Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов законодателен пакет от мерки за борба с финансовите престъпления

Къде е България по отношение на престъпленията, свързани с изпирането на пари и финансирането на тероризма

Снимка: rawpixel.com

Нов законодателен пакет от мерки за борба с финансовите престъпления на Европейската комисия решава да засили правилата за предотвратяване изпирането на пари и финансирането на тероризма. Къде е България по отношение на извършените престъпления, свързани с изпирането на пари? 

Кои са акцентите в проекта „Light” – юридическа компетентност за предотвратяване изпирането на пари и финансирането на тероризма осветяване на тъмните ъгли? Проектът е съфинансиран по програмата за правосъдие на ЕС (2011-2012), а обединението на партньорите, участващи в проекта, проведе първата си среща в края на 2020 г. Предстои и Първи национален семинар в Рим – 31 март-1 април 2022 г. 

адв. Мария ГанчеваПовече по темата разказва адв. Мария Ганчева, член на Софийската адвокатска колегия и член на адвокатска колегия Милано, консултант на предаването "Законът и Темида".

"Целта на проекта „Light” е насочена към юридическа компетентност за преодоляване на изпирането на пари и финансирането на тероризма – една изключително актуална и много сложна тема. Проектът е насочен най-вече към нотариуси и адвокати – обучението им – как да прилагат европейското законодателство, което касае изпирането на пари и финансирането на тероризма. Той започна преди 1 година с проучване на състоянието в четири държави – България, Италия и Испания, и от Белгия. Водещ партньор е Италианската конфедерация на свободните професии. Български партньор с тях е Асоциацията за жените-адвокати. От Белгия са Европейският съвет на свободните професии, също Италианската федерация на нотариалните асоциации и Международният съюз на нотариусите, както и испанските – Генералният съвет на нотариусите и Генералният съвет на испанските адвокати.

Има страшно много регламенти и промени в европейското законодателство, съответно има много национални норми, които не съответстват и са различни в различните държави. Затова целта на проекта е едно унифициране на практиката, поне в държавите партньори по проекта. И най-вече да се помогне на тази компетентност на адвокатите и нотариусите в прилагането на последните европейски норми.

България е от държавите с твърде много проблеми в тази област и затова вниманието към нея от ЕК е много засилено. У нас има нужда да бъде регламентирана, регулирана и добре управлявана най-вече връзката между изпирането на пари и финансирането на тероризма. Необходима е една синхронизация не само като нормативна база, а и като практическо приложение

В момента се създава един нов европейски орган, който да осигурява контрола в борбата с изпирането на пари и финансирането на тероризма."

Повече за стратегията на проекта, за предстоящите семинари на проекта, за новите моменти в областта на криптовалутите, новите бизнес отношения, за оценките на риска при специфичните случаи на изпиране на пари чрез дигитални инструменти – чуйте от звуковия файл.

Снимка – rawpixel.com, личен архив на адв. Мария Ганчева



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Миглена Дикова-Миланова и студентите ѝ

Белгийски студенти общуват на български език

Преподавателката по български език и литература в Университета в Гент  д-р Миглена Дикова-Миланова и  нейните студенти, които изучават български език, са гости на “Артефир”  в  рамките на образователна  инициатива на белгийския  университет ,  насочена към разпространяване на академични знания. В програмата им са включени също срещи в..

публикувано на 04.02.25 в 18:10

Първото парно на Балканите? Да, в Търговската гимназия в Свищов!

Тази седмица първото професионално училище в страната ни чества своя 140-и юбилей. Това е Професионалната държавна търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в град Свищов, в която и до днес е жив дарителският дух и визията за бъдеще, завещани от неговия патрон. Построено по проект на австрийския архитект Паул Бранк, училището изправя снага..

обновено на 04.02.25 в 12:57

Фондация "Атанас Буров" връчи годишните награди "Буров" за 2024 година

На 30 януари 2025 г. отбелязахме 150 години от рождението на изтъкнатия финансист, политик и държавник Атанас Буров. По този повод, традиционно фондация "Атанас Буров" организира официална церемония по връчването на престижните годишни призове "Буров" за банково, финансово и индустриално управление. Събитието се проведе в Гранд Хотел "София", в..

обновено на 04.02.25 в 11:44

Евентуално приемане на еврото – ще скочат ли цените на имотите?

2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на ЕРА България, годината беше различна от предходните, като се наблюдаваха важни тенденции, които определят бъдещето на сектора. "2024 г. беше малко особена по отношение на това, което се случи на..

обновено на 04.02.25 в 10:13

Импулсът в мен: Изкуственият интелект

Българите сe разделят приблизително на две половини: едните не знаят какво точно е това, а другите са негативно настроени, показа скорошно изследване на "Тренд" на тема "Какво представлява изкуственият интелект?" Изкуственият интелект или ИИ не е в бъдещето, той е навсякъде около нас. ИИ е общо понятие, обхващащо набор от технологии, които..

публикувано на 04.02.25 в 10:09