Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Минути за антидискриминация

Могат ли хората с физически дефицити да упражняват стопанска дейност

д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова
Снимка: БНР

Могат ли хората с физически дефицити да упражняват стопанска дейност? 

Комисията за защита от дискриминации (КЗД) се самосезира по доклад на Орлин Колев – член на КЗД. Докладът е внесен с искане за образуване на производство за установяване на непряка дискриминация по отношение на хората с физически дефицити, произтичаща от чл. 4, ал. 3 от Наредба № 3 от 11.05.2011 г. за изискванията за физическа годност към водачите на моторни превозни средства и условията и реда за извършване на медицинските прегледи за установяване на физическата годност за водачите от различните категории, издадена от министъра на здравеопазването.

Според вносителя на доклада разпоредбата създава условия за непряка дискриминация, поставяйки хората с физически дефицити, носители на признака „увреждане“, в положение на особено неблагоприятно третиране, ограничавайки възможността им да упражняват стопанска дейност, за която са правоспособни.

Разпоредбата ограничава хората с увреждания в интеграцията им на пазара на труда и възможността им да дадат своя принос в икономиката, а от тук ограничава и възможността им да участват пълноценно в социално-икономическия живот, смята Орлин Колев.

В предаването "Законът и Темида" д-р Орлин Колев, член на Комисията за защита от дискриминация, преподавател по конституционно право в Юридическия факултет на СУ „Свети Климент Охридски“, направи своя коментар:

"Да, наистина, тази разпоредба действително ограничава значителен брой лица, като проблемът тук има няколко проявни форми. Освен юридически, тук се наблюдава и социален, а и нравствен ефект има от несъответствието на разпоредбата със законовите изисквания. Привидно неутралната разпоредба на ал. 3 на чл. 4 от посочената наредба поставя в особено неблагоприятно положение лицата с физически дефицити – те се третират наравно с болните хора, което по мое виждане е неправилно."

Д-р Колев пита защо, когато тези лица са участници в движението по пътищата, поначало не са опасни и имат правоспособност, в момента, в който трябва да упражнят стопанска дейност, като че ли стават опасни за околните? Той смята това за неоправдано.

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимка – БНР

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Имунната система през есента: Как да се подготвим за грипния сезон?

В предаването "Lege Artis" беше обсъдена темата за имунната система през есента, като специалистите по вирусология предупредиха за предстоящ бум на заразните болести у нас. Един от водещите експерти в областта на имунологията и алергологията, акад. д-р Богдан Петрунов,  объсди темата в ефира на предаването. " Имаме два пътя за стимулиране на имунитета..

обновено на 02.10.24 в 12:46
 Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца

Йордан Недевски: България е на добро място в лечението на децата с хемофилия

Конференцията на Европейския хемофилен консорциум ще се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Гранд хотел "Милениум София", съобщават организаторите. Това ежегодно събитие събира водещи експерти в областта на хемофилията, пациенти, представители от европейските асоциации по хемофилия, представители на фармацевтичната индустрия и други заинтересовани..

публикувано на 02.10.24 в 11:59

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54
Проф. д-р Иван Костов

За рака на маточната шийка и имунизацията срещу човешкия папилома вирус

Октомври е Международен месец за борба с рака на гърдата, а в момента стартира и информационна кампания за скрининга на маточната шийка и имунизацията срещу човешки папилома вирус (ЧПВ). Гост в Lege Artis e проф. д-р Иван Костов –  акушер-гинеколог, директор на УСБАЛАГ "Майчин дом", ръководител на катедра "Акушерство и гинекология" към..

публикувано на 02.10.24 в 11:50

Отвъд клетките: Значителен брой българи искат по-добро отношение към животните

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден", по случай Световния ден на селскостопанските животни и в навечерието на Международния ден за защита на животните, обсъдихме важни теми, свързани с отношението към животните и практики, които би трябвало да останат в миналото. Един от поводите за дискусията е неотдавнашното решение на Ветеринарния..

обновено на 02.10.24 в 10:51