Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стихиите на Васил Петров изпълниха галерия “Възраждане“

| обновено на 22.02.22 в 08:23

При голям интерес започна изложбата на колоритния пазарджишки художник Васил Петров в галерия „Възраждане”. Живописецът подреди 15 творби. Някои от тях са голямоформатни – 1,8 на 1,4 метра.

Повечето са посветени на древните тракийски мистерии, свързани с виното, Бакхус и Орфей.

Пазарджишкият майстор гостува за 10-и път в пловдивската галерия. Изложбата не носи някакво конкретно име. Тя ще продължи до 7 март.

Работи в областта на кавалетната и монументалната живопис. Участва в множество международни, национални представителни и групови изложби и пленери. Реализирал е над четиридесет самостоятелни изложби в България, Италия, Дания, Мексико, Австрия. От 1990 г. е член на Съюза на Българските художници и на Международна фондация за пластични изкуства IAA,UNESCO.

За изложбата разказва в “Нашият ден“ художникът Васил Петров:

“В последната експозиция е застъпен Орфей, темата е необятна. Митологията е много дълбока тема, защото тя е историята, която, ако съществува днес, ще властва в бъдещето. Ние не трябва да я забравяме. Трябва да правим поуки от нея, които се човешки, те не са технологични, даже не са и точно исторически.“

Още в “Нашият ден“ разказва и галеристът и изкуствовед Красимира Алексиева:

“Вече 22-23 години работим с Васил Петров и мога да кажа, че последната изложба е доста различна. Той е изключителен живописец, не е толкова рисувач, колкото живописец. Той играе с тоновете, майстори и цветовете, краските в една картина. Фигуративът му не е толкова рисуван, колкото изваян от цветовете.

При него присъства най-вече митологията. Интересува се от Древна Гърция, Древен Рим, а тази година е наблегнал на Орфей.

Картините му искат обяснение, в тях има много изречения на латински, които трябва да бъдат преведени на хората, за да вникнат в картината и да разберат точно за какво става въпрос и тогава, запленени от първоначалния вид, вникват в нея.“

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: личен архив, vazrazdane-gallery.com


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12