“Диктаторът първо губи легитимност и уважението на собственото си население, след непосилните жертви, които народът е принуден да дава в името на неговата химера и на илюзиите, че може дълго време да лъже много хора и да остане на власт. Очаквам руснаците скоро да свалят Путин, без да стигаме до световна термоядрена война“, казва в “Нашият ден“ Васил Данов, капитан първи ранг от запаса, представител на Атлантическия съвет на България:
Идват и загубите на външния фронт, където диктаторите се опитват да лапнат по-голям къс от земята, от този, които биха могли да погълнат.“
Съвременните войни
“Войните протичат по най-различен начин в зависимост от военнотехническите възможности на нацията и то времето, в което се водят. Но от хилядолетия има нещо общо, че народ и войска, която има висок дух и защитава родната си земя са непобедими.
Това в момента утвърждават украинските герои и граждани, които загиват в своите градове, но спират завоевателя.
Напредъкът на човечеството доведе до там, че всички модерни държави да притежават и да развиват малки професионални армии, за да може останалото население да води мирен живот, да развива своите способности, не в областта на въоръжението и на въоръжената борба. Това до момента е достижението на човечеството, по–добро засега няма.
Гражданите в такива трудни моменти се изправят пред необходимостта да са били обучени по-рано да воюват, защото не винаги професионалните работи могат да свършат цялата работа.
И при агресия като тази на Путин срещу Украйна се налага на гражданите да правят нещо друго, за което не са се подготвяли.
Украйна е в малко по-благоприятно положение, защото там населението и войските се готвеха осем години за тази война.
От 2014 г. насам цяла Украйна беше въвлечена във войната в Източна Украйна и след превземането на Крим. Хората можаха, колкото успяха да се подготвят за тази война. И населението като доброволци, и помощници на войските, и самите войски.“
Лошото е, че всички ние членове на НАТО и ЕС не направихме достатъчно, за да бъде възпрян Путин още тогава през 2014 г., а не сега с догонващи мерки да бъде ограничавана руската държава. Мерките са справедливи, закъснели и ще доведат до резултат, но вече загинаха хиляди хора.
Мнозина политически и военни наблюдатели предричаха, че рано или късно тази агресия ще се състои. Пет месеца 100-хилядна групировка дебнеше по границите на Украйна, за да навлезе.
В Украйна предстои това, което става у нас през 1944 г. – болшевиките инспирират някакво болшевишко въстание в Харков, които искат да установят Съветска власт в независимата пак тогава Украйна. Те не успяват срещу правителствените сили и повикват своя по-голям брат – болшевиките от Съветска Русия, които идват да помогнат на своя по-малък брат - болшевиките от Украйна. И така в Украйна е установена властта на болшевишката партия, след като е изклан националният елит. Така до 1991 г. съществуваше Украинската съветска социалистическа република.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg