Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Представяне на документалния филм „Самодейци“

В галерия „Прегърни ме“ продължава поредицата от програмата "Съвременно българско документално кино" с водещ Любомир Младенов, която се осъществява с подкрепата на Национален фонд "Култура“. Срещите на живо с режисьорите са възможност да научим повече и за конкретния филм, и за работата им въобще. 

На 24 февруари от 19 часа ще бъде прожектиран филмът на Светослав Драганов "Самодейци", носител на наградата "Златен ритон" за 2005 г. Сценарият е на Светослав Драганов и Иван Чанков, а оператор е Пламен Бакърджиев. 

Филмът проследява съдбите на няколко души от малкия Тополовград в първите години на новия век. Ето как представят филма домакините:

„Вече 15 години пустее Заводът за медицинска техника, изхранвал по времето на социализма цялото население. Из града процъфтяват магазинчета за дрехи и битова техника втора ръка, навсякъде са налепени обяви за работа в чужбина. Няма работа, няма пари... Обаче има самодейна култура! Въпреки недоимъка, 110-годишното читалище работи с пълна пара, гордо със самодейния си театър и автентичната си сцена с въртящ се кръг по средата. Оборудването често се разваля и кръгът отказва да се върти, но въпреки това читалището е център на обществения живот в града. Там се организират концертите, изложбите и се провеждат предизборните кампании. Но най-голямото ежегодно събитие е Балканският фестивал за самодеен комедиен театър, пантомима и сатира. И понеже няма театър без интриги, попътните човешки истории се преплитат в живота на две тополовградски дами. Началничката на културата – Красимира, и началната учителка и актриса от самодейната трупа – Людмила. Две жени от двете страни на късмета кръстосват илюзии и мечти през смях, но и през сълзи."

Входът е свободен.

Чуйте режисьора Светослав Драганов.

Снимки – галерия „Прегърни ме“ 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10

Преподавателят и Принцът: Нишкови за фотографията – като страст и професия

В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..

публикувано на 28.11.24 в 09:46
Тодор П. Тодоров

Тодор П. Тодоров: За честването на 15 години от създаването на Европейската награда за литература

Европа чества 15 години от създаването на Европейската награда за литература . По този повод в Брюксел бяха организирани поредица от събития и дискусии с отличени през последните три години писатели. В "Нашият ден" носителят на Специално отличие от Наградата за литература на ЕС Тодор П. Тодоров разказва за гостуването си в столицата на..

публикувано на 28.11.24 в 08:43

"Безсъдбовност" – романът на Нобеловия лауреат Имре Кертес

"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..

публикувано на 27.11.24 в 17:35