За подкаста – като нов начин за обучение по български език и литература, разказват петима ученици от 11 клас в Първа немска гимназия в София и учителката им по български език и литература Марта Джалева.
Как започва всичко
Марта Джалева: „Хрумна ми да правим подкасти, когато видях колко часове трябва да работим за медийно съдържание, което да включва фалшиви новини, култура на четене и т.н. Щастлива съм от високото ниво на отговорност към света, което видях у тях, докато правеха своите подкасти. Докато екипите от по пет човека работеха, това промени начина ми на преподаване.“
Тогава учениците от 11 клас на 91-ва Немска езикова гимназия в София започват да правят свои подкасти, в които разговарят по теми, важни за обществото и най-вече за младите хора. Според тях подкастът е интересен, защото е „непринудена форма на общуване, а това дава възможност за изказване на истински мнения. Освен това, по този начин всеки може да научи нещо ново.“ Според тях това, че хората слушат подкасти, докато правят нещо друго, не означава, че темите трябва да се леки.
Подкастите
В подкастите си единадесетокласниците Ивайло Симов, Александрос Триантафилидис, Никол Големанова, Зорница Георгиева и Калоян Делков коментират защо е важно да имаме критично мислене при използване на социални мрежи, кои социални мрежи са им интересни, как трябва да ги използваме безопасно.
Дискутират емоционалната интелигентност, която е важна, „защото е свързана с различен вид манипулации, които засягат хората“, например, докато използват фейсбук. Въвеждат и понятието „self-help“ – човек да води пълноценен живот, чрез контролиране и разбиране на собствените емоции, разказва Никол.
За веганството в подкаста си говори Калоян, според него през тази тема могат да бъдат показани много социални конфликти, един от които е липсата на толерантност в обществата.
Как може да се промени българското училище, е също част от разискваните теми, според Александрос нещата могат да се променят само ако първо „човек се вглежда вътре в себе си, а учителите и учениците работят като екип, а не като врагове. Но никой няма да ни чуе, ако ние не се чуваме. Т.е. учениците, първо, трябва да се чуват един друг, да споделят проблемите, които имат, и да се обединят около решения, няма кой да ни чуе. Когато ученикът чуе друг ученик, по-лесно се правят инициативи към институциите.“
Зорница разказва за техния подкаст, който е криминално разследване на случаите на един сериен убиец. „Представихме го по много интересен начин – навън беше тъмно, валеше сняг, изгасихме лампите, запалихме свещи и атмосферата беше доста страшна и въздействаща, докато разказвахме нашата история за убийства.“
Всички са единодушни, че докато са работели по подкастите си, са научили много нови неща дори и в сфери, които са им познати. Биха искали да има повече такива часове, защото те са „много по-ефективни и полезни“, дават им „свобода и трайно знание“. Този нов начин на преподаване ги е научил и как могат да работят в екип, дори и с хора, с които не са близки приятели в класа. Бил е и „една приятна, но ефективна почивка“ от обичайния начин, по който се преподава в училище. Този проект е добър и защото им е дал възможност да изразят непринудено мнението си по различни теми, което „рядко се случва в училище“.
Чуйте повече от звуковия файл.В клуба на фоторепортера се състоя лекция на тема: "Официалният портрет на Доналд Тръмп – техниките, символиката и посланията". Фотожурналистът от в. "24 часа" Йордан Симеонов и политологът и преподавател в НБУ д-р Любомир Стефанов анализираха портрета на 47-ия американски президент, който предизвиква множество дискусии и дебати. Официалният портрет..
Днес представяме една любопитна и не толкова популярна тема, провокирана от книгата "Корпоративният разказ" на доц. Яна Събева, а именно какво са корпоративните истории. Всъщност, както хората, така и компаниите ежедневно разказват свои истории – за битките, за успехите, провалите и победите . Разказът помага на компанията да оцелее в трудни моменти,..
На 2 февруари от древност се празнува Сретение Господне, т. е. срещата на праведният Симеон с Богомладенеца в храма. В същото време днешният евангелски текст разказва за изцеряването дъщерята на една хананейка от Господ Иисус Христос. В неделята на хананейката и в деня на Сретение Господне с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в православния..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща" не трябва да говорим обаче? И не са ли тези "отминали неща" дълбоко вкоренени в живота ни? Наистина ли ДС и неговите октоподни пипала са отрязани днес, 35 години по-късно, та да спрем да говорим?..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва да е умерена и овладяна – нито прекалено емоционална, нито прекалено студена и строга. Стилна е, но не и екстравагантна, елегантна е, но не и скучна, модерна, но не и жертва на модата. Зад нея стои..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg