Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За прошката

Снимка: архив

Простено – прости. Това е фразата, която си разменят православните християни в навечерието на Великия пост, неделя Сиропустна – денят, определен от Църквата за всеопрощение. Малко трудно можем към днешна дата, когато се води братоубийствена война, да осъзнаем тази фраза. Христос ни казва: „Мир ви оставям; Моя мир ви давам. Аз ви давам не тъй, както светът дава. Да се не смущава сърцето ви, нито да се плаши“.

Къде сбъркахме, че стигнахме дотук? Защо твърде често употребяваме думите на Спасителя като лозунги, без да минават през сърцето ни? Заедно с иконом Василий Шаган, потомък на бесарабски българи и свещеник във варненския храм „Св. Николай“, и иконом Петър Косев от несебърския храм „Успение Богородично“ в деня на прошка ще говорим за вярата, която ражда съпричастност и дела на милосърдие.

Може ли всеки в една такава ситуация, ще нарека нещата с истинските им имена: във време на война, да остане човек и как да помогне, дори и да няма финансова възможност. Достатъчно ли е да се декларира на думи, че обичаме всички хора и се борим за световен мир от уютните си и топли домове. В предаването ще чуете и думи на покойния ставрофорен иконом Ангел Ангелов, който бе гост на предаването преди една година.


Християнска поезия
Стихотворението „Аз наведох глава“ от Асен Разцветников, в изпълнение на актьора Ириней Константинов




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12