Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Петков - Турката (1945-2012)

Сюрреализъм след времето на социализЪма

Тази година се навършват 10 години от смъртта на Иван Петков - Турката, нестандартен и потискан навремето от комунистическите власти художник. Галерия „Лоранъ“ представя за втори път негови творби. 

Първата изложба (2015 г.), събрала платна с маслени бои от най-значимия период на художника – края на 70-те и началото на 80-те години, е озаглавена „Сюрреализъм по време на социализъм“. 

Куратор на второто представяне на Иван Петков в „Лоранъ“ отново е изкуствоведът Красимир Илиев. Този път той проследява развитието на художника след 1989 г. чрез специфичната му за периода смесена техника – акварел, молив и цветни моливи.

Чуйте повече от звуковия файл.

Иван Петков - Турката е роден през 1945 г. По образование и професия е строителен инженер, но рисуването е неговото истинско призвание и той му се отдава със страст до последния си ден. Тъй като изразява себе си с похватите на сюрреализма, творческият му път е осеян с болезнени сблъсъци с пазителите на догматичната социалистическа естетика и още повече – със „стражевите кучета“ на идеологията. Бунтът му срещу системата е не само естетически – в платната си той открито се противопоставя на господстващите комунистически митове.

Красимир Илиев, изследвал досието на Иван Петков в архивите на Държавна сигурност, разкрива отношението на разследвания „обект“ към агентите: „Художника“ (както кодово е наричан Иван Петков) се подиграва с доносниците. Агент „Михайлов” донася, че на въпрос какво напоследък рисува Петков, „той най-любезно обяснил, че последният му шедьовър е един пейзаж в синьо, оранжево и нежен пурпур, на небе и планини, но погледнат от известен ъгъл, всъщност представлява палеца между показалеца и средния пръст на една ръка”.

Показаните в настоящата изложба работи са с различен формат, но всички те са сътворени с респектираща прецизност – финият рисунък приканва зрителя да се наслади на детайлите по-отблизо. Рамките на картините също са изработени собственоръчно от художника, като декоративната стойност на някои от тях ги превръща в неизменна част от творбата. 

Представените картини са в широк тематичен диапазон – от спокойни и подтикващи към съзерцание причудливи пейзажи през сюжети с провокативни еротични елементи до работи, в които Иван Петков продължава да окарикатурява съвременните последици от комунизма – „сарказмът от 70-те и 80-те години е заменен с ирония към режисираните усилия компромисно и плахо да се изличи идеологията“.

Изложбата е съпроводена от каталог, в който са отпечатани целият текст на Красимир Илиев и репродукции на всички представени творби. 

Емил Данаилов


Снимки – галерия „Лоранъ“


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Теофилов

Иван Теофилов представя на "Аполония" "Детелина на хаоса" и "Антология на българския символизъм"

Тази вечер в Художествената галерия на Созопол, в рамките на Празниците на изкуствата "Аполония", е представянето на поета Иван Теофилов и неговите книги "Детелина на хаоса" и "Антология на българския символизъм". "Антология на българския символизъм" излиза през 1995, но от години е с изчерпан тираж. Това е нейното второ издание, за което Георги..

публикувано на 30.08.24 в 19:35
Директорът на Фондация

Българската телеграфна агенция е носител на наградата "Аполон Токсофорос"

Българска телеграфна агенция (БТА) е носител на наградата "Аполон Токсофорос" на Фондация "Аполония".  Статуетката връчи изпълнителният директор на Фондация "Аполония" Маргарита Димитрова на генералния директор на БТА Кирил Вълчев по време на официалното откриване на Празниците на изкуствата "Аполония" 2024.  Ето какво сподели в "Артефир" директорът..

публикувано на 30.08.24 в 19:00

Есен се задава

В редакция "Хумор и сатира" сме едни от първите, които улавят задаващата се есен, но това не може да помрачи лятното ни настроение. Тази неделя веднага след новините в 18 часа ви предлагаме няколко летни сюжета: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос",  изпълнени от Тодор Колев, чийто 85-и рожден ден..

публикувано на 30.08.24 в 15:49
Цвета Софрониева

Цвета Софрониева: За красотата в грозното и потребностите на душата

Гост в "Нашият ден" е Цвета Софрониева – автор на поезия, проза, драматургия и есеистика. Софрониева е следвала физика в Софийския университет и има докторат по научна и културна история. Специализира в Кеймбридж, в Калифорнийския университет и в Чикаго. Авторката твори на български, английски и немски и е превеждана на 22 езика. Поетичното..

публикувано на 30.08.24 в 09:25

Галя Чунтова: Работата ми като художник винаги ми се отблагодарява

"Изкуството е както индивидуално, така и групово занимание, което дава на всеки един плюс към неговото развитие и възпитание. Рисуването е най-хубавото в моя живот, безценно е, то за мен дори е лечение.  В живота си съм се занимавала с различни дейности. Преди време преподавах рисуване на деца от 3 до 12 години. Всички деца, може доучилищна възраст,..

публикувано на 30.08.24 в 08:40