Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Митологични образи – Медея отмъстителката

Заглавната страница на първото издание на „Mедея“ от Керубини, 1797 г.
Снимка: Wikipedia

В митологията взаимоотношенията между богове и герои са сложни и преплетени, тъй като капризите на самите богове са непредсказуеми. Така образите не са еднозначни, но все пак са и образи символи: на вярност, храброст, любов, справедливост и пр.

Медея е символ на силна страст, родена от любов, но главно – на ревност и отмъстителност. Тя е жрица на злокобната богиня – Хеката, тази, която праща нещастия и зли сънища на земята. Дъщеря е на царя на Колхида, Яетс, племенница – на Цирцея, внучка – на Хелиос.

„Медея“, Anselm Feuerbach, 1879 г.
Най-известното произведение, което третира този образ, е трагедията на Еврипид. Тя интерпретира тази част от мита за Медея, която е свързана с открадването на Златното руно, страстната любов на Медея и Язон, изневярата и последвалата женитба на Язон с дъщерята на коринтския цар Креон и отмъщението на Медея – тя убива Креон, дъщеря му и двамата си сина в пристъп на ярост, когато вижда в очите на децата погледа на бащата, Язон.

Операта на Луиджи Керубини, фрагменти от която може да слушате на 24 февруари от 16.30 часа, се базира на творбите на Еврипид и Корней. И в двете драматургични творби отсъства образът на годеницата (Дирсе, Глауче), в операта тя е въведена, за да придаде повече патетика и драма.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лоенгрин" в постановка от Виена

"Никоя друга опера на Вагнер не е получила толкова хвалебствия или е била обект на толкова критични подигравки като Лоенгрин. Едно е ясно – предвид вътрешната противоречивост на пиесата, театърът е изправен пред върховното предизвикателство да развие проникновена и чувствителна деконструкция на своите ролеви модели и конфликтни структури. Културата..

публикувано на 13.07.24 в 08:10

Danai – новият глас на българската музикална сцена

Емилия Тончева, актрисата, завършила Академията по драма в Пекин, излезе с албум от три песни под псевдонима Danai. Това е нейният дебют на българската музикална сцена. Емилия комбинира жанрове и изразни средства във всичко, с което се захване – актьорско майсторство, танц, музика. Неслучайно, когато погледнем към това, което днес някак..

публикувано на 12.07.24 в 09:34

Джейкъб Колиър пее с "Мистерията на българските гласове" в София

Джейкъб Колиър, импровизаторът, който на 29 тодини вече с пълно право може да се нарече легенда в джаза ще пее в София на 11 юли. Концертът ще се състои в Зала 1 на НДК,а заедно с певеца, текстописец, преподавател и продуцент, който при това умее да свири на над 10 музикални инструмента, ще излязат "Мистерията на българските гласове", композиторът..

публикувано на 11.07.24 в 16:40

"Аксепт", "Мистър Биг" и "Дийп Пърпъл" с букет хитове и нови албуми хедлайн в афиша на "Мидалидаре"

Хоп – ето ни вече на терен в Долината на виното, с. Могилово, община Чирпан, нямаме търпение да рокясаме. Четвъртото издание на Midalidare Rock In The Wine Valley ще се проведе от 12 юли (петък) до 14 юли (неделя). Гаранция за погото и доброто настроение за подобно събитие на открито е не само лятото и бирата, пардон – виното, а преди всичко афишът...

публикувано на 08.07.24 в 16:20

В Брюксел аплодират оперни звезди от Полша и Италия в новата постановка на "Турандот"

Тази година музикалната общественост отбелязва стогодишнината от смъртта на бележития оперен композитор Джакомо Пучини. Водещият белгийски театър "Ла Моне" не можеше да подмине тази кръгла годишнина и предложи за финал на сезона нова постановка на последната творба на Пучини – "Турандот". Още повече, че Брюксел е градът, в който композиторът прекарва..

публикувано на 07.07.24 в 08:05