Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Петков - Турката (1945-2012)

Сюрреализъм след времето на социализЪма

Тази година се навършват 10 години от смъртта на Иван Петков - Турката, нестандартен и потискан навремето от комунистическите власти художник. Галерия „Лоранъ“ представя за втори път негови творби. 

Първата изложба (2015 г.), събрала платна с маслени бои от най-значимия период на художника – края на 70-те и началото на 80-те години, е озаглавена „Сюрреализъм по време на социализъм“. 

Куратор на второто представяне на Иван Петков в „Лоранъ“ отново е изкуствоведът Красимир Илиев. Този път той проследява развитието на художника след 1989 г. чрез специфичната му за периода смесена техника – акварел, молив и цветни моливи.

Чуйте повече от звуковия файл.

Иван Петков - Турката е роден през 1945 г. По образование и професия е строителен инженер, но рисуването е неговото истинско призвание и той му се отдава със страст до последния си ден. Тъй като изразява себе си с похватите на сюрреализма, творческият му път е осеян с болезнени сблъсъци с пазителите на догматичната социалистическа естетика и още повече – със „стражевите кучета“ на идеологията. Бунтът му срещу системата е не само естетически – в платната си той открито се противопоставя на господстващите комунистически митове.

Красимир Илиев, изследвал досието на Иван Петков в архивите на Държавна сигурност, разкрива отношението на разследвания „обект“ към агентите: „Художника“ (както кодово е наричан Иван Петков) се подиграва с доносниците. Агент „Михайлов” донася, че на въпрос какво напоследък рисува Петков, „той най-любезно обяснил, че последният му шедьовър е един пейзаж в синьо, оранжево и нежен пурпур, на небе и планини, но погледнат от известен ъгъл, всъщност представлява палеца между показалеца и средния пръст на една ръка”.

Показаните в настоящата изложба работи са с различен формат, но всички те са сътворени с респектираща прецизност – финият рисунък приканва зрителя да се наслади на детайлите по-отблизо. Рамките на картините също са изработени собственоръчно от художника, като декоративната стойност на някои от тях ги превръща в неизменна част от творбата. 

Представените картини са в широк тематичен диапазон – от спокойни и подтикващи към съзерцание причудливи пейзажи през сюжети с провокативни еротични елементи до работи, в които Иван Петков продължава да окарикатурява съвременните последици от комунизма – „сарказмът от 70-те и 80-те години е заменен с ирония към режисираните усилия компромисно и плахо да се изличи идеологията“.

Изложбата е съпроводена от каталог, в който са отпечатани целият текст на Красимир Илиев и репродукции на всички представени творби. 

Емил Данаилов


Снимки – галерия „Лоранъ“


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Николай Поляков със спектакъл за Георги Марков

"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч.  Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..

публикувано на 20.02.25 в 16:12

Румен Денев с премиера на романа "Бреговете на Бохемия"

Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..

публикувано на 20.02.25 в 16:09

Три дискусии и една книга, посветени на литературната критика

Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..

публикувано на 20.02.25 в 15:56

"Адвент" от Гюнар Гюнарсон – шедьовър отвъд времето

"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес. Като истинско съкровище на световната литература, книгата завладява със своя поетичен и проникновен разказ, който се отличава с внушителни природни картини и човешки проникновения. Той свети с онзи..

публикувано на 20.02.25 в 15:31

"Есента на ловеца" – филм за привидно изчезналата емпатия

Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..

публикувано на 20.02.25 в 13:05