В галерия „Прегърни ме“ продължава поредицата от програмата "Съвременно българско документално кино" с водещ Любомир Младенов, която се осъществява с подкрепата на Национален фонд "Култура“. Срещите на живо с режисьорите са възможност да научим повече и за конкретния филм, и за работата им въобще.
На 24 февруари от 19 часа ще бъде прожектиран филмът на Светослав Драганов "Самодейци", носител на наградата "Златен ритон" за 2005 г. Сценарият е на Светослав Драганов и Иван Чанков, а оператор е Пламен Бакърджиев.
Филмът проследява съдбите на няколко души от малкия Тополовград в първите години на новия век. Ето как представят филма домакините:
„Вече 15 години пустее Заводът за медицинска техника, изхранвал по времето на социализма цялото население. Из града процъфтяват магазинчета за дрехи и битова техника втора ръка, навсякъде са налепени обяви за работа в чужбина. Няма работа, няма пари... Обаче има самодейна култура! Въпреки недоимъка, 110-годишното читалище работи с пълна пара, гордо със самодейния си театър и автентичната си сцена с въртящ се кръг по средата. Оборудването често се разваля и кръгът отказва да се върти, но въпреки това читалището е център на обществения живот в града. Там се организират концертите, изложбите и се провеждат предизборните кампании. Но най-голямото ежегодно събитие е Балканският фестивал за самодеен комедиен театър, пантомима и сатира. И понеже няма театър без интриги, попътните човешки истории се преплитат в живота на две тополовградски дами. Началничката на културата – Красимира, и началната учителка и актриса от самодейната трупа – Людмила. Две жени от двете страни на късмета кръстосват илюзии и мечти през смях, но и през сълзи."
Входът е свободен.
Чуйте режисьора Светослав Драганов.
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg