Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

“Жан Моне“ център към ПУ: Изследвания на европейската интеграция - официални политики и други процеси

Центровете за върхови постижения „Жан Моне“ събират експертния опит и компетенции на високоспециализирани изследователи и имат за цел да развият активности и сътрудничества между различните дисциплини и ресурси в Европейските изследвания, както и да създадат съвместни транснационални дейности и структурни връзки с академични институции в други страни.

Целта на съществуване на центъра в рамките на Пловдивския университет е:

Разширяване на обсега на  преподаването в областта на европейската интеграция чрез въвеждане на нови и актуализиране на съществуващи курсове в бакалавърските учебни програми, администрирани от катедра Приложна и институционална социология; въвеждане на нови курсове за обучение на докторанти и прием на докторанти в конкретните области, развивани в проекта;

Изграждане на мрежи с осъществяване на изследователски инициативи с други европейски и български центрове „Жан Моне“, както и с други центрове за високи постижения и опитни учени, работещи в областите от интерес;

Разширяване на преподаването на Европейски изследвания и изучаване на проблемите на ЕС в други факултети на Пловдивския университет;

промотиране на дейностите на центъра сред външни на университета заинтересовани лица – политици, гражданско общество, неправителствени организации и сътрудничество с организации като Европейския институт в София, Центъра за изследване на демокрацията, Центъра за либерални стратегии, Института за Европейски политики, Фондация Фридрих Еберт и др.

За центъра разказва в “Нашият ден“ проф. д-р Иван Чалъков, социолог:

“Това е специален раздел по програмата “Еразъм“, която включва обмен на студенти и преподаватели, подпомагане на младежки дейности.

Един от първите подобни центрове у нас беше в Американския университет в България, но това беше много отдавна. Двата, които функционират, с които имаме контакти са в Нов български университет и в катедра “Европеистика“ в СУ. Нашият център е най-новият ние започнахме работа в края на октомври 2020 г.

Нашият център освен промяна на съдържанието, включване в учебните програми на дисциплини и курсове, свързани с европейска тематика, най-вече европейска интеграция. Имаме и изследователска част в три направления.

Ние смятаме, че наред с официалните политики, които правителствата и самата европейска комисия и всички отговорни взимат, текат процеси, които са от долу нагоре.

Най-малкото всеки от нас пътува и възникват контакти, официалните политики и мерки са вид инфраструктура, в която текат други процеси.“

Чуйте разговора в звуковия файл.

Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Ирена Илиева от Юридически факултет на Пловдивски университет „Паисий Хилендарски”, директор на Институт за държавата и правото към БАН. Тя представи в “Нашият ден“ и новата си книга “Право на Европейския съюз след Брекзит“.

“ЕС непрекъснато се променя и днес продължаваме да си поставяме въпроси, които са съпътствали европейската интеграция от самото нейно начало. Адекватни ли са политиките на ЕС и инструментите за тяхното постигане. Какво е качеството не европейското законотворчество и как се прилага правото на ЕС?

При последните събития в Украйна отново се поставя големия въпрос – адекватно ли реагира ЕС на променящата се действителност? Затова дейността на този център е изключително ценна и полезна, защото ние се допълваме.

Социолозите работят върху процесите, които текат в обществото, в правната част пък гледаме инструментите на ЕС.“

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: facebook/PaisiiHilendarski



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35