Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Орлина Аспарухова – първата българка, лицензиран пилот на въздушен балон

| обновено на 07.03.22 в 14:34
Орлина Аспарухова във въздуха.
Снимка: Личен архив

На 7 март 1988 г. Орлина Аспарухова става първата българка, която е лицензиран пилот на въздушен балон.

Летяла е над три континента – Европа, Азия и Южна Америка. Извършва първия си полет в България, през май 1988 г., над град Пловдив, по време на Международния панаир, 96 години след полета на Годар. Има над 3000 летателни часа с балон. През 2014 г. се състезава на Световното първенство, в Бразилия.

През 1987 г. убеждава ръководството на „Електроимпекс“ да закупи въздушен балон за рекламни цели и поръчва двуместен балон с обем 1600 м3, от Англия. През февруари 1988 г., постъпва в Центъра за авиационно обучение в град Лешно, Полша. 

На 7 март 1988 г. става първата българка - лицензиран пилот на въздушен балон. През май 1988 г., 96 години след полета на Годар, извършва първия си полет в България над град Пловдив по време на Международния панаир.

През 1990 г. напуска „Електроимпекс“, основава балон-клуб „Орли” и се посвещава изключително и само на летенето с въздушен балон. През 1992 г. записва първото си участие на европейско първенство във Франция, където от 100 балона само 2 са пилотирани от жени – България и Англия.

През 2014 г., Орлина Александрова участва на световното първенство в Бразилия, което се провежда по време на първите световни екоигри. Те включват 13 вида спорт, свързани с природата, един от които е летенето с въздушен балон. Тогава участниците прелитат над водопада Игуасу. Взема участие и на балон-фиеста в Индия.

За чувството да летиш над три континента и да бъдеш пионер в своето летателно изкуство разказва в “Нашият ден“ Орлина Аспарухова:

“Всеки полет е различен, затова не мога да избера кой от тях е бил най-красив, невероятно е! Летяла съм над Бразилската джунгла, над Индийски пустиня, стартирала съм от площада пред “Ермитажа“ в Петербург.

Много е интересно, когато летиш за първи път на непознат терен. Много обичам да летя в България и когато кацам по ниви и се срещам с местните хора, това са невероятни срещи.

Кацам по непознати паркове, ниви и площади и винаги се срещам с хора, които са много интересни. Различните държави ни посрещат със собствени традиции.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съхраняване на диалекта на Банско, или за мисията на един поет

Александър Думанов – поет и изследовател на банския диалект. Той се е посветил на съхраняването на неговата автентичност. Думанов не само пише книги на този диалект, но и ръководи театрална трупа, наречена "Сарандевото кафене", с която продължава традициите и културното наследство на Банско. В своите произведения Думанов умело вплита звънливата..

обновено на 05.08.24 в 13:40
Финалът на Бойков връх

Никола Калистрин: "30Х10" и ренесансът на българския ски алпинизъм

Разговор с най-добрия ни състезател по ски алпинизъм Никола Калистрин в ефира на изнесеното студи от Банско на предаването "Нашият ден" представя предизвикателството да изкачи 30 върха на Северен Пирин и подготовката му за олимпиадата.  На 5 април тази година той успешно завърши предизвикателството 30Х10.  27-годишният банскалия измина скоростно..

обновено на 05.08.24 в 13:00

От Вапцаров до виртуалните разходки: Седемте музея на Банско

Един от първите музеи в Пиринския край е къщата-музей "Никола Вапцаров", отворена за посетители през 1952 г., което поставя началото на музейното дело в Банско. Сега в града е изграден музеен комплекс, който включва седем обекта, представящи историята, културата, архитектурата и характерната за региона природа. Читалище "Никола Вапцаров" –..

обновено на 05.08.24 в 12:01

Читалище "Никола Вапцаров" – 130 години история и традиции в Банско

Читалище "Никола Вапцаров" в гр. Банско отбелязва 130 години от своето създаване, носейки със себе си история и значимост в културно-просветната дейност на града. В разговор в мобилното студио на предаването "Нашият ден" Силвия Терзиева, секретар на читалището, и Елена Калайджиева, организатор на събития, споделиха как се подготвят за..

публикувано на 05.08.24 в 10:19
 д-р Веселин Тенев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: д-р Веселин Тенев – клиничен психиатър

Д-р Веселин Тенев живее и работи в САЩ, и гостува за втори път в предаването, защото има какво да каже – от конспирациите, през политиката, до сатанизма. Философският проблем на сатанизма и психичното здраве. Докъде водят ограниченията или забраните на удоволствията. За вуду фестивалите, вуду храмовете и българските книжарници от 70-те години...

публикувано на 05.08.24 в 09:45