През далечната 1960 г. завършва Консерватория в София при проф. Елена Орукин и проф. Драган Кърджиев. Преди това е вземал уроци при Любен Минчев и Христо Вълчанов.
А преди изобщо да се насочи към пеенето Никола Василев е мечтаел да стане хоров диригент. Дори печели награда в Рим със свой състав, който дирижирал. Свирел активно и на акордеон. След инцидент, при който сериозно наранява ръката си, се насочва сериозно към пеенето.
Отраснал е в многодентното семейство на учителка и обущар. Всяка събота родителите му са водели децата си на оперета. Първата опера, която го очарова била „Севилският бръснар“ с Михаил Люцканов и Михаил Попов. Пред детския поглед е блеснала и „Травиата“ с Лиляна Барева и Илия Йосифов.
Младият баритон дебютира в „Севилският бръснар“ на Росини в Софийската опера през 1961 година и изпълнява ролята на Фигаро над 100 пъти в своята кариера! Още в първата година пее още три знакови партии от лиричния баритонов репертояр – княз Елецки от „Дама Пика“ на Чайковски, Марсел от „Бохеми“ на Пучини и Жорж Жермон от „Травиата“ на Верди.
Повече от 30 години посвещава на Софийската опера. Ролите са над 40-сет. Специализира в Миланската скала при маестро Пасторино и при Карло Талябуе. Гастролира по цял свят - бившия СССР, Англия, Швейцария, Испания, Куба, ГФР, Румъния, Турция. С красивия си тембър, музикалност и присъствие Никола Василев печели любовта на публиката.
„Аз отдавам целия си съзнателен живот на едно изкуство, което безкрайно обичам“ – споделя певецът.
По повод гостуване в Базел в ролята на граф ди Луна в „Трубадур“ на Верди в пресата отбелязват – „Като че ли излязъл от страниците на партитурата граф ди Луна беше българинът Никола Василев, завладяващ като явление на сцената и заслепяващ с красотата на своя глас...“
В предаването „На опера в събота“, на 26 февруари от 20 часа, звучат откъси от:
• „Дон Карлос“ от Верди с Николай Гяуров, Юлия Винер и Любомир Бодуров;
• „Трубадур“ от Верди с Райна Кабаиванска, Стефка Минева и Димитър Дамянов;
• „Рита“ от Доницети с Лиляна Барева и Петко Маринов;
• „Севилският бръснар“ от Росини с Николий Гяуров, Петя Иванова и Кирил Дюлгеров.
Както и арии от „Андре Шение“ от Джордано, „Силата на съдбата“ и „Атила“ от Верди и др.
Концертът "Петолиния и вдъхновения" е проект на композитора Костадин Генчев. Той преплита класическата музика и фолклора, като се смесват тембрите на инструментите. Генчев коментира, че когато звучи класически щрайх квартет и квинтет с контрабас, смесвайки тембъра на виола или цигулка с гъдулка, на кларинет с кавал, класическа китара и тамбура, се..
Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..
"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте . Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка. А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия..
На днешния ден се навършват 66 години от гибелта на рок легендите Бъди Холи, Биг Бопър и Ричи Валенсуела . Самолетът им се разбива в Айова, по време на турне. На мястото на катастрофата и в родните им градове всяка година се организират възпоменателни събития. Този ден е наречен от феновете на рокендрола "Денят, в който музиката умря". Бъди Холи,..
Талантливата пианистка е родена в град Бургас в голям музикантски род. От съвсем малка има увлечение към сцената и на петгодишна възраст започват занимания по пиано, балет, танци и изобразително изкуство. След първия ѝ рецитал в пети клас, не закъсняват и наградите от конкурси: Aevea Piano Prize - Италия, Leopod Bellan International Music..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg