Тази година се навършват 10 години от смъртта на Иван Петков - Турката, нестандартен и потискан навремето от комунистическите власти художник. Галерия „Лоранъ“ представя за втори път негови творби.
Първата изложба (2015 г.), събрала платна с маслени бои от най-значимия период на художника – края на 70-те и началото на 80-те години, е озаглавена „Сюрреализъм по време на социализъм“.
Куратор на второто представяне на Иван Петков в „Лоранъ“ отново е изкуствоведът Красимир Илиев. Този път той проследява развитието на художника след 1989 г. чрез специфичната му за периода смесена техника – акварел, молив и цветни моливи.
Чуйте повече от звуковия файл.
Иван Петков - Турката е роден през 1945 г. По образование и професия е строителен инженер, но рисуването е неговото истинско призвание и той му се отдава със страст до последния си ден. Тъй като изразява себе си с похватите на сюрреализма, творческият му път е осеян с болезнени сблъсъци с пазителите на догматичната социалистическа естетика и още повече – със „стражевите кучета“ на идеологията. Бунтът му срещу системата е не само естетически – в платната си той открито се противопоставя на господстващите комунистически митове.
Красимир Илиев, изследвал досието на Иван Петков в архивите на Държавна сигурност, разкрива отношението на разследвания „обект“ към агентите: „Художника“ (както кодово е наричан Иван Петков) се подиграва с доносниците. Агент „Михайлов” донася, че на въпрос какво напоследък рисува Петков, „той най-любезно обяснил, че последният му шедьовър е един пейзаж в синьо, оранжево и нежен пурпур, на небе и планини, но погледнат от известен ъгъл, всъщност представлява палеца между показалеца и средния пръст на една ръка”.
Показаните в настоящата изложба работи са с различен формат, но всички те са сътворени с респектираща прецизност – финият рисунък приканва зрителя да се наслади на детайлите по-отблизо. Рамките на картините също са изработени собственоръчно от художника, като декоративната стойност на някои от тях ги превръща в неизменна част от творбата.
Представените картини са в широк тематичен диапазон – от спокойни и подтикващи към съзерцание причудливи пейзажи през сюжети с провокативни еротични елементи до работи, в които Иван Петков продължава да окарикатурява съвременните последици от комунизма – „сарказмът от 70-те и 80-те години е заменен с ирония към режисираните усилия компромисно и плахо да се изличи идеологията“.
Изложбата е съпроводена от каталог, в който са отпечатани целият текст на Красимир Илиев и репродукции на всички представени творби.
Емил Данаилов
"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч. Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..
Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..
Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес. Като истинско съкровище на световната литература, книгата завладява със своя поетичен и проникновен разказ, който се отличава с внушителни природни картини и човешки проникновения. Той свети с онзи..
Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg