Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Васил Данов: Очаквам руснаците скоро да свалят Путин

Снимка: ЕПА/БГНЕС

“Диктаторът първо губи легитимност и уважението на собственото си население, след непосилните жертви, които народът е принуден да дава в името на неговата химера и на илюзиите, че може дълго време да лъже много хора и да остане на власт. Очаквам руснаците скоро да свалят Путин, без да стигаме до световна термоядрена война“, казва в “Нашият ден“ Васил Данов, капитан първи ранг от запаса, представител на Атлантическия съвет на България:

Идват и загубите на външния фронт, където диктаторите се опитват да лапнат по-голям къс от земята, от този, които биха могли да погълнат.“

Унищожен украински БТР в Харков, 28 февруари 2022 г.

Съвременните войни

“Войните протичат по най-различен начин в зависимост от военнотехническите възможности на нацията и то времето, в което се водят. Но от хилядолетия има нещо общо, че народ и войска, която има висок дух и защитава родната си земя са непобедими.

Това в момента утвърждават украинските герои и граждани, които загиват в своите градове, но спират завоевателя.

Напредъкът на човечеството доведе до там, че всички модерни държави да притежават и да развиват малки професионални армии, за да може останалото население да води мирен живот, да развива своите способности, не в областта на въоръжението и на въоръжената борба. Това до момента е достижението на човечеството, по–добро засега няма.

Гражданите в такива трудни моменти се изправят пред необходимостта да са били обучени по-рано да воюват, защото не винаги професионалните работи могат да свършат цялата работа.

И при агресия като тази на Путин срещу Украйна се налага на гражданите да правят нещо друго, за което не са се подготвяли.

Украйна е в малко по-благоприятно положение, защото там населението и войските се готвеха осем години за тази война.

От 2014 г. насам цяла Украйна беше въвлечена във войната в Източна Украйна и след превземането на Крим. Хората можаха, колкото успяха да се подготвят за тази война. И населението като доброволци, и помощници на войските, и самите войски.“


Лошото е, че всички ние членове на НАТО и ЕС не направихме достатъчно, за да бъде възпрян Путин още тогава през 2014 г., а не сега с догонващи мерки да бъде ограничавана руската държава. Мерките са справедливи, закъснели и ще доведат до резултат, но вече загинаха хиляди хора.

Мнозина политически и военни наблюдатели предричаха, че рано или късно тази агресия ще се състои. Пет месеца 100-хилядна групировка дебнеше по границите на Украйна, за да навлезе.

В Украйна предстои това, което става у нас през 1944 г. – болшевиките инспирират някакво болшевишко въстание в Харков, които искат да установят Съветска власт в независимата пак тогава Украйна. Те не успяват срещу правителствените сили и повикват своя по-голям брат – болшевиките от Съветска Русия, които идват да помогнат на своя по-малък брат - болшевиките от Украйна. И така в Украйна е установена властта на болшевишката партия, след като е изклан националният елит. Така до 1991 г. съществуваше Украинската съветска социалистическа република.“

Чуйте разговора в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тервел-Любомир, или как младите визионери променят страна ни?

Тервел-Любомир е на възраст, когато повечето младежи са в началото или средата на студентските си години. За разлика от тях, той вече е завършил висшето си образование в Минно-геоложкия университет (МГУ) в София и е успял да регистрира свой стартъп. Неговото начинание е свързано с два от многото му интереси – биотехнологиите и квантовите..

обновено на 23.05.24 в 11:43

Що е то елитно образование?

Що е то елитно образование? В технологичното време, в което растат децата, имайки достъп от най-ранна възраст до различни езици, екрани и медии, как се преподава в едно престижно българско училище – разговор в "Нашият ден" с Александър Чакмаков , директор на Първа английска езикова гимназия . По думите на Чакмаков учителството е вътрешно..

публикувано на 23.05.24 в 10:35
Румен Джагаров

Да се преместиш на село. Носталгия, мечта или вид протест?

Румен Джагаров е млад архитект, който преди време разказа пред нашите слушатели как скицира стари къщи, за да ги съхрани в паметта ни. Той е представител на поколението "Z", отраснал в големия град, но виждащ бъдещето си в малко населено място.  За живота си в Ново село, трудностите, но най-вече за хубавите страни, говори самият Румен в рубриката..

обновено на 23.05.24 в 09:52
Радка Аргирова

Ваксина срещу HIV – защо чак сега?

Епидемията от СПИН, която започна преди 45 години, остава един от най-големите предизвикателства за медицината. През тези години учени и лекари се стремят към разработването на ефективна ваксина срещу HIV (Human Immunodeficiency Viruses, човешки имуннодефицитни вируси) . Наскоро започнаха клинични изпитания на обещаващи разработки, които могат да..

обновено на 23.05.24 в 09:19

Възобновиха ли детските сърдечни операции в НКБ?

Д-р Димитър Печилков , началник на Детското кардиологично отделение към НКБ, говори в "Lege Artis" за това дали и по какъв график се извършват детските сърдечни операции в Наионалната кардиологична болница . Преди седмица се появи информация, че са спрени детските сърдечни операции в НКБ. По думите на д-р Печилков графикът за извършване на..

публикувано на 22.05.24 в 13:55