Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Орлина Аспарухова – първата българка, лицензиран пилот на въздушен балон

| обновено на 07.03.22 в 14:34
Орлина Аспарухова във въздуха.
Снимка: Личен архив

На 7 март 1988 г. Орлина Аспарухова става първата българка, която е лицензиран пилот на въздушен балон.

Летяла е над три континента – Европа, Азия и Южна Америка. Извършва първия си полет в България, през май 1988 г., над град Пловдив, по време на Международния панаир, 96 години след полета на Годар. Има над 3000 летателни часа с балон. През 2014 г. се състезава на Световното първенство, в Бразилия.

През 1987 г. убеждава ръководството на „Електроимпекс“ да закупи въздушен балон за рекламни цели и поръчва двуместен балон с обем 1600 м3, от Англия. През февруари 1988 г., постъпва в Центъра за авиационно обучение в град Лешно, Полша. 

На 7 март 1988 г. става първата българка - лицензиран пилот на въздушен балон. През май 1988 г., 96 години след полета на Годар, извършва първия си полет в България над град Пловдив по време на Международния панаир.

През 1990 г. напуска „Електроимпекс“, основава балон-клуб „Орли” и се посвещава изключително и само на летенето с въздушен балон. През 1992 г. записва първото си участие на европейско първенство във Франция, където от 100 балона само 2 са пилотирани от жени – България и Англия.

През 2014 г., Орлина Александрова участва на световното първенство в Бразилия, което се провежда по време на първите световни екоигри. Те включват 13 вида спорт, свързани с природата, един от които е летенето с въздушен балон. Тогава участниците прелитат над водопада Игуасу. Взема участие и на балон-фиеста в Индия.

За чувството да летиш над три континента и да бъдеш пионер в своето летателно изкуство разказва в “Нашият ден“ Орлина Аспарухова:

“Всеки полет е различен, затова не мога да избера кой от тях е бил най-красив, невероятно е! Летяла съм над Бразилската джунгла, над Индийски пустиня, стартирала съм от площада пред “Ермитажа“ в Петербург.

Много е интересно, когато летиш за първи път на непознат терен. Много обичам да летя в България и когато кацам по ниви и се срещам с местните хора, това са невероятни срещи.

Кацам по непознати паркове, ниви и площади и винаги се срещам с хора, които са много интересни. Различните държави ни посрещат със собствени традиции.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12