско планиране, зелен политики, енергетика и енергийна ефективност, както и в инвестиции и социална политика. За..

публикувано на 04.12.24 в 08:35

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14