Борис Константинов Шивачев е писател, критик и публицист.
Наричат го пионер на българската испанистика.
Той е "един от малцината аргонавти в българската литература, скитник и мечтател, влюбен в четирите посоки на света, бленуващ по екзотичното, уверен, че златното руно на щастието и свободата се намира някъде там, зад кръгозора, в далечните и непознати страни"... "Българският Джек Лондон" завещава на родната словесност прекрасните си "Писма от Южна Америка" и "Изобретателят" – един от най-странните и провокативни романи в нашата литература – четем в представянето на пълните му избрани съчинения, издадени от издателство „Ортограф“ . Поводът е 120 години от рождението на Борис Шивачев (11.03.1902) и 90 години от смъртта му (30.01.1932).
С преводите си и статиите в българския печат и в престижното мадридско издание "Ла гасета литерариа", необикновеният, бурен и кратък живот на Борис Шивачев продължава да вълнува, да прави все по-притегателен романтичния ореол около личността му, да повдига въпроси и да чака отговори... – пишат неговите издатели.
По случай 120 години от рождението на Борис Шивачев на българския книжен пазар вече са пълните избрани съчинения на писателя космополит. „Съчинения. Том 1“ включва всичките му художествени произведения и очерк за живота и творчеството му. Вторият том е събрал писмата на Борис Шивачев, както и неговите публицистични и есеистични текстове.
Литературният наблюдател Гергана Рачева представи творчеството на Борис Шивачев в „Артефир“, в разговор с Димитрина Кюркчиева.
Чуйте звуковия файл.
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg