Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антоний Гълъбов:

Управляващите мислят за политиките през персоналните назначения

Политически обзор на седмицата

Антоний Гълъбов
Снимка: БГНЕС

Президентът Румен Радев очаква от правителството неотложни, надеждни и устойчиви мерки за справяне с енергийната криза. По думите му вече е преминало времето за анализи и е дошло това за решенията.

Темата коментира в “Нашият ден“ политологът Антоний Гълъбов:

“Това е опит Румен Радев да си върне контрола върху дневния ред на управлението. Имаше един период, в който той запази мълчание, но беше кратък. Докато установи, че новото управляващо мнозинство и правителството не са готови да следват неговия дневен ред.

Проблемът в случая е и в това, че и Радев, и правителството мислят за политиките през персонални назначения. Реакцията на Радев дойде, когато бяха сменени фигури, към които той е имал доверие.

Кризата, свързана с цените не електрическата енергия, беше видима още по времето на служебния кабинет, а не забелязахме никакви действия в тази посока.

Това е мислене за управление, което преминава през смяна на хора и поставяне на свои хора. Това е много далеч от доброто публично управление и за съжаление сме свидетели именно на това.“


Дискусията за АЕЦ “Белене“

“Не чуваме нищо съществено, освен това, че става дума за една много стара разделителна линия, която сякаш беше активирана наново, която няма пряко отношение нито към управлението на сегашния проблем, нито към стратегическото мислене за енергийната система на страната. Активирането на линията “за“ и “против“ Белене ми се струва напълно непродуктивно."

Протестът за “златните паспорти“

“Протестите през 2020 г. бяха организирани и насочвани от определени политически интереси, те бяха фон на институционално противопоставяне. Протестите на “Възраждане“ са чисто партийни.

Нито през 2020-а, нито през 2021 г. обаче бяхме свидетели на организирано присъствие на синдикатите в режим на протест. Опитът да се неглижира този тип реакция изглеждат недалновидни. Вчера слушах един представител на управляващото мнозинство, който си позволи да каже, че “полицаите не знаят какво искат, но само ще вдигат шум“.

Много бързо се обърна начинът, по който се говори за протеста от хора, които почти героизираха собственото си излизане на улицата.

Дискусията за “златните паспорти“ беше много важна – както това, което беше казано, така и това, което беше премълчано, е важно.

Стана ясно, че ДПС разполага с една доста добра експертиза по темета. Йордан Цонев вчера призова, че проблемът не е толкова в тези, които придобиват българско гражданство, колкото в онези, които се стремят да получат възможност за постоянно пребиваване в България, която да им позволи свободно движение в ЕС.

В пъти повече са решенията за предоставяне на постоянно пребиваване, едновременно с това ДПС загатна, че става дума за определени групи от хора, които са проявили интерес към този статут.“


Намаленият бюджет на Прокуратурата

“Общественото внимание е насочено встрани и не вижда същественото. На първо място, министърът на правосъдието председателства ВСС. Министърът на правосъдието трябва да внесе проект за бюджет на съдебната власт в Министерски съвет, откъдето той да отиде в Народното събрание.

В този смисъл г-жа Йорданова има пряка отговорност за ефективното представителство и отстояване на исканията на институциите на съдебната власт. Тя не е страничен наблюдател на този процес, тя е представителят на изпълнителната власт, който би трябвало да отстоява този бюджет в Министерски съвет, а не да обяснява, че той не е наказателен.

За да гарантираме независимостта на властите, съдебната власт трябваше да внася своя бюджет директно в Народното събрание, а не да преминава през санкцията на Министерски съвет.

Още по-неприятно е това, че чухме, че парите ще отидат в БАН, защото там били по-важни. Опитът да бъдат противопоставени отделни групи в обществото никога не е бил продуктивен.“


КСНС

“За пореден път констатирахме, че смисълът на тази институция се губи все повече в мандата на Румен Радев. Този съвет трябваше да бъде свикан декември месец миналата година, той трябваше да коментира българската позиция по отношение на вече заявените през декември искания на Руската федерация към НАТО.

Има закон за КСНС, никъде не пише, че КСНС може да предлага каквото и да е на когото и да е. Стилистиката, която наложи Радев, започва да обезсмисля самата институция.“

Чуйте целия анализ в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15